Prijava

Baš me nešto zanima šta mislite o ovome. Ako nekom kažeš "hvala unapred" time pretpostavljaš da će tvoj zahtjev biti izvršen (što ne mora biti slučaj) i time pomalo forsiraš tu osobu koju moliš za nešto. (Pa se može naći uvređena)

S druge strane, to se može shvatiti kao znak pristojnosti i pokazuje da nam je jako stalo do te usluge, pa se već i unapred zahvaljujemo.
A može da znači i da imamo povjerenja u tu osobu i da mislimo da nas ona neće iznevjeriti, pa iz naše velike sigurnosti se još i unaprijed zahvaljujemo.

Ja sam tu frazu par puta koristio (uglavnom nesvjesno), ali sam primijetio da kad meni neko kaže "hvala unapred" zna mi ići na živce baš zbog tog forsiranja.

Šta vi mislite? I hvala unapred na odgovorima :))

Занимљиво питање. Ја то користим, али кад год ми захтев буде испуњен, захвалим се још једаред.
Мриметио сам да неки људи кажу хвала унапред, па им ја нешто обавим, па они искулирају. Ваљда сматрају да је довољно што су се захвалили унапред. То ми мало смета, искрено.

E, Džimi, da ti ne bi smetalo, hvala ti još jednom na iskrenom odgovoru :))

Kulturno je, valjda. K'o što reče Ubica, time iskazujemo zahvalnost koliko za samo rešenje problema toliko i za dobru volju uloženu u to rešenje. A kako ćemo mi prihvatiti tu frazu, dobrim delom zavisi od našeg mišljenja o osobi koja je izgovara, kao i od načina na koji izgovara. :)

То углавном кажу фини људи , тј. они који се вероватно неће љутити ако им не испуните молбу , тако да и не ствара неки "притисак" да мораш да извршиш ту радњу.

Ovo mi je ustvari palo napamet jer sam čitao neku sličnu temu na engleskom u vezi izraza "Thank you in advance". Mnogi od njih to smatraju nepristojnim, jer je njihova filozofija "Šta mi se koji kurac zahvaljuješ, ko ti je reko da ću ti ja to uopšte uraditi, e sad baš neću u inat" Ko bi reko da Anglosaksonci mogu biti veći inadžije i od samih izumitelja inata - Srba.

Да, то је зајебано. Једном сам то и доживео на часу код лекторке из Америке. :)
Иначе, ја сам дуго живео у заблуди да су Амери много ближи Србима по менталитету, и да бих лакше нашао заједнички језик с Амером, него с Британцем. Међутим, на првој години факса, имали смо неког лектора Џонатана из Јоркшира који је био лик до јаја. Једва сам чекао да дођем код њега на вежбе. О свему можеш да причаш с њим и потпуно те капира. Исто важи и за још пар Британаца које сам упознао. После смо имали две лекторке из Америке које су, најблаже речено, биле чудне. Ништа те не капирају, гледају те бело, ичуђују се на све што им је страно, а и обе су биле мало у фазону ''Ми смо Амери, остатак света су обични смртници''. А тек она Канађанка на четртој години... То је дебил над дебилима. Није ни чудо што прозивају Канађане у Саут Парку.

Мада опет, не треба генерализовати.

Izuzetno bitno pitanje, da bi se otvorila nova tema... O.o

Минже. :)
Шта је по Вама битно питање?

Jbm li ga... :)
Neka opšta pitanja, ovo pitanje lagano može u neku od već otvorenih tema...
I kome to "nama", Jimi...?

Minže, mislim da Vam je Džimi persirao... :D