Prijava

Iskreno to je isto ali nikad nisam razumeo kako je pravilno
Neki govore vako neki onako.. Meni je pravilno Srbi jer srbijanci to mi dodje kao pogrdno ime
Koju verziju vi koristite i zasto?

Vrlo jednostavno, Srbin je je univerzalan, ernički pojam, i odnosi se na sve pripadnike srpskoga naroda. Dok je termin Srbijanac geografski pojam, i odnosi se na pripadnike srpskog naroda, koji žive u Srbiji.
A to što se čini pogrdnim, to je upravo zbog korišćenja termina u pogrdnom značenju, po nekad i od strane samih Srba (Srbi iz Vojvodine, i danas imaju naviku da Srbe iz centralne Srbije, nazivaju Srbijancima).

Rekao bih da je to ista stvar kao i sa Ciganima i Šiptarima. Oba termina su potpuno i apsolutno opravdana, ali se smatraju pogrdnim...

slazem se sa medicus-om... srbijanac je geografski pojam za drzavljanina srbije (iako on ne mora biti srbin)
srbin je nacija =)

meni vise srbi pravilnije. neki dan cujem kao, srbijanski predsjednik boris tadic...a ja "koji kurac- srbijanski! šta nije kao, srpski!?" valjda kao neko novo pravilo u nas. (hr)

Е пре два дана сам се свађао са млађим буразером због ове приче.

Овако, како ја то видим и тумачим. Ја сам иначе родом из ЦГ, тамо имам кућу и често сам тамо, срећом, већина људи се тамо изјашњава као део српског народа. Е у чему је цака, они и Србе, који су доле називају "Црногорцима", зато што је по њима Црногорац, Србин са простора Црне Горе.
Србе из Србије, сви доле називају Србијанцима.
То мени дође као називи за људе из Шумадије = Шумадинци, Крајине = Крајишници, Војводине = Војвођани.

Ако тако наставимо, доћи ћемо до тога да су сви са простора Србије, Србијанци. Али нису сви Србијанци Срби. У то је по мени најбитнија ствар.
Мађар, Русин, Ром, Бугарин, Македонац итд. са пасошем и држављанством Србије, не може да се назива "Србином", већ "Србијанцем".
Народна Скупштина, није "Српска Народна Скупштина", него "Србијанска", зато што у њој има и оних Србијанаца који нису Срби.

Неки националисти сада тврде како је то погрдан назив, како нас то вређају Хрвати, покушавају да нам униште идентитет, бла, бла, бла.
То су по мени плитки људи који не капирају да су и људи из БиХ (конкретно РС), такође Срби, али нису Србијанци, и када причају о људима из Србије, морају некако да означе на који део српског народа мисле.

Тако сам ја то све схватио.

Zar se parlament ne zove Narodna skupština Republike Srbije?

Po mojim saznanjima Srbijanac je termin koji koriste Srbi koji su ziveli van teritorija maticne drage nam zemlje ( tipa Hrvatska ili Bosna) za nas, nastanjene u Republici Serbiji ;)

..jos jedno glupo odstupanje.
iovako nam se jezik (srpski ili ti srbijanski) najvise odaljio od korena od svih jezika slovenske grupe sto po izgovoru sto po gramatici, a pogotovo dijalektu (cast jugu).

srbijanac je izvedeno od srbija, dok sve ostale izvedenice su plod geopolitike (citaj politike).
no mi govorimo rumuni ne rumunijanci, rusi ne rusijanci, belgijanci ne belgijci, australijanci ne australci.

tako da nas susedi pravilno zovu srbijanci, jer nam se drzava ne zove "srb", "srba", ili kako vec, nego srbija..
toliko o definisanosti pravila naseg jezika!

Медикус и Зека су објаснили како треба.

toliko o definisanosti pravila naseg jezika!

Језик је утолико лепши, уколико има мање правила, а више одступања.

Opet o ovome? A skoro smo debatovali u nekim komentarima...

http://vukajlija.com/republikosrpskanac/194675#comment_494564

Тако је. Лоцк.