U Gornjem Podrinju (a mozda i sire) uobicajeni nacin nazdravljanja na slavama, krstenjima, svadbama i ispracajima. Smisao ovih rijeci jasno implicira ka burnoj istoriji obiljezenoj brojnim ratovima...
Naime, tokom svakog iole ozbiljnijeg oruzanog sukoba, seljak se morao negdje povlaciti, sakrivati, bjezati, pa onda posle toga i vracati na vijekovna ognjista. Dosadi brate!
U cilju otklanjanja takve mogucnosti, na raznim svetkovinama se vremenom ukorijenilo "Dje ove godine, tu i dogodine!"
Istovremeno, ovim potezom se odagnava i svaka sumnja u dugovjecnost nazdravioca, jer logicno je nekako da, ako dogodine tu budes, da ces biti i ziv.
Sve u svemu, prenosim vam zanimljive obicaje svoga kraja...
Zanimljivo bi bilo i povlacenje paralele sa onom Jevrejskom "Dogodine u Jerusalimu", ali realizacija tog projekta iziskiva i vise vremena...
Kulturan način da vam profesor saopšti da ste pali na popravom ispitu ili u drugom oktobarskom roku i time izgubili godinu.
Kad je pre nekoliko dana osvanuo naslov u dnevnim novinama „Željko Mitrović: Trovali su me“, na samoproklamovanom rečniku slenga vukajlija.com odgovorili su mu bez mnogo pijeteta: „Pa dobro, i ti si nas, i još to radiš“.
Ekonom:east Magazin · 03. Februar 2011.