Prijava

Када питамо човека због чега се шверцује, а он каже: ''Зато што је аутобус свињски и нередован је и треба му 100 година да се превезем куда хоћу!''

Склон сам веровању да је овај одговор крајње лицемеран и да ти исти људи не би плаћали карту у недостатку кондуктера, па макар аутобус био најсавременији, имао климу, сраунд музику, ХДТВ, фрај хендџаб, кретао увек на време, никада не каснио итд.

А заправо, цена карата је толико ниска да је у складу са лошом услугом, тако да мислим да је фер. Но, опет људи нису задовољни и шверцују се.

Дакле, шта ме иритира... Да плаћам 966 (што је џабе, јер могу бесконачно да се возим) динара месечно за своју ВИП повластицу, а да ми неки крмак својом телесином заузима место у аутобусу за време вожње коју није платио. Најгори су они што убацују динар у аутомат, па да не могу да пониште карту ни они који су спремни да плате вожњу. Па се још буне кад уђе контрола и вичу на оне јадне људе.

Добро је што је сада контрола чешћа, буквално улазе за време сваке вожње, па се људи мање шверцују, тј. више иду пешке, па су аутобуси осетно празнији.

Дакле, да ли се слажете да ову појаву треба максимално санкционисати или треба пустити људе да бесплатно уживају у нечему што би нормално требало да се плати и што би нормално требало да се издржава од истог плаћања?

Ако се слажете да треба санкционисати, које би биле санкције?
Ударац по џепу, или мало екстремније - сечење прста, осмуђивање итд.

Изгледа да се сви шверцују.

Samo da dadnem neke podatke: dnevno GSP obavi 1 800 000 vožnji. Svaka treća je "gratis", tj šverc. (600 000). Kad se to pomnoži sa cenom karte pa to sa 365 dana, dobije se gubitak od 90 miliona evra. Cena zglobnog autobusa je oko 200 iljada evra, a tramvaja oko 2 miliona. Ako bi se ukinuo šverc za nekoliko godina dobiješ kompletan nov vozni park.

Ja se, inače, švercujem iz raznoraznih razloga.

Добро, ти не заузимаш велику запремину. :))

200 000 €!
Al bi ja to proneverio...

Кад сам кренуо у средњу (коју сам пре 3 месеца завршио), одма' сам купио месечну зато што ми је школа на неких 15ак минута бусом. Путовао сам сваки дан до школе и од школе, сем кад је баш лепо време па се прошетам са слушалицама у ушима.

Е сад, овде у Нишу је друга ситуација зато што сваки градски бус има свог кондуктера који те, кад уђеш у бус пита да ли имаш карту или пак поседујеш месечну. И упркос томе, велики је број кондуктера који седну напред и боли их курац за све. Тако се неколико пута десило да уђе контрола па ја морам да се објашњавам са њима како овај кретен и није прошао да пита за карте. Такође, велики је број оних који одбијају да плате карту и радије би се свађали са кондуктерима и контролорима него да дају триес кинти.

Мени само није јасно зашто у БГ-у нема кондуктера, ако су блекови подаци тачни, исплатило би им се.

Ево ја се шверцујем стално и то ћу радити докле год буде законски могуће.

Даклем, ја сам дужан да платим услугу. Међутим, контрола тог плаћања је јадна и закон те штити. Сама чињеница да закон о фискалним касам каже да за овакве услуге фискални одсечак није обавезан у превозу, то значи да ме не могу теретити никакви финансијски инспектори по том основу јер немам фискални одсечак. Самим тим не постоји доказ да сам платио или да нисам платио услугу (правило од 20 метара за фискални одсечак овде губи смисао).

Е сада, шта се дешава када дође контрола. Господин или госпођа уљудно питају да ли имам путну исправу (ПОКАЖИ КАРТУ! ДАЈ КАРТУ! КАРТЕ!), е у том тренуту ја лепо вам џокера и покажем. Он/она мени " ШТА ЈЕ ТО", а ја кажем "Џокер!", "Какав, бре, џокер???", "Џокер мења сваку карту!". И пусте ме. Али ако немам џокера у том трену онда кажем "НЕМ КАРТУ!". Следи врло џудно питање од стране тих истих љубазних људи, тј. изјавна реченица: "Личну карту". Ту онда долази моје питање које гласи: "Молим?". Е ту долази до збуњивања, те ми кажу да треба да им дам личну карту како бих платио казну.

