Има их разних, али је за већину заједничко да нису прочитали ништа након основне школе и лектире ''Орлови рано лете''. Част изузецима.
- Школарци; Највећу гужву на сајму праве средњошколци и основци, најчешће из провинције, које је школа довукла на исти, а они су прихватили како би могли да се зезају по Београду. Иду около у колонама и групама, кад један застане, тад и цела колона стаје, а девојчице се често држе за руке како се не би изгубиле, што још више отежава пролазак људи; Ретко купују књиге. Измигоље се после извесног времена, па су их пуни и аутобуси који воде ка центру.
- Wannabe књижевници; обитавају по штандовима и стартују сваког ко примирише, како би изрекламирали сопствену књигу због које мисле да су ухватили Бога за јаја, за чије су штампање платили из сопственог џепа, не би ли се неко смиловао да је купи, а они уделили аутограм на првој страници, са посветом.
- Трагачи; Препознају се по томе што се брзо крећу кроз руљу, пошто тачно знају због чега су дошли на сајам и у ком смеру треба да иду, не би ли што пре дошли до тражене књиге и дугоочекиваног попуста.
- Продавци; Што је већа издавачка кућа за коју раде, то су непријатнији и више кењају. Чим се ухватиш за књигу, погледају те као да ћеш тог момента да је стрпаш у кесу и побегнеш. Ови на мањим штандовима су мајстори за просипање мудрости и увек ће рећи да је баш та књига за коју си се ухватио најбоље написана књига у последњих десет година.
- Позери; То су они што иду на сајам како би могли да кажу како су били на сајму, јер је то врло ин, и како би могли да купују књиге за своју приватну колекцију, јер је још више ин имати библиотеку у кући (то што ниједна књига никада није отворена у тој библиотеци, сасвим је небитно). Деле се на ''Коељо позере'' и ''Достојевски позере''. Ови први купују актуелне бестселере - Коеља, Дена Брауна, драгуље и мачеве Медине, књиге са Босиљчићем на корицама, разне књиге цитата и мудрости; а ови други отприлике знају шта су највећа дела светксе књижевности, па ће у њиховим библиотекама прашину скупљати класици. За њих - комплетан опус Достојевског за само 5000 динара.
Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.
Kurir · 20. Februar 2011.
Nema te sto godina, zabrinuh se :). Do ove godine sam imao titulu tragača, od ove sam u penziji.
Tako ti je odvajkada na sajmu. pilsPlus
Ма, има ме, него - или су ми форе за писање постале скроз бајате, или једноставно не одговарају овој некој новој генерацији вукајлијаша. Што да смарам људе...
Хвала за плусеве, другари. :)
Nekima je to tradicija.
Meni je najbolji osećaj kad ulazim prvi put posle godinu dana i vidim ogromnu halu (uvek prvo pogledam u krov, to me nekako najviše oduševljava) i vidim sve one knjige... A ima svakakvih ljudi, stvarno.
Mada, otkad sam pošla u srednju, poprilično me iritira sajam, pošto je ludnica u saobraćaju.
Bilo.
Definicija je odlična. Ove godine nisam bila na sajmu knjiga, a prošle je struktura posetilaca bila upravo onakva kakvu si opisao.
Plus za prodavce!
Tragačica. A valjda zbog tog brzog traganja, prodavačima sam još više sumnjiva... Valjda misle da tako hitam jer mi je ruksak već pun (ukradenih knjiga)...
Wannabe apisateljica - jedino što ja nemam još šta da uvaljujem ljudima .
Poster je uzasan. I nema veze s vezom. Skroz je neukusno.
Какав постер? Је л' ти добро?
Defka ti je dobra, ali je poster sranje. +