Prijava

Malo je blam što ne znam ovako elementarnu stvar (davno beše srednja) sve knjige iz mate su mi negde na tavanu a baš mi je hitno, treba da proračunam neki krov.

Daklem, imam pravougli trougao, sa uglovima od 22 i 68 stepeni, duža kateta je 410cm, treba mi dužina hipotenuze.

Ako bi mogao neko i formule da me potseti, bila bih mu večno zahvalna.

hipotenuza na kvadrat je zbir kateta (svaka kateta na kvadrat)

cc = aa + b*b

ha nisam toliki debil :) poznata mi je samo jedna katetica

Pa onda oduzmi od kvadrata hipotenuze kvadrat preostale katete. Sta je tesko? Ili ja ne shvatam problem.

Nisi lepo pročitao zadatak - NE ZNAM koja je duzina hipotenuze i kraće katete. Poznata mi je samo JEDNA kateta.

Al zato imam poznate uglove. To je neka formula sa sinusima i kosinusima, al ja ne mogu da je se setim da me ubiješ

I ja sam pravio krov sa duzinom greda od isto 410 i nismo koristili matu. Isli smo odokativno i sve je super bilo. :) Salu na stranu, nemam pojma, nisam matematicar. Cekaj nekog od ovih ETF, Masinaca itd...

Ma slažem se da može i odokativno, ali moram u projekat da unesem tačnu dimenziju. U suštini više me nervira što ne mogu da se setim formule nego što mi je stvarno neophodna.

Како овај Чак растура математику. xD

Дужина хипотенузе је 442,1992 цм.
c=410/cos22 или c=410/sin68, исто ти се хвата.

Pa ako je za krov, kapiram da su iste katete, najbolje onda da bukvalno nacrtas katete pod pravim uglom i izmeris na papiru.

Veliko hvala Mlatoni!
A i tebi Čak na trudu :)

Како овај Чак растура математику. xD

Pa pravnik, verujem da si ti isto veliki matematicar filolog :)

Sinusna teorema : a/sinAlfa=b/sinBeta=C/sinGama