Prijava

1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 пута у животу сам чуо ставове у стилу „ма све што смо требали је да се злижемо са Америма/великим силама; овде смо зато што је Слоба терао српски инат моћним и јаким овога света“ или „да смо хтели да уђемо у НАТО још 1991. данас би ми брисали клозетске шоље јавних WC-a са шиптарима на Косову“ да не причам о ставовима да би се простирали до линије Карлобаг-Карловац-Огулин-Вировитица само да смо „ми одабрали да будемо савезници са Америком“ (!?)

Са друге стране, имао сам само једну прилику у животу да чујем став, који сам после неког времена усвојио, да је овде на Балкану, као и уосталом било где на мајчици Земљи где живе људи и воде политику, жртва - bad guy потребна институција којој ће се јебати матер „у име правде/хуманости/нечег трећег племенитог“.

Једноставно, великом и моћном је потребна стална демонстрација моћи којом ће утеривати страх у кости оним мање послушним и потенцијално непослушним.

Ако си јак, потребан ти је неко да то и покажеш - иначе ниси јак.

А где ћеш боље да тренираш строгоћу (и успут трошиш силно оружије које производиш) него на неком ко је много слабији од тебе? Да би неко био добар и праведан Каубој који васпитава дивљаке Индијанце и кажњава их за њихова злодела – неко јебем му матер мора да буде тај Индијанац! И, срж мог става је да се улога Индијанца-bad guy-а намеће а не одабира.

*
Да преведем у речник догађаја са простора бивше Југославије: велика држава ће се распасти у рату - народи се толико мрзе да је потребно чудо да не би заратили, у том рату ће постојати добри момци-нападнуте невине жртве и лоши момци – нападачи, геноцидни кољачи и силоватељи које ћемо баш ми – праведна коњица, батина у рукама правде – казнити и дисциплиновати. Прву групу чине Словенци, Хрвати, Муслимани и Албанци.
У другој групи је... чик погодите ко.
Сад мож' да ради ко шта хоће, улоге неће бити измењене. О улогама не одлучују глумци-боље речено статисти, о улогама одлучују Режисери.

Баш ме интересује да ли има још некога ко дели овај став (односно, да ли има још неко ко увиђа ову реалност), поготово зато што је прилично суморно живети са овим сазнањима?
(много је лакше са теоријом по којој је довољно да се учепиш моћном да би те он зготивио)

Pa dobro, nije da nema neke logike, mada nisam do sad razmišljao u tom pravcu.

A što nisu uloge obrnute, kad mora neko biti bad guy?

Da bi bio mir u kući neko mora da bude jeban.U prevodu...

Гроф Влатко Паскачић

A što nisu uloge obrnute, kad mora neko biti bad guy?

Нисам сконтао, појасни.

Banini
Da bi bio mir u kući neko mora da bude jeban.U prevodu...

да би неко уопште могао да буде јебач, неко мора да буде јебан.

nama je rat više nametnut od strane velikih sila nego to što su ga hrvati/bosanci/neki levi izazvali.... to je tako jer smo bili previše jaki da bi bili nesvrtstani....

Нисам сконтао, појасни.

Ok. Što smo baš mi bad guy, a ne Hrvati i Slovenci, kad već neko mora da bude?...to si izostavio iz teksta...jedino ako smo slabiji od njih, ili neposlušniji od njih (ta dva razloga si naveo kao kriterijum u izboru bad guya)

nama je rat više nametnut od strane velikih sila nego to što su ga hrvati/bosanci/neki levi izazvali...

Ne može rat biti potpuno izazvan od velikih sila. Te velike zemlje mogu možda pružiti podršku jednoj strani.
Ali, pravi krivac je narod koji se latio pušaka i krenuo da puca na komšiju. U pitanju je bio građanski rat, tj. ratovali su obični ljudi.
Dakle, ratovalo se zbog raznih ideologija i pobuda, a te velike zemlje su možda potpirile situaciju.

Što smo baš mi bad guy, a ne Hrvati i Slovenci, kad već neko mora da bude?

Одлично питање.
Образложење одлуке може да ти да само онај који је исту донео.
Ми остали можемо да нагађамо и да можда будемо у праву, можда не, не мења ствар.

На пример рећи да је иза поменутих у твом посту стајала моћна верска организација која има свог утицаја на Режисера-доносиоца одлуке не мења ствар.

Они су то одлучили, зашто и докле (много битније питање) - само они знају...

Kad smo bili mali brat i ja smo se slikali negde kao kauboj i indijanka. Ja sam ocito bila indijanka. Nije bilo lose, imala sam onaj kurac u kosi i boleo me kurac.

E, to je sad kako treba...nisam znao kako gledaš na tu stvar izbora.

Slažem se sa tim da jedino oni znaju, ako se već polazi od te pretpostavke da mora neko da pokazuje moć, a da su narodi samo nevine budale.

A sad, da odgvorim na temu:

Mora u nekim trenucima u istoriji da se desilo takvo podstrekivanje radi demonstracije moći. Ali ne uvek. U nekim drugim trenucima narodi su digli kurac, a sad da li bi oni digli kurac da nisu imali dozvolu moćnika i to je drugo pitanje.

