Slengovski naziv za partizanske filmove, mahom korišćen u pežorativnom kontekstu. Kada se kaže partizanština misli se na scene u kojima pokojni Bata Životinja jednim metkom koka čitav bataljon Vermahta ili scene u kojima nežno devojče sa petokrakom na čelu uništava Tigra dvojku zapaljenom flašicom. Partizanština je i Das ist Valter i Druže Tito, ljubičice bela i Ričard Barton i Smoki Samardžić. Vremenom je izraz počeo da se koristi i za partizansku literaturu, a na kraju krajeva i za sve što asocira na komunizam, od studentskih protesta do crvene marame, pa makar se ista na koridi koristila.
- Šta to čitaš, mali?
- Orlovi rano lete.
- Da zajebeš tu partizanštinu, ščuo?! Čitaj Knjigu o Milutinu.
__________________________________________________________________________
- Draga, batali da pregledaš kontrolne, sutra stupamo u štrajk, prava radnika su opet ugrožena!
- Mani me partizanštine i nastavi da ližeš!
Izvorno značenje, u epohi samoupravnog socijalizma i radničkih saveta: primitivna improvizacija (recimo, partizansko bure), skarabudženje najgore vrste, skalamerija na nivou Grunfovih izuma ili još gora. Moderno značenje je definisao Klinkenštajn, a postoji i novokomponovana pseudo-akademska definicija: podredjivanje prava pojedinca interesima političkih partija.
Tužbalica poznatog muzičkog producenta Aleksandra Saše Habića jednom našem R'n'R časopisu krajem osamdesetih godina prošlog veka: "Kod nas još uvek ima puno te partizanštine, sve pomoću štapa i kanapa, da guramo pa koliko izdrži ..."
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.