Е сад постаје интересантно (живела Србија - земља закона!). "Ја се извињавам, какву казну?"; "Немаш карту, мораш да платиш казну!"; "Као прво - не морам, него би требало да платим, као друго - ви мени не можете да наплатите казну, већ доплатну карту, као треће ви нисти службено лице овлашћено за легитимисање...". Онда креће врло мистериозан начин претњи: "Хоћеш сад да позовем полицију?", на шта иде мој одговор "Слободно, ја ћу њима показати своја документа, али они немају право да моје личне податке деле са вама, већ нас само могу упутити у суд, а не верујем да им се цима око тога...". Онда неки паметњаковић и хоће да ме задрже у превозу нашта се браним опет истим законом - лишавање слободе кретања, што опет само пандури смеју да раде (службена лица овлашћена за лишавање слободе кретања :Д ). Да не помињем да не смеју имати физички контакт са вама, и то да не знају закон о фискалним касам, па глат можете да кажете да возач није могао да вам изда фискални одсечак, те самим тим постајете саучесник у кривичном делу утаје пореза, блаблабла (сваки пут ми је прошло :Д).

И што да плаћам карту када не морам? То је исто када бих у лифту од зграде остављао паре.

Meni je onih 966 dinara za mesecnu povlasticu stvarno maksimalno korektno, sto rece Dzimi, mozes da se vozis koliko i gde hoces... Ja do duse vise volim da svuda idem peske, ali ono u slucaju kise, znam da mi je povlastica uvek tu i opustencija...

Nego moram da skrenem paznju na listu prioriteta

...фрај хендџаб, кретао увек на време, никада не каснио...

zanimljivo... ;)

Е сада, шта се дешава када дође контрола. Господин или госпођа уљудно питају да ли имам путну исправу (ПОКАЖИ КАРТУ! ДАЈ КАРТУ! КАРТЕ!), е у том тренуту ја лепо вам џокера и покажем. Он/она мени " ШТА ЈЕ ТО", а ја кажем "Џокер!", "Какав, бре, џокер???", "Џокер мења сваку карту!". И пусте ме. Али ако немам џокера у том трену онда кажем "НЕМ КАРТУ!". Следи врло џудно питање од стране тих истих љубазних људи, тј. изјавна реченица: "Личну карту". Ту онда долази моје питање које гласи: "Молим?". Е ту долази до збуњивања, те ми кажу да треба да им дам личну карту како бих платио казну.

Чекај, ако сам те добро разумео, теби је лакше да се бламираш пред пуним аутобусом, него да платиш хиљадарку месечно? :)

Извини, Дотере, али ја да сам видео гореописану сцену, само би пао фејспалм и трансфер блама. Мислим да бих поцрвенео.

Чекај, ако сам те добро разумео, теби је лакше да се бламираш пред пуним аутобусом, него да платиш хиљадарку месечно? :)

Ово сам се и ја питао.

Шта је блам коришћење рупа у закону? Блам би био да говорим неистину, а да већина или сви знају да серем. За тај блам ја имам сладолед или цигаре. Ако је блам аргумент јебеш дискусију - неам морала :Д

А зар ти није цим? Нарочито сада, када готово на свакој вожњи уђе контрола?

Па, пази, искрено се нисам често возио у последње време, јер нисам имао потребе.
Ево данас сам променио 3 превоза кад сам ишо на испит. Прво ме је мрзело да се гањам са њима јер сам нервозан био, па да неко срање не направим. Из другог сам изашао јер је контролор био врло љубазан, али личну карту нисам тео да покажем. А у трећем није било контроле.

Ко што рекох, није ми цим у већини случајева јер ми дође као добар тренинг хладнокрвности на ауторитет. Чим они "изнад" тебе виде да се бојиш и штрецаш, јебаће те. Кад си ладан ниси им занимљив. Веруј ми, кад сам се јебо са лоповима и надрканим газдама добро ми је дошло. И помогло невероватно. Друго, мислим да чиним добро дело за превоз, јер људи то слушају и информишу се. А сигурно ће један од 20 који ме чују да то ураде и сами. И када се намножи популација људи ко што сам ја (да културно, позивајући се на закон искулирају плаћање) онда ће доћи можда до неких промена законских регулатива. До тада, сматрам да треба да се сви понашају као ја. А, да сам плаћао карту док сам радио зарада би ми била 16,2% мања, па ти сад види...

Nego moram da skrenem paznju na listu prioriteta

МА, то је рандом. :)

Друго, мислим да чиним добро дело за превоз, јер људи то слушају и информишу се. А сигурно ће један од 20 који ме чују да то ураде и сами. И када се намножи популација људи ко што сам ја (да културно, позивајући се на закон искулирају плаћање) онда ће доћи можда до неких промена законских регулатива.

Интересантна теорија. Морам да признам да си ме насмејао. :))

А док се не намножи популација људи као што си ти, остаћемо без аутобуса.

