Prijava

Puno puta pročitam ili čujem nekog kako kaže 18-togodišnjaku nemoj da upisuješ ono što ne voliš, ili prati svoje srce pri izboru fakulteta (kao da svi u 18 imaju dovoljno iskustva da znaju šta hoće), i naravno posledica toga budu konstantno puna prava, ekonomije, medicine i arhitekture, i konstantno puno pravnika, ekonomista i doktora bez posla, a praktična zanimanja za koja se nadje poso, počevši od elektronike, mašinstva pa preko poljoprivrede i šumarstva primaju redom zato što niko neće.
E sad, i meni je ovo izgledalo normalno (nikad Srbija nije imala neki plan razvoja šta treba da se potencira), dođoh u Irsku, i tu ista priča (nisu nijedni fakulteti privilegovaniji od drugih), a onda malopre pročitam ovo:

http://www.rte.ie/news/2011/0822/cao.html

ukratko, velika većina novoupisanih studenta se (neočekivano?) odlučuje za tehničke i prirodnjačke fakultete. Bez ikakve kampanje ili bilo čega. Sa druge strane, interesovanje za građevinu je znatno opalo, kao i za teaching courses (to mu dođe kao kod nas filozofski). Inače slična slika je pojavila 90ih pre onog velikog razvoja irske ekonomije.

Ovo se događa nakon manjeg pada u ekonomiji, prevashodno u oblasti izgradnje (verujte mi, za oscilacije na koje smo navikli u Srbiji ovo nije ništa strašno), gde su samo elektronske kompanije ostale vrlo malo pogođene ili uopšte nedodirnute.

E sad, pitam se da li kod izbora fakulteta za irce veći uticaj imaju roditelji i stariji, pa ubede da je fakultet velikoj većini ljudi samo zanat a ne smisao života, te treba birati praktično, il su deca malo razumnija pa biraju ono za šta će biti posla, a ne kao mi većinom društvene nauke u društvu gde ne postoji proizvodnja koja bi mogla da ih finansira.

Ponekad mi se čini da kada bi oko 50% studenata sa društvenih fakulteta i medicine i oko 60-70% sa filozofskih prebacili na tehničke i one koje se bave naukom bilo bolje malo Srbiji. Mislim da bi smo bili znatno interesantniji za bilo kakve investitore, i to ne samo kao jeftina radna snaga i potrošači.

Šta mislite?

E sad, pitam se da li kod izbora fakulteta za irce veći uticaj imaju roditelji i stariji, pa ubede da je fakultet velikoj većini ljudi samo zanat a ne smisao života, te treba birati praktično, il su deca malo razumnija pa biraju ono za šta će biti posla, a ne kao mi većinom društvene nauke u društvu gde ne postoji proizvodnja koja bi mogla da ih finansira.

Jbt, pa ti si tu sa njima, a pitaš nas ovde. :)

Ali ne znam, ne verujem da se tamo klinci intelektualno razvijeniji od naših (nešto puno). Dosta na to utiču stariji. Kako roditelji, tako i profesori tokom ranijih godina školovanja, itd...

Ima istine u tome sto velis, ali mislim da je prvo potrebno objasniti klincima da prirodne nauke nisu bauk. Drugim recima, poboljsati kadar u srednjim skolama (cast izuzetcima naravno). Najveca navala na drustvene fakultete i ovde druge popularne je upravo iz razloga sto su matematika, fizika, hemija....strasne-teske-smor i sve ostalo sto hoces nadovezi (opet-cast izuzetcima i onima koji znaju sta je to sto zele da studiraju u ovoj oblasti).
Medjutim, sad imamo veci problem, a to je sto su fakulteti prerasli u srednje skole ili prerastaju, tako da nece biti problema da se bilo sta zavrsi. Tako da cemo imati gomilu izgubljenih slucajeva, bez razlike izmedju prirodnih i drustvenih nauka...Bice jedno veliko nista i tako odose investitori u svakom slucaju.
Trend opste bezanije ce samo da se poveca.

pa pojma nemam o cemu se radi jebem ga :)
al cini se da se malo vise raspitaju pre upisa, inace zbog cega ovako nagla promena nakon samo jedne god?

Mislim da je totalno pogrešno uzimati praktična rešenja u ovoj situaciji i da bi studenti svakako morali da odaberu ono za šta su motivisani (naravno, pritom misleći na one koji su za bilo šta motivisani). Ja sam upisao srpsku književnost i kad kažem to ljudima većinom me dočekaju "moje saučešće" facom.
Naravno da se prvo proizvodnja mora razviti, ali to već narodna masa ne može sama. Država bi morala ulaganjima da podstiče studente prirodnih nauka i da lagano prebacuje ravnotežu na tu stranu, ako nam toga više treba, da bi posle nekog vremena sve došlo na svoje. Naravno, i ovaj plan razvoja jako liči na ostale planove razvoja u tom delu što ne postoji.

