ПРОВАЛА {именица} ПРОВАЛИТИ {глагол} /упасти на нечији посед без дозволе/ 1. то је када кажеш нешто смешно, када говориш пуно шала и досетки. Када ти некога провалиш то значи да си рекла нешто за ту особу што је смешно осталима али њој је мало непријатно јер је у томе што си ти рекла препознала неку своју ману или неку другу непожељну карактеристику НПР: „Ала те је провалила." - Баш ти је рекла. 2. провалити може да значи и схватити, УКАПИРАТИ,UKAPIRATI.
„На мору је било 1000 провала." - Када сам била на мору атмосвера је била јако добра, стално смо се шалили.
„Напокон сам провалила како се ово ради." - Напокон сам схватила како се ово ради.
Ova zanimljiva i nimalo prijatna pojava se dešava na raznorazne načine. Treba samo biti dovoljno maštovit koliko i beskompromisan lažov da bi se ovako nešto zaobišlo, pa čak i kad je i suviše blizu ili vas je već udarilo po nosu.
Razredna: Gde si bila u petak? Treći čas? Matematika?
Ja: Ummm... Pomagala sam profesorici fotografije da iznese neke emulzije iz pripreme.
Razredna: Profesorica fotografije nije petkom u školi. Gde si bila?
Ja: Ne, čekajte, to sa profesoricom je bilo u sredu. U petak sam bila do biblioteke, pa sam zakasnila.
Razredna: Nemoj da se to ponovi.
*odah*
Provala, u primarnom znacenju, znaci neovlascen upad na posed, tj. objekat (i obijanje istog). Ujedno, koristi se i za opisivanje vremenske nepogode zvane provala oblaka (pljusak). Takodje, to je i zamena za salu (fora), kao i za glagol pogledati. U pojedinim mestima se upotrebljava i za osobu koja se prejede do maksimuma.
Napolju bejase prava provala oblaka. Tmurna noc i nevreme, odlican spoj za momka koji je resio da provali kucu bogatih Batruncevica. Tiho je prisao prozoru i video decu unutra, koja su razmenjivala provale. Cuo je njihov razgovor. Mali buckasti decko je rekao: "Provalite Stanimira koliko jede! Covece, stani malo, provalices se!". Lopov je odustao od pljacke, popio bio i vala-pro i krenuo domu svom.
Osoba koju je prelako provaliti. Osoba kojoj je teško da sačuva tajnu, ne zato što bi ogovarala nego jer ne umije da se pravi da nešto ne zna, pa ispada kao da namjerno dijeli informacije.
Na sajtu vukajlija.com definisan je pluskvamfutur I i II , poseban morfološki oblik glagola, kojim se služe političari kada govore o ulasku Srbije u Evropsku uniju.
Kurir · 20. Februar 2011.