Prijava

Ovu temu već odavno imam na umu, ali je nisam htio dosad otvarati, da ne ispadne kako opet otvaram previše tema.

Dakle, koji to ljudi predstavljaju pravu elitu u Srbiji, (pitanje se može primijeniti i na ostale zemlje u okruženju) a ne kvazielitu? Da li prava elita u Srbiji uopšte postoji ili je jedina elita gorepomeuta kvazielita? Da li sebe smatrate dijelom elite? Ako ne, da li imate ambiciju da to postanete?

Dalje, šta je potrebno da bi neko postao dijelom elite? Da li se tu radi o nekim posebnim talentima, inteligenciji, karakteru, ili je u pitanju samo ambicija, trud i zalaganje?

Matematička gimnazija

Мислим да је услов за звање ''елита'' поседовање велике своте новца на банковним рачунима. То је важећи смисао. Да ли тако треба, не знам. Не знам да ли је тако било одувек.
Капирам да је новац увек био фактор, само да је битно било како је неко дошао до њега. Узмимо за пример, доба великих ратних похода на тлу Европе. Многи ратни хероји су сматрани елитом, они су несумњиво имали пуно пара, али мислим да су били елита најпре због неких ратних победа и да су због тога величани. Или доба великих открића на пољу науке у Америци. Тесла и Едисон, нпр. Они су били веома угледни.
О квазиелити нема пуно шта да се каже, то су код нас голе певаљке са две снимљене песме.

Ovu temu već odavno imam na umu, ali je nisam htio dosad otvarati, da ne ispadne kako opet otvaram previše tema

Ма, Јовичићу, волимо ми тебе. :))

Eto, pomenut je i novac. Dakle jedno od dominantnih gledišta je da je bogatstvo mjerilo po kom se određuje da li je neko pripadnik elite.

Ali, zar ne bi bilo logičnije da mjerilo bude neki doprinos društvu, uticajnost ideja i sl?

A ako je nekom pritome i bogat (ili još bolje, ako je novac stekao zahvaljujući svojim stvarnim zaslugama), onda samo tim bolje.

Po meni bi novac trebao biti samo propratna pojava koja ide uz elitni status, a ne mjerilo po kome se taj status određuje.

Uz to sve, mnogi od onih koji bi se mogli svrstati u elitu imaju mnogo manje novca od raznih lopova, tajkuna i narodnih pevaljki.

Требало би да један од параметара буде образовање.

Eto, pomenut je i novac. Dakle jedno od dominantnih gledišta je da je bogatstvo mjerilo po kom se određuje da li je neko pripadnik elite

Не долази у обзир!!! Новац само може да ти помогне да купиш књигу не и да је прочиташ! Не може елита да буде неко необразован у било ком погледу! А много људи има паре а нема образовање!

Ja sam elita!
Moja jedina mana je Dolce&Gabana

Eto pomenuto je dakle i obrazovanje.

Gambi je rekao takođe pomenuo "akademske građane".

Slažem se da je obrazovanje jako bitno, čak šta više neophodno da bi neko bio dio "elite".

Ali opet, ne završava sve na tome. Postoje razni fah-idioti koji ne znaju ništa osim svoje struke, dakle završetak fakulteta ne garantuje da će neko biti intelektualac u pravom smislu riječi.

I Mark Tven je rekao:

"I have never let my schooling interfere with my education. "

Tako da diploma, iako bitna, nije jedini faktor, po meni.
A ima i mnogih bez diplome, a vrlo pametnih i obrazovanih ljudi.

Eto, pomenut je i novac. Dakle jedno od dominantnih gledišta je da je bogatstvo mjerilo po kom se određuje da li je neko pripadnik elite.

Ali, zar ne bi bilo logičnije da mjerilo bude neki doprinos društvu, uticajnost ideja i sl?

Тако је, ја сам само поменуо да

То је важећи смисао.

Дакле, тако је тренутно.
Сигурно да је то искривљени глобалистички и мондијалистички смисао.

Али, снимите тренутну ситуацију. Ево, укључен ми је ТВ. ''Гледам'' пасивно неке људе у неком ријалитију(сваки домаћи канал је исти). Њих зову ВИП, елита, а ја их не знам. Не знам јесу ли астронаути, физичари, математичари...мислим ипак, да су само глумци и певачи. И неке будале.

