Prijava
  1.    

    Tibet

    Najviša kvota u Kini.

  2.    

    tibet

    Mistična Šambala, zemlja gde žive miroljubivi budisti koji tako mnogo znaju o svetu da svi užurbani zapadnjaci treba da im se dive, a oni bogatiji i sami da budu budisti (od 2 do 5 popodne), raj na zemlji... Ali taj raj su okupirali zli komunisti. Iako je ovo jedina kineska agresija koje se prosečan Zapadnjak može setiti, ona opravdava tezu da je NR Kina mnogo gora od Sjedinjenih Država, i da zato Amerika (iako nije savršena) treba da vodi svet u narednih zilion godina.
    Naravno da ovako crno-belo viđenje nije tačno. Osim toga, debilizuje i same stanovnike Tibeta, koji se tako svode na lutke u kućici za igračke. Evo nekih činjenica:
    1. Tibetanci nisu samo budisti. Oni upražnjavaju i raniju religiju, to se inače zove sinkretizam.
    2. Istorija Tibeta je itekako puna ratova, pa čak i kasnije kad su prešli na budizam. Inače titulu Dalaj Lame su uveli baš Kinezi da bi nekako kontrolisali planinska plemena.
    3. Pre kineske "okupacije" Tibet je bio autarhična feudalna teokratija. Neki manastiri su bili najveći zemljoposednici na kugli zemaljskoj.
    4. Kako Tibet nije bio miran, bande su odande upadale u Kinu, koja ni tad nije bila mirna. Dakle Kinezi bi mogli reći da su vodili "rat protiv terorizma".
    5. Tibet je imao veze sa japanskim militaristima, a nacisti su imali tamo svoju ekspediciju 1938-39. Dakle, ono što Ameri zovu sada "osovina zla" - Koreja, Iran i ostali drugari.
    6. Zločini koje su Kinezi uradili dogodili su se tek posle pobune koju je podstakla CIA 1959.
    7. Sve ovo govori da bi Kinezi mogli pravdati svoju akciju jednako kao i Ameri svoje agresije. Međutim, ima nešto što govori u prilog Kini - TIBET NIKADA NIJE BIO MEĐUNARODNO PRIZNATA DRŽAVA. Kuba, Nikaragva, Vijetnam, Irak, Koreja i Srbija - jesu!

    Više o tome, uz neke izvore:
    http://forum.burek.co.yu/index.php/topic,158828.0.html?language=english;language=serbian

  3.    

    tibet

    Vlada Ujedinjenog Kraljevstva koja je vodila program ekonomskog razvoja Istocne azije u 18. veku, sada pruza utociste kompletnim vladama cije se legitimnost oslanja na tradicionalnu zavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva i citav niz svetih ljudi, boraca za ravnopravnost zivotinja i ljudi i ostale ekipe iz lokalne bajke.
    Na mestu na kom bi teoretski mogao biti Tibet sada se nalazi Mjan Mar koji se oslanja na najblizeg suseda sa kojim deli istoriju, jezik, kulturu i naziv naroda, odnosno na Kinu.

    Evo, na primer: Nasa vlada nema istaknutog svetog coveka na svom sajtu:
    http://www.tibet.com/