Srbija nema plan kao pojedine zemlje u stvaranju svojih kadrova pa joj je kriv đavo što na birou postoji masa pravnika, ekonomista i lekara.
Ja radim na fakultetu i gledam svaki dan ko i zašto dolazi.
A većina ljudi koje poznajem upisali su faks iz ljubavi, ja sam išla razumom i mislim da se nisam zeznula. Opet to što sam htela ( italijanski i engleski) sam nadoknadila kursevima i školama, ne žalim uopšte.

Evo npr. moja sestra je diplomirani molekularni biolog genetičar a radi u prodavnici satova kao menadžer i ima platu veću nego kad bi radila u struci. Brat je završio ETF, radi u prodavnici sportske opreme, takođe veća plata nego što bi bila u struci čak iako bi našao posao( pričam o jugu Srbije).

Crna Gora je puna ekonomista i pravnika,pun ih je Zavod za zapošljavanje.Iz mog ugla gledanja dosta je lakše naći posao elektrotehničarima i inženjerima.Moj brat dva mjeseca prije nego što je postao inženjer našao je posao za dosta dobru platu.I imam informacije da u našem zavodu za zapošljavanje nema nijedan inženjer.
Sad što se tiče fakulteta koji ću ja da izaberem ne znam još uvijek.Svi se miješaju u moju odluku,od roditelja,preko komšija do ljudi koje prvi put vidim u životu.I kad bude trebalo,neću dozvoliti da iko odluči umjesto mene.Saslušaću svakog,realno sagledati šta volim i šta je dobro plaćeno i izabrati nešto između.

Medjutim, sad imamo veci problem, a to je sto su fakulteti prerasli u srednje skole ili prerastaju, tako da nece biti problema da se bilo sta zavrsi. Tako da cemo imati gomilu izgubljenih slucajeva, bez razlike izmedju prirodnih i drustvenih nauka...

jes' to, ali kako god bilo bolje je da bar na papiru kazemo nekome, ej, imamo gomilu potencijalnih inzinjera toga i toga za par godina, samo sto zavrsili fakultet, spremni da rade za 400-500 evra u pocetku. i onako se veci deo nauci posle kad pocnes da radis.

veruj mi mnogo bolje zvuci investitoru od "imamo oko 100 njih ove godine, a 80 ce verovatno da ode u inostranstvo", al zato na papiru imamo oko 1000 matorih koji ne rade vec 20 god, jedva cekaju da ih zaposlis pa da idu na bolovanja i u penziju.

Ako nisi preterano vredan a imaš neka interesovanja - idi za tim koliko god zvučalo blesavo, bolje i da budeš ekspert za šišarke ili svahili jezik nego da se mrcvariš na ekonomskom ili nečemu drugom što te apsolutno ne zanima deset godina i ne završiš ga, tu je bolja varijanta vrabac u ruci.
Ako si od onih što uvek mogu da se nateraju da pruže maksimum upiši šta se najbolje plaća i gde najviše posla ima.
Ako nisi ni jedno ni drugo upiši megatrend.

Tehnički fakulteti su klimava rabota, industrija nam je u tri lepe, slabo se gradi i slabo se proizvodi, uglavnom završiš radeći neku logistiku ili opet nešto što veze nema s strukom. Dobro je za one koji bi u inostranstvo, negde se uvek nađe posla... ako te pošteni poslodavci ne prodaju u belo roblje odmah po dolasku u Jemen.

Programeri su jedno vreme bili jako traženi, sad je i taj segment prilično zasićen.

Država bi morala ulaganjima da podstiče studente prirodnih nauka i da lagano prebacuje ravnotežu na tu stranu,

Srbija nema plan kao pojedine zemlje

Fora je sto ni Irska nema neki plan (bar se politicari ne busaju i ako ima, a mogli bi), a opet dolazi do ovoga.

Svi se miješaju u moju odluku,od roditelja,preko komšija do ljudi koje prvi put vidim u životu.I kad bude trebalo,neću dozvoliti da iko odluči umjesto mene.Saslušaću svakog,realno sagledati šta volim i šta je dobro plaćeno i izabrati nešto između.

zajebi komsije, poslusaj roditelje, raspitaj se malo o statistikama o nezaposljenosti, i vidi.

