Prijava

Ne znam ni sam kako pametnije da stavim naslov, ali imam jedno vrlo teško pitanje i tačan odgovor na njega mi mnogo znači.

Davnih dana, pre nego se ja rodih, dogodio se smrtni slučaj u familiji. Dete se rodilo mrtvo, a za razlog smrti je postavljena dijagnoza da se dete ugušilo od duvanskog dima jer je majka bila u prostoriji gde je 5-6 ljudi pušilo.

Da li je medicinski moguće da dete umre od toga? Ono što ja znam i što sam slušao mi govori da je nemoguće, ali ja stvarno nisam siguran jer se ne razumem dovoljno u to..

Bio bih zahvalan na odgovoru na ovo, jer mi je zaista mnogo bitno.

Дете плива у плодовој води, не дише на плућа, како ће се угушити димом?!

Postoje indicije da se dete može roditi sa smanjenom telesnom težinom, mnogo zavisi i od stvarne količine dima i perioda izloženosti, ali stvarno mislim da je to potpuno preterivanje - pa kad bi to bilo istina u Srbiji bi svaka treća beba bila mrtvorođena...

Alkohol i lekovi u trudnoći su veliki problem, tu se svašta može izdešavati, ali ako ti je stvarno frka onda uradi kao ja - zabrani pušenje u prostoriji gde se nalazi trudnica.

Teško ćemo ti mi sa medicine (studenti) oko ovoga pomoći ali sa mog stanovišta mislim da je to nemoguće.

Fora je bila što je meni to davno ispričano i ja sam tada kupio tu priču kao klinac, i padi mi juče na pamet, i naravno, nelogično je kada sad gledam. I ja kontam da je nemoguće, takodje jer beba uopšte ne diše na pluća dok je u stomaku. Koliko sam čitao, ona čak do 20 minuta može da živi i nakon smrti majke, toliko kiseonika u krvi još ima.

Sada priča da se beba ugušila zbog par sati provedenoj u sobi gde je 5-6 ljudi pušilo nikako ne pije vodu.

Samo, pitanje je da li treba buditi demone pominjanjem toga onima koji su to rekli i preživeli.

Ono što sam naučila na sličnom slučaju iz svoje porodice je da ne treba čačkati mečku.

Iako nemam veze sa medicinom, na žalost, imam iskustva sa takvim slučajem, pa sam se onako laički dosta bavio time i mislim da mogu odgovorno da ti kažem da to ne može da bude razlog za rađanje mrtvog deteta. Brojni drugi razlozi mogu da dovedu do toga, počev od urođenih anomalija, preko komplikacija u toku porođaja, do nekih promena koje se dešavaju u telu majke, naročito u završnom periodu trudnoće (u meni bitnom slučaju najverovatnije je bio problem u nedijagnostifikovanom visokom krvnom pritisku trudnice, tzv. preeklampsiji - za šta se takođe pouzdano ne zna uzrok, jedna od teorija je da je uzrokovan padom nivoa kalcijuma u organizmu majke usled rasta bebe pred kraj trudnoće). Inače, cigarete definitivno štetno utiču na bebu ali, kao što neko reče iznad, pre svega u pogledu sporijeg rasta.

Hvala ljudi, cenim trud. Ovo je sasvim dovoljno da potvrdim ono što sam sumnjao. Sad samo ostaje da rešim sam sa sobom da li da čačkam mečku. Mada, što reče Ckava, retko kad to izadje na dobro. Ali ne znam, verovatno će me moral naterati da iznesem to na svetlo. Pa sad, ili neko laže ili je neko nešto usrao, videćemo.

Hvala još jednom.

a šta je u pitanju ako nije tajna?

nedijagnostifikovanom visokom krvnom pritisku trudnice, tzv. preeklampsiji

Jbt, naježila sam se. Ja to imala.

Zaboravi.
Ne možeš nikome da pomogneš kopanjem po tome.
Samo može još štete da se napravi. Šta je bilo-bilo je, niko da vrati vreme nazad ne može.

Jel' može lock ili hoćeš da pričaš o tome još?

Lock, sve je rečeno. I slažem se sa tobom, možda je i bolje da se batali kopanje po nečemu tako teškom.

Pa kažem ti ja...to što si ukapirao je još jedno dodatno iskustvo koje treba da imaš za život i to je jedino korisno što možeš da imaš od tog saznanja.
Sve ostale akcije na tu temu su samo mazohizam i destrukcija.