Е сад треба да кажем: "КАКВИ СУ И НЕКА ОСТАНЕМО!!!" :Д

А сад озбиљно. Што више људи буду користили рупе у закону мислим да ће се пре реаговати. Јер ће држава више трпети него остали. Ако држава трпи, е онда ће и остали да најебу. Јесте смешно, али мислим да има смисла ако се људи пробуде и масовно то пучну да раде. Сваки закон је донет са разлогом кроз историју. Као и измена (не рачунам мафијашке измене за корист сопствену наравно).

До тада - НЕЈ ДА ПЛАТИМ ПА ДА ЛИПШЕШ :Д

Samo da dadnem neke podatke: dnevno GSP obavi 1 800 000 vožnji. Svaka treća je "gratis", tj šverc. (600 000). Kad se to pomnoži sa cenom karte pa to sa 365 dana, dobije se gubitak od 90 miliona evra. Cena zglobnog autobusa je oko 200 iljada evra, a tramvaja oko 2 miliona. Ako bi se ukinuo šverc za nekoliko godina dobiješ kompletan nov vozni park.

Ako je jedna trećina gubitak, znači da se godišnje u kasu sliva dve trećine... 180 miliona. Neka pola toga ode na plate i potrošne zajebancije, ostaje opet 90 miliona!
GDE JE DAKLE, TAJ VOZNI PARK!? Gde odu te pare?!
Nemojmo se zavaravati ljudi... običan narod muti i vara za po hiljadu dinara, a šta rade one budže!?
Da vidim ko mi sme u lice reći da javna preduzeća, uključujući i GSP, nisu leglo korupcije i kriminala!?
I dobro je kad običan smrtnik ne plati prevoz, jer to što bi platio, zasigurno mu se ne bi vratilo u formi novog puta, nove klimatizacije, novih šina!
Стик ет ту д мен, бре!

И што да плаћам карту када не морам?

pametno.
i da napomenem svaki ali bas svaki zakon koji se donese ima bar jednu namjerno napravljenu rupu koju naravno ne koriste "obicni ljudi" vec neko na visem nivou.

Ako je jedna trećina gubitak, znači da se godišnje u kasu sliva dve trećine... 180 miliona. Neka pola toga ode na plate i potrošne zajebancije, ostaje opet 90 miliona!
GDE JE DAKLE, TAJ VOZNI PARK!? Gde odu te pare?!

Hhaahahahahahaah!

ne koriste "obicni ljudi" vec neko na visem nivou.

Јак им ниво кад се бламирају за сићу.

Колико ми се пута само десило да уђем у бас, поништим карту, и онда после две станице глупа шклопоција почне да трокира и стане. И, шта онда? Па морам да откуцам још једну карту у следећој распалој конзерви која наиђе, наравно.

Е, тад ми се глава претвори у велику лизалицу на којој пише „SUCKER”.

Дакле, они мени не гарантују да ће ми пружити услугу за коју сам платио. И ко ту испада говнар?

Мислим, није ствар у парама, јебо паре, али ово је невероватно. То му дође исто као да одвезеш ауто код аутомеханичара, он ти тражи да му платиш унапред, а онда каже: „Јебига, можда ти оправим кола, а можда и не. Паре не враћамо. Цуцлај га, мајмуне!!”

Свако јутро сломим врат и попијем два-три лакта у ребра и покоји полукроше док не успем да се угурам у превоз са јебеном жгадијом, смрдљивим бабама и осталим крезавим шљамом, и то све зато што неку дошколовану веприну из врха ГСП-а боли курчић да испазари још неколико аутобуса, трамваја или чега већ, него мисли да је за добробит грађана далеко важније да паре из буџета оду на плаћање школарине његовом дебелом детету које хоће да упише УМС, да би ми се после са ТВ-а хвалило како је до јаја талентовано и како његов татица има више пара и већи подваљак од мене.

Мало-мало, па нас медији обавесте како је градски превоз до јаја, како је модеран, како шипке уопште нису масне и да прозори баш добро дихтују, и да би требало да будемо вечно захвални градским властима што су нам подарили та чудесна сокоћала која имају прозоре, точкове, ауспух и све. И градоначелник се с времена на време воза по аутобусима и смешка се у камере показујући палцем на горе и тако даље. Значи, то је емпиријски доказ да ГСП ни за курац није!

Џи Ес Пи - још један пример каубојског пословања у нашој малој, усраној банана републици.

Иначе, плаћам месечну јер често користим градски превоз, а нећу да се цимам са контролорима. Мислим, они су у још горој ситуацији од нас јер 5 или 6 дана недељно проводе по осам сати по тим смрдљивим аутобусима и морају да се бакћу са којекаквим ђубретом. Жалим их, искрено. Радије бих живео од стругања жвака са улица.