Jadac

МаријанаП 2009-04-02 02:46:51 +0000

Део скелета пилета, односно коке. Служи да се са њега поједе месо па да се одигра једна врста опкладе са укућанима или другим особама са којима је пиленце подељено. Ако, пак, пиле поједеш сам, добро оглођеш јадац, да случајно не остане мало меса, јер може да смрди кад се то месо поквари, па га сачуваш (мислим - јадац, а не месо, месо си већ појео) док не налети особа за коју сматраш да има нижи IQ од тебе и да можеш лако да је превариш.
Опклада са делом пилећег скелета треба да се одигра овако:
Две особе ухвате јадац за оба краја и свако повуче ка себи. Јадац технички не може да се преломи тачно на пола, па једној особи у руци остане већи део а другој мањи део "јадца". (Е, сад, постоји ту нека техника која кад се добро увежба узрокује да теби у руци обавезно остане мања половина.) И онда онај који је извукао мањи део треба да превари онога ко је извукао већи део. Тај који треба да буде преварен у случају да провали превару треба да изговори магичне речи: "Знам за јадац". И то је читава фора.
Претпостављам да је то некада била дечија игра, пандан, рецимо, данашњим стратегијама... У времену када нису постојале никакве играчке, док маторци копају бразде, баце деци коске од мртвог пилета и они се с тим после занимају по васцели дан...

3
53 : 5
  1. Mi to igramo drugačije.... nije bitno koj dobije veći ili manji deo. Sve se svodi na to da se opkladi u nešto, i onda se lomi jadac i stalno pokušavaš da ovaj drugi uzme nešto iz tvoje ruke, tj. ti mu daš nešto, i ako on to uzme a zaboravi da kaže "znam za jadac" onda gubi opkladu.

    Ja sam rekorder u brzom gubljenju. Kao klinac sam lomio jadac sa burazerom i on mi odmah posle lomljenja daje njegov deo i kaže da ga bacim sa ostalim kostima. Ja uzimam i "Jadac!" :D :) IdiJot! :D

  2. Bravo marijana... Divim ti se!
    P.S. I kod nas je ista procedura, kao i kod tebe piro!

  3. ма, да, то је то, само ми је ионако дугачка дефиниција, мрзело ме да описујем до детаља...

Najnovije definicije

Rekli o sajtu

Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.

Politika · 31. Januar 2011.