Prijava

Postoji misao nekog pametnog čoveka da smo mi ustvari onakvi, kakvi smo kada smo sami sa sobom u 4 zida. Postoji takodje i izreka da najveći ljudi ostaju zauvek deca. Ako je tako onda nije slučajno što baš ti misliš da si predodređen za neko veliko delo. Možda stvarno i jesi, ako imaš bilo kakvu senzacionalnu i originalnu ideju nemoj da se ustručavaš da je podeliš sa drugima da ne bi mislili da si lud. Najveće ideje u istoriji su smatrane za čiste gluposti onima koji nisu bili spremni za promene. Lično mislim da svet već puno vremena počiva na istim idejama, pre svega sociološko- političkim. Za našu malu zemlju budućnost nije da sustižemo ove velike jer ih nikad nećemo dostići. Potrebne su sveže zamisli, vizionarsko vođstvo i društvo, a to mogu obezbediti isključivo najnovije generacije koje još nisu izgubile na elanu i rekle ma ko ga jebe šta ja tu mogu da promenim. Znam da ćete vi pametnjakovići koji ovde samo pišete o nekim glupostima pokušavajući da budete duhoviti, čast izuzecima, reći kako je to nemoguće bez podrške sa strane, pre svega finansijske a onda i propagandne. S vremena na vreme se stvori prilika, ali ona ne čeka da bude iskorištena, kao kad imaš priliku da smuvaš devojku koja ti se sviđa i propustiš je jer nisi 100 posto siguran. Sreća ponekad prati i hrabre. Sve što je potrebno je udruživanje onih NAJpametnijih i onih NAJsposobnijih. Onih koji su više željni slave i ljubavi svog naroda nego bogatstva, koji će ličnim primerom pomoći ostarivanje nekog projekta, pa makar to značilo da uzmu kramp u ruke i sami nešto grade i stvaraju. A ne da se pojavljuju samo kada treba da se preseče crvena traka i sa licemernim kezom se slikaju za vesti. Da mladalačka inercija treba da prevlada nad iskustvom, jer gde nas je to iskustvo dovelo?

Eto recimo iz svakog privrednog sektora staviti po 5 stručnjaka i dostavljati im probleme i dok se većina ne složi, bez ikakvih spoljašnjih pritisaka pa makar to značilo da ne izlaze iz sobe nedelju dana , ne započinjati ništa. Ali onog trenutka kad se nešto odluči bez ikakvog razmišljanja i ponovnog razmatranja odlučno sprovoditi u delo. Najproduktivnije ideje iz SVIH doktrina i društvenih sistema preuzeti i ukombinovati. Recimo masovne radne akcije ( Komunizam ) za razvoj infrastrukture sastavljene od samih mladih vođa ( ovo nije komunizam ) i ljudi iz naroda koji bi uz punu redovnu platu ( ukoliko su zaposleni ) bili puštani iz svojih kapitalističih ( ne o trošku države nego pojedinaca koji bi u zamenu za koji dolar manje u džepu bili sigurni u stabilnost svoje investicije )preduzeća na nedelju dana, pa tako u smenama. Takođe bi svaki srednjoškolac i student bili obuhvaćeni ( kao neka vrsta prakse uz nadzor ), normalno što je više moguće u svojoj struci to je ujedno i najbolji pokazatelj sposobnosti za dalju, veću ili manju, ulogu u sistemu. A opet tu omladinu učiti kao u fašizmu ( nije isto što i nacizam! ) da daju sve od sebe za dobrobit društva i samih sebe u kranjem slučaju. Takođe na taj način bi se bar pokušalo kanalisati nezadovoljstvo i potreba za lojalnosti i odanosti koju danas reflektuju navijači ( kao za klub bili bi motivisani da se dokazuju za državu, malo da akcijaju ),a sem navijača tu su još i mladi "mafijaši" ( koji nisu uvek navijači i obrnuto). Zatim nove generacije umetnika, ali onih pravih čiji bi društveni status bio daleko, daleko bolji, kao i sportisti jedni od najboljih reprezenata novog sveta. Nemam ništa protiv punijih osoba ali pravi utopijski omladinac ne bi smeo da bude jedan od njih. Bio bi uveden porez, ne samo za bračne parove već i za samce, na nereproduktivnost koji bi bio srazmeran količini sredstava koje potroši osoba sa sličnim primanjima na odgajanje deteta ( svaka osoba bi morala imati bar jedno dete ), a taj novac bi bio prosleđen isključivo onima sa troje i više dece. Porez bi bio značajno smanjen onda kada prirodni priraštaj bude 20 i više godina pozitivan...itd.

Ima tu još mnogo da se razradi do detalja ovo iznad što piše, ali i onda je samo jedna mala kost celog skeleta teorije... Svaki komentar je poželjan na sve kritike ću dati objašnjenje, a na pitanja odgovore...

ŠKK???? zar stvarno misliš da će neko čitati cijeli ovaj post?

