Prijava
  1.    

    tunel efekat

    Kvantno-mehanička ujdurma kojom se, uz upotrebu probabilističkog pristupa, može objasniti čitav spektar neobičnih pojava - od alfa-raspada, preko pretvaranja vode u vino i Hudinijevog bekstva iz kineske komore sa vodom, do neželjene trudnoće koja se dogodila i pored korišćenja kondoma, pilula i podvezanih jajnika.

    Pošto subatomska čestica u kvantoj mehanici istovremeno poseduje i osobine čestice i osobine talasa, postoji određena verovatnoća da će, kao talas, imati dovoljno energije da prođe kroz prepreku koja bi bila nepremostiva za klasičnu česticu. Šanse se smanjuju što je prepreka zajebanija i što je čestica tj. telo masivnije. Ipak, nameće se zaključak da ćete, ukoliko budete uporni i izvedete dovoljno pokušaja moći da, recimo, prođete kroz zid (doduše, samo ako ste rođeni pod dovoljno srećnom zvezdom).

    Najpoznatiji primer tunel efekta u makrosvetu je Šredingerov petao, poznatiji kao Sofronije, koji se sakrije od malog genijalca u sanduk ali zatim biva iskopan iz zemlje na drugom kraju dvorišta.

    Korisno je znati da postoji izvesna verovatnoća (recimo da iznosi jedan prema milijardu puta vađenom faktorijelu od jedinice praćene sa milijardu nula podignute na milijarditi stepen milijardu puta, sve to puta 17.43) da će se, dok čitate ovu definiciju, u vašoj sobi naizgled niotkuda materijalizovati neviđeno dobra pička željna divljeg seksa baš sa vama. Približno je ista verovatnoća da se pojavi gadno iznervirani medved koji ništa nije stavio u stomak tri meseca. Život je nekom majka a nekom maćeha.

  2.    

    Tunel efekat

    Pokušaj da se pomoću kredita preskoči finansijska barijera i izađe iz jame.