Zamenica za muški polni organ. U razgovoru se najčešće primenjuje u skraćenom obliku genitiva - njega/ga
Možeš samo da mi ga...
Svi smo mi u našim životima imali nkeog "NJEGA". Osobu sa kojom su nas naši roditelji uvek poredili ,izrazima tipa "Vidiš kako ON već daje diplomski a ti se još razvlačiš na prvoj godini" Mi smo "NJEGA" po logici stvari uvek mrzeli, mada nam čovek nikada ništ nije uradio ,mi smo ga ipak mrzeli. "ON" je uglavnom bio mamin i tatin sin koji je ceo svoj život proveo uz knjigu, najbolji i jedini prijatelj mu je plišani meda kog grli pred spavanje a ribu je prvi put imao u dvadeset devet godina. Našim roditeljima to nije bilo bitno, "ON" je bio momak za primer a ti si za njih uvek bio gori od njega. Društveni parazit koji po ceo dan ispija pivo i sve pare baca na kladionicu. Na veliko razočaranje tvojih roditelja nikada nećeš biti kao "ON"!
Subjekat psovke "Jebo te" i objekat psovke "Jebi ga".
Danas se pri upotrebi dotičnih psovki ne misli ni na kojeg "njega", ali zanimljivo bi bilo upitati se na koga su se te psovke odnosile kad su nastale.
"Jebo te" (piše se i kao jedna riječ "jebote") se koristi pri zaprepaštenju kao na primjer:
Koja vrućina jebote!
Al je skupo jebote!
Gdje si dosad jebote?!
Taj on koji te je u ovim slučajevima jebo je vjerovatno sam život. Onda bi bilo "Koja vrućina, jebo te život!" itd. To je samo moja pretpostavka!
Što se tiče psovke "jebi ga", ona se koristi kad se dogodi neka nezgoda, neuspijeh, sranje, pičvajz i sl. Izrazom "jebiga" izražavamo mirenje sa poslijedicama sranja koje se dogodilo. Na primer nakon pada na ispitu, pada tiketa, ako krene kiša, a taman ste počeli igrat fudbal i u sličnim situacijama. Koga ovdje treba jebati nije mi sasvim jasno, ali se uvijek sjetim ove doskočice:
- Što tolko kasniš, šta ti je čovječe?
- Jebi ga, nešto sam se zakačio sa starom, pa nisam mogo odma krenut.
- Šta "Jebi ga", ja bi rađe NJU!
u lice sme Lepoj Breni da kaže da nije lepa !
Chuck Norris naravno.
Štek je dobro sakriveno mesto. Varijacija ima bezbroj: recimo štek-ocene su „isključivo dobre ocene koje se čuvaju za ‘ne daj Bože' situacije, odnosno period kada pljušte kečevi“, piše jedna vukajlijašica. Tako će iskusni školarac prećutati roditeljima da je dobio peticu, a to će im saopštiti tek kada dobije i nekog keca – da bi ublažio negativni efekat.
Deutsche Welle · 29. April 2011.