LOCK

ja sam pročitala celi post

ja sam pročitala celi post

Gud for ju :D

ја сам га прочитао за минут, није фора локовати тему ако неког мрзи да прочита.

evo sad ću i ja da pročitam

pa ću dat neki komentar

NE zaklučavati

" a to mogu obezbediti isključivo najnovije generacije koje još nisu izgubile na elanu i " kreći se malo medju najmladjim generacijama, skontaćeš da je sasvim suprotno, pre bi gomila penzionera promenila nešto, nego grupa studenata, a ne daj bože srednjoškolaca....

i samo bih da napomenem da je svaki utopista doveo do loše pojave u društvu, tako da mani se ti toga. ovaj predlog je šit jer je toliko loše razradjen da je to haos. sad sam malo pripit, i spava mi se pa ne mogu baš na sve da ti ukažem, al ako se setim sutra, kazaću ti koju neinteligentnu.

uglavnom. mnogo je sranje što ovi koji nisu pročitali sve serendaju kako niko neće pročitati i te fore.

Procitao.Sve je to lepo i krasno,samo,sa kojim ciljem je postavljen?Gradjenje Utopije?Ozbiljno?Zajebancija?

Дошао сам до другог пасуса... мораш да научиш (не кажем да ја то умем или да је то нешто што генерално политичари или тако неко зна) да се изражаваш краће, политичка мишљења су свуда око нас, уморни су људи од њих неће те читати/слушати до краја.
Мислим да вероватно имаш добро мишљење али постоји један проблем:
У земљи Србији расту ловци у мутном и неће ти дозволити (углавном индиректно али и директно) да поправљаш неке ствари.
Ако оћеш да мењаш поправиш Србију мораш да будеш тумор - тих и неприметан док не постанеш незаустављив.

Pročitao sam.

Meni se to sve ne sviđa jer:

1. prekomplikovano je, i zbog toga teško ostvarivo

2. zadire u ljudska prava (Mora se imati djeca, obavezne radne akcije)

3. dosta liči na totalitarizam i diktaturu

4. to niko ne bi ozbiljno shvatio bez nekog harizmatičnog vođe, a takvog nema, a i da ima vjerovatno bi se radilo o nekom ludaku ili megalomanu

5. to je ekonomski neefikasno

Ne da mi se sad sve obrazlagati zašto i kako.

Uglavnom od tog svega nema ništa.

Pored te opšte kritike, priznajem ti da imaš nekih dobrih ideja, neke stvari su mi se svidjele.

Meni,licno,u ovoj jebenoj situaciji ovo dodje kao podjebavanje,iskreno.Ovo ne spada ni u domen naucne fantastike.

Napisano je iz jednog daha,što znači da nije ni K od nekog konačnog oblika,za svaku rečenicu treba poseban pasus detaljno obrazlaganje ( ovo nije nikakav odgovor )

"Takođe bi svaki srednjoškolac i student bili obuhvaćeni ( kao neka vrsta prakse uz nadzor ), normalno što je više moguće u svojoj struci to je ujedno i najbolji pokazatelj sposobnosti za dalju, veću ili manju, ulogu u sistemu" šta vredi. imaš 40 000 profesora svih godina, a imaš 10 000 mesta...kako rešiti problem? (brojke su proizvoljne)

ili u globalu.... 500 000 radnih mesta 2 000 000 nezaposlenih...kako to rešiti?

Никако. 2 000 000 схвате да им нико неће средити запослење, и баце се сами на решавање сопствених проблема. То је наш проблем. Што чекамо да "они изнад" решавају ствари. А то ће се десити никад.
(ја само да одговорим на ово. нисам читао први пост и немам појма о чему се ради.)

? kako da rešim problem.....da otvorim privatan biznis? sa kojim početnim kapitalom? ša?
oni iznad nas i jesu tu da rešavaju probleme GM, to je njihov posao.

Не кажем ја да треба да буде онако како сам рекао, већ да нам нема друге. Па ако треба, уз помоћ штапа и канапа, полако испочетка све. Пар свиња, кокошака, башта, чисто да има шта да се једе. Ови и ако реше да ураде нешто, само ће порезима скупити још пара од људи који немају више ништа, да би шатро створили нова радна места која неће никад створити, већ ће прелити у своје џепове, и још се додатно курчити у целом том процесу ко да су њиховим парама кренули у подухват. Ето, то ти је власт у мајчици Србији ин а натшел.
Откуд ја знам како. Да знам, не бих висио овде.

Kaname tosenu :D krećem se u takvom društvu i sam sam bio student do pre godinu dana i biću opet od sledeće godine. Ali itekako ih je moguće probuditi mislim na omladinu, a sa vremenom će biti sve lakše jer je sve lošije i lošije.Buđenje svesti ako treba i jedan po jedan,pomnim posmatranjem propadanja i izuzetno veštim plasiranjem u javnost, A što se tiče srednjoškolaca njih je najlakše ubediti,njima čak ni ne treba Bog zna kakav razlog samo im daš osećaj važnosti,neku majicu i kamenje.Studenti su već organizovani na neki način samo treba ući u njihove saveze. Loše je razrađen? On i nije razrađen barem ne napismeno pogledaj moj prethodni komentar

A što se tiče negativnih promena u društvu u osnovi je za mene ova ideja prirodna reakcija
na probleme društva,dokle više da uživamo u zveckanju lanaca...

Jezivi
Građenje utopije-da ( jeste svaka propala ali propašće i ova potrošačka u kojoj smo sada)
Ozbiljno - da se poradi više na tome i da se više ljudi uključi onda da
zajebancija- ne