Ok, al mi svakako imamo neki broj potencijalnih, koji sluze kao "primer" za dalje. Tako da kad bi se desilo da se bar neki broj tih ljudi zaposli po zavrsenom faksu, onda bi se i pogledi mladjih narastaja promenio. Ovako nema mrdanja ni levo ni desno.
Sa druge strane, znam sigurno da je interesovanje za filozofski generalno u opadanju vec par godina unazad (osim psihologije, tamo je konstantna navala)...

Evo ja sam srednjoškolac pa ne mogu da dam dobar odgovor, al hteo bih da učestvujem u diskusiji. Država ništa ne ulaže u nas omladinu, tačnije političari, jer ne možemo da im donesemo glasove i to je de fakto. Oni idu da ljube u dupe penzionere i povećavaju im penziju za 0.002 posto i lože se na Cigane, ali školarce ne jebu, niko ne bi da uzme ministarstvo za omladinu i prosvetu, zato što ne donosi toliko para koliko ćeš da osediš i ostaneš bez kose, zbog stalnih štrajkova. Nekome u državi debelo odgovara da budemo glupi, mi mladi, ne bi li kasnije mogli da manipulišu nama i prave nas na majmune, kao što je propaganda to godinama radila u vreme Tita i Miloševića, pa se radilo na moralu i zaljubljivanju u jednog čoveka, dok ostali dižu pare. Zato ću ja da pokušam da upišem novinastvno za dve godine, ono što volim i što ću moću verovatno sa diplomom, kad je dobijem, ako bog da, da radim jedino u Srbiji. To je ono što ja volim i bolje da živim u želji da ću sutra budem novinar, nego da završim građevinastvo koje ne volim i nađem poso, a ja to ne volim! Mnogo bi mi bilo lakše da imam diplomu i sutra možda čak i dobijem neki poso, imam makar neke šanse. Dobra tema.

Zato ću ja da pokušam da upišem novinastvno za dve godine, ono što volim i što ću moću verovatno sa diplomom, kad je dobijem, ako bog da, da radim jedino u Srbiji

Odlična ideja Murinjo, za bezbolno bavljenje tom profesijom preporučujem ugradnju adamantijumskog skeleta ili bar kvalitetan set kostobrana a ako možeš da nabaviš ful set za američki fudbal ili hokej na konju si.

Ma ne, mislio sam da bih sa tom diplomom mogao da radim samo u Srbiji. Nije to ETF ili tako nešto.

Komšiju otvoreno poslodavac pitao da li je za vlast ili opoziciju.I sad ja treba da završim fakultet,pa da me tamo neko pita jesam li ''njihova''.Država ništa ne čini.Jedino dobro što rade,jer moraju,su studentski krediti i stipendije.

Mladi ste vi da bi ste pricali drzava ne radi nista za nas.
Verujte mi, najbitnije je uraditi nesto za sebe, jebes drzavu, ko je cekao da mu drzava pomogne najebo je od tita do danas. Kad dovoljno ljudi uradi ovo, onda ce drzava i da pomogne onim slabijima.

Ma ne, mislio sam da bih sa tom diplomom mogao da radim samo u Srbiji. Nije to ETF ili tako nešto.

Naravno, samo te pripremam na vreme :)
Kažu da novinare koji pišu istinu prepoznaješ po ožiljcima.

vesnam:
Ako ti nije bitno učlani se negde, imaš kao bonus i dobre partijske pijanke o trošku poreskih obveznika. Bitno je da si negde, ne moraš preterano ni da se baviš politikom i pratiš situaciju jer to uglavnom za tebe nije bitno, svaka partija ima svoj tal u firmi, kad se promeni vlast promeni se generalni i to je to, svi ostali par % plate tamo-vamo. Eto recimo u našim državnim firmama SPS i dalje drži solidnu poziciju koliko god stranka trenutno bila politički slaba.

Pazi Kelte, nisu toliko mladi, ako su na pragu da se odluce sta ce dalje u zivotu, onda je vrlo bitno da gledaju (ko sto gledaju) sta se desava oko njih. Naravo da ce da uzmu sve parametre u obzir i da vagaju. Jbg, ako vide samo sranje oko sebe, tesko da ce da im se javi neka iskra nade. Tako da ce i da biraju da upisu sta je profitabilno i da beze. Ako im je primer svuda unaokolo Kihot, e jebga, naravno da ce biti kivni.
Ja zavrsih ono sto sam odabrala srcem i sad u istom tom i radim, ali daleko od toga da sam zadovoljna i da mogu mirne duse njima da preporucim isto i dodam bice bolje...

Ma bolje upisati ono sto volis,zavrsis i ako nemas,ili je slabo placen posao,nego da radis nesto sto prezires, a da se primaju opasne pare.....Zgadio bih se samom sebi kad bih tako nesto uradio.