Po slovenskoj mitologiji, tačnije mitologiji Baltičkih Slovena, Triglav je bio troglavo božanstvo i veruje se da je bio bog rata ili vegetacije. Što će reći, ozbiljan mudonja koji kad reši da je vreme za prolivanje krvi, onda ona teče u potocima. Međutim, ono što se manje zna jeste činjenica da je Triglav očigledno bio bulja od božanstva, odnosno tek druga liga i da je bio teška pičkica. Tačnije više bog vegetacije nego rata, očigledno se više ložio na okopavanje bašte, a ne na oštrenje mača.
Ispostavilo se da su nam ga uvalili Stari Grci pošto su već imali Aresa. A pored takvog boga rata kome je uopšte potreban rezervni igrač, pa je Zevs od Triglava napravio glavnu zvezdu prelaznog roka koja je mogla da ide bez obeštećenja. Stari Grci su iskoristili Stare Slovene i uvalili im Triglava, pošto im je taman trebao bog rata. Sigurno se sad pitate odakle Sloveni u vreme antičkih Grka. Nemam ja pojma, moraćete da pitate Jovana Deretića, on kaže da su bili tamo.
U svakom slučaju, Triglav nije zadovoljio ni nove poslodavce koji su ga brže bolje prosledili na pozajmicu sa pravom otkupa i to kod svojih rođaka Baltičkih Slovena. Za divno čudo, pičkasti bog rata koji se loži na hortikulturu konačno je bio svoj na svome, pa je najzad mogao da bude glavni u selu kad je već popušio u gradu.
Na ovim prostorima ostao je samo planinski vrh koji nosi njegovo ime i to zbog toga što su ga preko tog vrha oni Deretićevi Sloveni iz vremena antičkih Grčka oterali u tri pičke materine i zahvaljivali se Svarogu na činjenici da je Triglav došao kao slobodan igrač, pa ih ništa nije koštao. Među Grcima, nema nikakvih tragova Triglava. Eto kolika je bulja bio na Olimpu.
Bez ikakve pompe, Vukajlija se pojavila tokom ove godine i zabilježila skoro deset hiljada rječi u rječniku žargona koje su definisali sami posjetioci. Uzimajući za ime učestalu grešku u govoru kad ljudi zapravo žele da kažu Vujaklija, stvorena je zajednica stvaraoca slenga srpskog jezika i mjesto na kojem posjetioci treniraju svoju kreativnost. Ovaj kreativni ventil vas samo tako usisa i očas posla možete da izgubite sate vremena čitajući duhovite opaske kojim su definisani brojni izrazi iz popularne kulture i govora. Pozicionirajući se između ozbiljnih sajtova kao što su "Metak" i "Vokabular" na jednoj, i zabavnih "Srbovanje", "Kobaja Grande" na drugoj strani, Vukajlija je dokazala da famozni "user-created content" (sadržaj kreiran od strane korisnika) može sasvim lijepo da zaživi i na ovim prostorima. Ovogodišnja nagrada za najbolji sajt prema izboru Biznisbloga odlazi ovom istinskom Web 2.0 projektu kojem u definicijama nije izmakla ni domaća blogosfera!
Biznisblog · 26. Decembar 2007.