
Pored mini-moog-a, najpoznatiji i najuticajniji sintisajzer američke firme moog, (čita se "moug", kao vogue - "voug", a ne "muug", nasuprot popularnom verovanju).
Analogni 2VCO (2 volume-controlled oscilators) sintisajzer koji se proizvodio u prvoj polovini osamdesetih sada je već postao klasika, a odlikuje se i zvukom i izgledom; masivni analogni pedovi i sub-basovi, kao i sjajni lead zvuci, upakovani u drvetom obloženu šasiju sa vertikalno postavljenim panelom za kontrole.
Liam Howlett, zadužen za stvaranje muzike engleske grupe Prodigy, nazvao je svoju grupu po ovom sintisajzeru i često je koristio svoj moog na njihovim albumima i uživo. Nebrojeni drugi muzičari imaju moog PRODIGY na svojim radovima, među njima Jean-Michel Jarre, Fatboy Slim, Moloko i Depeche Mode.
U Srbiji je ovaj instrument takođe prisutan u pristojnoj meri, ali ubedljivo najinteresantniji rezultati se dobijaju kada ih neki navareni romski muzikant koristi za onaj deo posle drugog refrena, za neki seci-vene zurloliki solo.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.
:)