A što se mi nismo ulizivali? Ja sam sklon da i to kažem koliko puta, odnosno da delim stav koji si ti toliko puta čuo.

Ako bi sad ubacili ovaj zaključak da oni biraju po čudnim kriterijumima odgovor je jedan: Mi se jesmo ulizivali, ali oni nisu hteli da im se mi ulizujemo, jer ipak oni biraju.
Okreni-obrni, jebana smo strana.

Opet, još da kažem, ne mogu nikako da poverujem u to da baš što smo Srbi, da smo baš zbog toga najebali, to nikako ne mogu da poverujem.

Opet, još da kažem, ne mogu nikako da poverujem u to da baš što smo Srbi, da smo baš zbog toga najebali, to nikako ne mogu da poverujem.

Влајко, не мислим ја да они нас јебу зато што смо Срби. То ко је ко: Срби, Хрвати, Албанци = то је за њих Екипа1, Екипа2 и Екипа3.
Моје мишљење је да су они одлучили (по за мене unknown критеријуму) : је Екипа2 и Екипа3 су good guys, Екипа1 су Индијанци.

Mi se jesmo ulizivali, ali oni nisu hteli da im se mi ulizujemo, jer ipak oni biraju.

Управо то!

Образложење одлуке може да ти да само онај који је исту донео.
Ми остали можемо да нагађамо и да можда будемо у праву, можда не, не мења ствар.

И није то нека наука. Има ту више фактора, али најбитније у свему је да у "завади па владај" стратегији стајеш на страну слабијег (докле год је слабији), и гураш га да ослаби јачег (у овом случају Србе). Ако је уз то слабији на неки начин ближи вама, онда је тек бест бај.

GM, Divide et impera може да буде одговор.

Када сам раније играо Seven Kingdoms II The Frythan Wars противнике који су отприлике моје јачине међусобно сам свађао опцијом убацивања шпијуна који има могућност "create diplomatic incident". Забавно до бола, да кренеш на 2 противника у исто време или да се они удруже против тебе, сатрли би те по кратком поступку, овако их гледаш јаднике како се мођусобно троше и исцрпљују до нивоа да ти заједно буду за под зуб.

Postoji jedna institucija rimske istorije i zove se Prijatelj Rima.
Prijatelj Rima je komšijski narod naroda s kojim se dotično carstvo drka i zajebava i koje se joguni onako šabanski- neće da plaćaju porez npr., ne daju žene u orgije, ne daju vojnike među rimske legije i sl. Elem da se ne bi puno Rimljani zajebavali s takvim jednim varvarima oni angažuje te tzv. Prijatelje Rima da u njihovo ime obave razne prljave rabote s određenim kasnijim beneficijama od strane Imperije.
Nešto kao šesta kolona ali nije baš kolona u samoj državi nego okolo, u blizini.
Šta se hoće reći- postojalo je uvek i postojaće uvek. Neko će biti Imperija a neko Prijatelj Imperije, neko medo za karanje.
Svaka sličnost sa Srbima, Hrvatima, Šiptarima je potpuno slučajna i suluda, naravno.

Да би неко био добар и праведан Каубој који васпитава дивљаке Индијанце и кажњава их за њихова злодела – неко јебем му матер мора да буде тај Индијанац! И, срж мог става је да се улога Индијанца-bad guy-а намеће а не одабира.

Primer ti je los od starta...Sto bi Vuk rekao: "Don't mix frogs and grandmothers." Dakle, ako si resio da se bavis pitanjem animoziteta na Balkanu ili EX YU prostoru, mani Indijance i njihovu istorijiju. Nadji bolji primer ili jednostavno se pomiri sa cinjenicom da je svima sve nametnuto i da su uloge podeljene stvaranjem kolektivne (ne)svesti medj obicnim svetom.

Dakle, ako si resio da se bavis pitanjem animoziteta na Balkanu ili EX YU prostoru

Срећа па на овом форуму увек има неки ауторитет да укаже на грешке.

Срећа па на овом форуму увек има неки ауторитет да укаже на грешке.

Sreca pa si rekao sta mislis :P

ostoji jedna institucija rimske istorije i zove se Prijatelj Rima.
Prijatelj Rima je komšijski narod naroda s kojim se dotično carstvo drka i zajebava i koje se joguni onako šabanski- neće da plaćaju porez npr., ne daju žene u orgije, ne daju vojnike među rimske legije i sl. Elem da se ne bi puno Rimljani zajebavali s takvim jednim varvarima oni angažuje te tzv. Prijatelje Rima da u njihovo ime obave razne prljave rabote s određenim kasnijim beneficijama od strane Imperije.
Nešto kao šesta kolona ali nije baš kolona u samoj državi nego okolo, u blizini.
Šta se hoće reći- postojalo je uvek i postojaće uvek. Neko će biti Imperija a neko Prijatelj Imperije, neko medo za karanje.
Svaka sličnost sa Srbima, Hrvatima, Šiptarima je potpuno slučajna i suluda, naravno.

http://farm3.static.flickr.com/2697/4298430997_790bbf5a01.jpg