Čuvena putna isprava i dokument iz doba SFR Jugoslavije. Mlađim generacijama Srba(svi rođeni posle '80)apsolutno nepoznata, ali se zato legenda o njenim mističnim moćima prenosi sa generacije na generaciju. Slušajući razne priče starih jugonostalgičara, titoista i njima sličnih likova, mladom Srbinu koji nije lično doživeo da uživa u čarima ovog magičnog papira se može učiniti da je u pitanju neka od vanzemaljaca lično poslata narodu Jugoslavije sprava koju kad pokažete na carini bilo koje zemlje automatski dobijete felacio od strane ženskog dela carinskog osoblja, novog rols-rojsa sa sve šoferom i dve gratis Ukrajinke da vas animiraju prilikom posete toj zemlji. Plus naravno bocu Čivasa starog kao Toplica Milan i diplomatski imunitet.
Takođe, jedna od omiljenih stvari za pomenuti istih tih jugonostalgičnih pripovedača(uz naravno nezaobilaznu frazu „eee kako se tad živelo...uvek je bilo para“(?!) i famozni Trst) kada počne da se priča o Golom otoku ili gušenju slobode govora u toj istoj divnoj Jugoslaviji.
Pasoš nekadašnje države SFRJ - tata svih pasoša sveta! Ni Ameri, ni Evropa, niti bilo ko drugi nije imao takvog džedaja od putne isprave.
Putna isprava koja je po predanju starijih i obećanjima novih, u stanju da podigne svaku rampu na granici... kad na granicu stigne. Za sada se uspešno sapliće o svaku birokratsku prepreku.
27.avgust
m: ja bih da zakažem za novi pasoš
š: prikupite šta treba i dođite 12.novembra
m: jel ove godine?
Definiše se sve i svašta. Tako se mogu pročitati definicije baksuza, alapače, čitulje, smrti, rezervoara za smeh, kolateralne štete, Živojinović Velimira, zvanog Bate, dnevne svetlosti, gospođe džem!, Brus Lija… „Je l’ ti puši ćale?”, „Je l’ mogu u WC?”, „Chuck Norrisisati” i još mnogo toga može se naći na ovoj internet stranici. Zato ne iznenađuje što se mnogi kad jednom dođu, ponovo vraćaju na nju. Neki čak postaju i zavisnici, pa traže od moderatora da ih banuju, poput jednog studenta koji je zahtevao da mu zabrane pristup na nedelju, dve dana da bi mogao da uči.
Status Magazin · April 2009.