Prijava

Primjetio sam da mnogi ljudi (a tu naravno računam i sebe) više pasivno slušaju muziku i takođe pasivno usvajaju tekst bez neke dublje analize značenja teksta (to sve vjerovatno iz čiste ljenosti). Što je još gore, mnogi (a tu opet i sebe računam) prečesto i totalno zanemaruju tekst.

Eto zato ove teme. Tu možemo analizirati tekstove bilo koje pjesme iz bilo kog žanra, i domaće i strane. Ko je zainteresovan neka iznese neke svoje lične analize nekih pjesama koje mu se naročito sviđaju ili možda onih koje naročito mrzi.

Poenta je u tome da se pronikne u stvarno značenje pjesme, a ne da se daju vrijednosni sudovi tipa - ta pjesma je genijalna, ili ona pjesma je glupa. Dakle, umjesto vrijednosnih sudova tipa "it rocks" ili "it sucks" pokušajte samo objektivno analizirati značenje pjesama, i naravno možete reći da se sa stavovima iz neke pjesme slažete ili ne slažete, i možete obrazložiti zašto.

Plavi Orekstar - Puteru, puteru

Muzika se osjeca u noci
ne voli te niko kao ja
jorgani su otvorili oci
vesela je nasa postelja

Već iz prve strofe vidimo da nešto ne štima jer je loša izgleda nagurao cele kokoške u navlaku za jorgan.

Ko li nam to kuca u po noci
to nas tvoja mati siluje
tvojoj majci iskopat cu oci
nek je dobri otac miluje

Incest, zlostavljanje, nasilje i strah. Osveta.

Ref. 2x
Puteru, puteru
treba ti junacina
puteru, puteru
treba ti junacina
(ja sam tvoja seljacina)

Loša je seljačina.

Muzika se osjeca u noci
ne voli te niko kao ja
poslat cu ti suze ove noci
volio te jedan grubijan

Ja sam tebe prvi poljubio
ja sam tebe svemu naucio
nek te sada odlikasi ljube
u zivotu propalice gube

Pošto je iskopao oči njegovoj majci, puter ga ostavlja.

Pesma je svojevrsni omaž puteru koji Loša stavlja u jedan novi kontekst naglašene, nekontrolisane seksualnosti. Princip erosa, predstavljen čisto frojdovski, kroz nesublimisani libido, biva osujećen što dovodi do frustracije i budi nagon za destrukcijom, čime nam Loša jasno pokazuje neodvojivost erosa od tanatosa. Puterova majka ovde ustvari predstavlja Lošinu majku i klasičan je primer edipovog kompleksa. Kao osnova superega, on dovodi do kajanja i osećaja krivice zbog loših ocena u školi, da bi na kraju došlo do kvazipomirenja sa sudbinom i ravnodušnosti, klasičnog mehanizma poricanja, što pokazuje poraz ega od nemogućnosti realizacije nagona. "Ja sam tvoja seljačina" - kaže Loša.
Arhetip seljačine kao osnovne jedinice našeg kolektivnog nesvesnog se ovde pojavljuje osvešćen i poziva nas da se prisetimo Jungovih reči: "Ne verujem u boga. Ali znam da je ljakse."

Dezinformacija!
Jung je verovao u Boga!

Jung je rekao: Ne verujem, znam da postoji. Pouzdano znanje o nečemu nazvati verom je understatement :p

Oprosti Zmia, sad mi je tek jasan pun smisao tvoje recenice :D

Puter je na sarajevskom sleng za maloletnicu, a pesma je retardirana.

Fascinirana sam hitom Sijamski blizanci neprevaziđenog Magacina za nuklearni otpad iz Splita, pesmu čiji je klip nadmašio čak i legendarnu Insomniju, ako bi mogao neko da mi objasni da li on drugačije poima stihove jer se bojim za svoj mentalikus i kontam da je pesma pisana iz vizure kondoma.
Vadite me van
vadite iz ove koze unist cu san
jer on sa mnom svasta moze
nekad sijamski blizanci
sad smo na popravnom djaci
tko ce proc
a tko past godinu

Ref.2x
Ajajajajajaja
cujem zoves me
neka,neka
Ajajajajajaja
odgovara jeka,jeka
nema slike,nema tona
nema brate vise ja i lona
bila bi nam lijepa
beba moje oci
a na tebe cijela
pa da iz kolica
vire crte tvoga lica

za take kao ti
ja sam uvijek laka meta
nakacim se na
nekog zgodnog probisvjeta

nekad sijamski blizanci
sad smo na popravnom djaci
tko ce proc
a tko past godinu
DA LI JE ZIGOT TAMO GDE TREBA I DA LI JE OVO MA ŠTA JE OVO, ETO, ODGOVORITE MI

http://www.thewallanalysis.com/Intro.html
imas ovde ako se previse palis na konceptualne albume