
Izraz koji označava skup znanja, dostignuća i obrazaca ponašanja koji definišu određeni narod i njegovu kulturu. Često se izraz koristi u smislu "zastarelo" ili "nazadno", ali ipak se ispoštuje.
- Komšo, mora ti nešto kažem. Video sam ti ženu u sumnjivim aktivnostima sa kumom. Snimio sam za svaki slučaj, evo pogledaj.
- Aha. Hvala, komšo, da znam s kim imam posla.
- Ovaj, a šta ćeš da preduzmeš? Mislim, 'oćeš to nekako da rešiš, razgovorom ili kako već? Brine me kol'ko si 'ladnokrvno to rek'o.
- Eh, pa nije bilo ko u pitanju, kum nije dugme, rešiću to tradicionalnim sredstvom.
......
- Što si kupila ovaj Vazelin?!
- Znaš, čitala sam nešto na netu i, ovaj, mislila sam da večeras budemo, onako, malo perverzni i probamo nešto novo...
- Aaa, ne! Ja pucam samo u tradicionalno mesto! I kako ne pročita na tom netu da muškarci tradicionalno vole pivo, pa bar time da me iznenadiš?
- Uh, što si nazadan!
- Ko je, bre, nazadno nastrojen od nas dvoje?!
Jebi mi oca ako znam zašto. Ali ga svakako stavi, ne možeš pogriješiti.
- A sada da vidimo kako će azerbejdžanski žiri glasati. Oni, inače, tradicionalno glasaju za Rusiju.
- Da su tebe Rusi jebali cirka stotinu godina i ti bi ih tradicionalno glasao.
Osim velikih istorijskih i nacionalnih zabluda, podložni smo i onim „sitnijim”, ali koje nam određuju svakodnevicu. „Ne valja da se sedi na kućnom pragu, posebno kad grmi”, „Hleb od 500 grama je opšteprihvaćen pod nazivom kilo hleba”, „Ne valja da se zviždi u kući, to privlači miševe”, „Ne valja da se otvara kišobran u kući”, „Žvakanje žvaka može da deformiše vilicu”, „Ma koliko vruće i zagušljivo bilo, ne otvarati prozor, ubiće promaja”, navode na popularnom internet portalu „Vukajlija” niz sujeverja i zabluda našeg naroda.
Politika · 31. Januar 2011.