Prijava
  1.    

    Njutni i kilogrami

    Dve stvari koje se u svakodnevnom govoru često mešaju. Težina se prema standardima fizike izražava u Njutnima, jer pretstavlja silu, dok je kilogram jedinica za masu. Većina ljudi ipak na pitanje kolika im je težina kaže broj kilograma. Izuzetna prilika za sve fizičare da se porede sa Njutnom i isravljaju one koji ne poznaju osnovne principe u fizici. Ekstremni slučaj ove zablude je u slučajevima kada se upotrebljava reč "kilo" kao mera za težinu, što je zapravo samo prefiks koji se može staviti ispred odgovarajuće jedinice (kilodžul i sl.), čime se tek dokazuje nepoznavanje ove nauke. Pitanje sa težinom je odlično ako diskretno želite da proverite da li neka osoba zna fiziku.

    -Kolika ti je težina?
    -80 kilograma.

    Težina čoveka mase 80 kg je oko 785 Njutna*, pa i oni koji kažu samo broj prilično promaše pravu vrednost, pa bi u konkretnom slučaju odgovor 80 značio da je masa čoveka svega oko 8 kilograma.

    ______
    *Samo za fizičare: sa stanovišta referntnog sistema u kojem se dati nalazi u stanju relativnog mirovanja, te su zanemareni relativistički efekti prirasta mase, računato da čovek u polju Zemljine gravitacije na rastojanju od njenog centra približno jednakom njenom poluprečniku, pri čemu se smatra da je ona idealna sfera, zanemaruje uticaj centrifugalne sile i drugih interakcija kao što su to pritisak svetlosti, uticaj gravitacije Meseca i drugih nebeskih tela i slično.