Prijava

Našla sam, precizirano je da se SVETI piše velikim slovom.
http://www.politika.rs/rubrike/Kulturni-dodatak/Sveto-se-pise-velikim-slovom.lt.html

To je po dopuni pravopisa iz 2010. Ja odbijam da upotrebljavam to pravilo, jer ono je plod nečije gluposti. Može se pisati Hram Svetog Save. Praznik se piše velikim slovom: Sveti Nikola, Sveti Sava, ali ime, lično ime, zaboga, ljudi, ne može u sastavu imena da se piše Sveti, velikim slovom. Koliko ima svetaca ukupno u hrišćanstvu? Verovatno negde dvadeset-trideset hiljada. Pa onda kao treba pisati veliko s tamo gde je "sveti" neizostavni deo imena, a malo s gde nije? Po čemu se sveti Sava razlikuje od svete Adelaide, opatice od Viliha? I ko određuje kad je neizostavni, a kad izostavni deo imena? U tom usranom pravopisu piše: "Sveti Marko" - veliko s, zato što je neizostavni deo. Pa kaže li se "Jevanđelje po Svetom Marku" ili "Jevanđelje po Marku"? Eto, kako je lepo izostavljeno. Nego izgleda da pravopis prave ljudi kojima je stalo da logika i razumno pravilo ne postoje, već da se ljudi zbune što više.
EDIT:Pravi se bramanska kasta par desetina koji razumeju pravopis, pomoću tri miliona dvesta hiljada sto pedeset i tri Manuova zakona, onda par stotina kšatrija, par hiljada vajšija, sto-dvesta hiljada šudri, i ostatak parije.

a šta ćemo mi, kojima ništa nije sveto?

vispreno, višesmisleno, sviđa mi se

Kako glasi genitiv množine od riječi dizajn?

Meni padaju na pamet tri kandidata, ali sva tri mi grozno zvuče:

dizajnova, dizajana, ili dizaaaajna

Otkud reči dizajn množina? To ti je kao kad bi rekao "lizinzi", "petinzi" ili "felaciji". Možeš reći: "dva različita dizajna", ali ne postoje "dizajnovi" i "dizajni". Postoje, ako ćeš da se držiš duha jezika, samo stilovi dizajna, pravci u dizajnu, ili tako nešto slično. A ako nećeš da se pridržavaš, svejedno ti je šta ćeš napisati.

Da bre jebote. Nije to brojiva imenica pa da kažeš 5 ili 6 dizajnova ili kako već. :) Stvarno smo ponekad... ono... :)

Da li je pravilno reći dogoretak?
Mislim, kao: sveća dogoreva, i onaj deo što dogoreva, jeli on dogoretak?

Догоретак је изведеница, провери да ли постоји у речнику. Ја мислим да свећа догорева, и да је тај део што догорева свећа а не догоретак, али ипак провери у речнику.

Који курац. Објаснио Вокаси: кад човек дотрчава, не зове се дотрчак него човек.

Imam i ja nešta da pitam. Boga mi, Boga ti isl. Da li se piše ovako ili se povezuje u bogami, bogati ili što neki kažu bogomi, bogoti?

Може и једно и друго Доже, сигуран 100%

а ово богоми боготи никад чуо.

A to je vjerovatno iskvareni oblik, često ga čujem u mom kraju. Čak i meni češće izleti pa se izrazim tako.

Је л' зна неко којим се речником Даничић помагао при изради Рјечника из књижевних старина српских?

"Špagete" ili "Špageti"?