Њих зову ВИП, елита, а ја их не знам. Не знам јесу ли астронаути, физичари, математичари...мислим ипак, да су само глумци и певачи. И неке будале.

Bila je definicija o tome da ne linkujem, oni su ti poznati po tome što učestvuju tu gde učestvuju, ništa više. Baš zbog toga su viajpi.

Izraz "elita" je previše kičast i buržujski. U današnje vreme nesumnjivo je da onaj ko ima novac, "kupuje" statuse, zvanja. Tako da, to su bogati, barem formalno.
Istinska elita trebalo bi da budu ljudi koji daju široki društveni duhovni i materijalni doprinos. Znači naučnici iz svih oblasi i umetnici (književnici, slikari, glumci...) ali i oni privrednici koji otvaraju nova radna mesta zapošljavaju građane i daju taj način neki vid prekopotrebne materijalne sigurnosti.
Formalno obrazovanje jeste merilo ali ne i nužni kriterijum.

Tužna istina je da VIP, tj. elita Srbije učestvuje u Toru

ja sam prava elita u Srbiji...

Друштвена елита не постоји. Не бих да будем прост, али не признајем појам елите. Шта то значи?
Људи су жгадија, постали су од дивљих звери, и сами имају зверске особине, немогуће их је еманциповати. У одсуству реда и закона, човек се не да разликовати од какве хијене или риса.

Сви људи, ма колико они били школовани и културни, ма колико се по својој еманципацији и знању издвајали из масе, морају да серу. Најчешће једном дневно. И тај продукт срања је тзв. говно. И оно дисмр. Подједнако дисмр и оно од ђубретара и оно од доктора наука. Нема елите.

Izraz "elita" je usko povezana sa šou biznisom, a tu akademci ne spadaju, tako da...

Ниси у праву, Пеки. Уопште. Гвирни у речник да видиш шта је дефиниција елите.

A biti dio elite, šta to znači? Onaj ko je istinska, a ne kvazielita, kako bi trebao da provodi svoje dane? Da li oni nužno moraju na budu u stanju da na visokom nivou raspravljaju recimo o filozofiji Deride, Bodrijara, Huserla, Hajdegera i najnovijim komentarima na istu, da znaju najnovije tokove u SAVREMENOJ umjetnosti i muzici (naprimjer da znaju raspravljati o muzici Filipa Glasa, Arva Parta i ostalih kompozitora koji su došli nakon Šenberga), kao i o najnovijoj umjetničkoj književnosti (postmodernizam i sl.)?

Ja iskreno o svim gorepomenutim stvarima uglavnom blage veze nemam, samo sam za njih ČUO i znam da to postoje, skoro ništa više od toga ne znam.

Naletio sam par puta u NIN-u na pominjanje pomenutih filozofa na način da se podrazumijeva da prosječan čitalac NIN-a zna sve o njihovim glavnim idejama (ja znam tek ponešto, o tek ponekom, a šupalj sam na 1000 mjesta), a takav nivo obrazovanja od svojih čitaoca očekuju i neki drugi kolumnisti čak i u nekim malo manje intelektualnim novinama.

A ja opet kažem da o svemu tome pojma nemam, da li to znači da svi oni koji o tome svemu pojma nemaju, poput mene, ne mogu ni da prismrde eliti?

Ima elite. Ona se prepoznaje u svim društvenim strukturama, počev od biznisa i politike do sporta i kulture. Elitom se smatra onaj sloj ljudi koji u svojoj struci postiže maksimalne rezultate, pritom ispunjavajući sve propisane moralne i društvene norme.
Džimi je elita na Vukajliji.
Odlično definiše čime je ispunio uslov maksimalnih rezultata. Pritom, moderatorski posao obavlja solidno, pokazujući veoma visok nivo obrazovanja, kulture i ophođenja prema drugima. Ali nije savršen. E to ne postoji - savršenstvo.
OFFTOPIC:
@Džimi, da ne ispadne kao da ti se nešto šlihtam - duvaj ga malo... :)

Ах, Минже, ласкавче! :))

Шалу на страну, елита су сви људи који су на било који начин посебни и одабрани. То је најједноставнија дефиниција.

Ту се јавља и појам контра-елите. И кад си посебан по нечему лошем, ако си најгори, опет си елита. Не може свако да буде ни најгори.