Prijava

Пошто Нам се приближава зима, и долази сезона картања, волео бих да свако напише своју омиљену карташку игру и правила исте, како би разменили искуства.

За МАУ МАУ ладно не постоје правила на интернету, те се размишљам да их испишем.

Najbolja igra kartama ikada: Bridž.
Preferans je u odnosu na Bridž isto što i jedi-jedi u odnosu na šah, a preferans igram od prvog razreda osnovne škole.

Мау Мау

Игра цео шпил
Играча може да буде, до 5. Преко 5 улази и други шпил.
Дели се по 6 карата сваком играчу.
Пресечена карта се ставља на талон.
Циљ игре је да се ослободите свих карата и да имате најмањи скор.
Карта на талону се поклапа или истим знаком или истим бројем.
Штихови :
- двојка треф (ако је баците, претходни играч из шпила узима 4 карте)
- Седмица било која (играч испред узима 3 карте. у случају да и он има седмицу, следећи вуче 6 и тако даље)
- осмица прескаче следећег играча
- деветка мења смер игре
- Кец (на њега иде још једна карта у истом знаку , или још један кец па карта у истом знаку)
- Жандар (иде на било који знак и служи за промену знака на захтев оног ко га је бацио, уједно најјача карта)
Правила налажу да играч коме остане последња карта у руци мора да каже "задња карта", јер уколико не каже, први који то од саиграча примети, кажњава га да вуче 3 карте из шпила.
Уписивање поена:
Ко први заврши (избаци последњу карту) њему се уписује -10(ако заврши са жандаром -20).
Другима се сабирају карте које су им преостале у рукама
кец,10,12,13 и 14 по 10поена, док се остале нормално бодују.(а ако је победник завршио жандаром, множе збир са 2). Игра се до +201, ко први стигне испада из игре, док не остане само један.
Ако сам нешто заборавио , допунићу.

@Korleone
Po identičnim pravilima sam i ja igrao, sem pisanja, i hvala na tom dopunskom objašnjenju!

Ма игра је екстра:)

Ja znam malcice drugaciju verziju, 13 menja smer, a pobeda je -10 ( sa bilo kojom kartom sem zandara), a kad pobedis sa zandarom, onda je to mau-mau i pise ti se -20.

тако је, све сем те 13-ице, допунићу:) хвала

I kada se drugima sabiraju karte: kec, 12, 13 i 14 se racunaju kao 10, a ostale karte normalno...

Kada neko pobedi sa zandarom, onda se skor ostalih igraca u toj partiji mnozi sa 2 - Uff kako mrzim kad se to desi :D

Najjaca igra!! :D

Kockari jedni!Ima li neko ko zna u TAROT karte da gleda!?

Poker...necu sad o pravilima, poznata su :)

Ima li neko ko zna u TAROT karte da gleda!:D

Svakome po spil razlicitih karata u ruke, lavor na drugom kraju sobe i igra moze da pocne. Najzanimljivije je ako se igra u skidanje.

ja sam luda za tablićem. čak sam smarala ovde jednog člana da mi nađe ekipu, ali na žalost(ili na sreću:)) nemam vremena

Preferans, naravno.
Bio bih vam zahvalan ako objavite pravila kanaste (to je ono slično remiju)...

Ja i dalje trazim nekoga ko zna da gleda u tarot karte!:D

Ова тема је већ 4 године неактивна. Надам се да не кршим никакво правило, али морам да вам поделим правила једне игре која се игра САМО код мене у селу.
Значи овако:

Фукс

Игра се у четворо, два на два. Твој партнер је преко пута.
Игра се Мађарицама и само Мађарицама.

Карте које се броје:
Кец (11)
Десетка (10)
Поп или краљ, како већ ко назива (4)
Дама или тројка или горњак (3)
Двојка или жандар или туркан или доњак (2)

Адути (поређани по јачини)
Матори (дама жир)
Зеља (дама зелен)
Двојка Жир
Двојка Зелен
Двојка Црвен
Двојка Тиква
Кец Црвен
Десетка Црвена
Краљ Црвен
Тројка Црвена
Деветка Црвена
Осмица Црвена
Седмица Црвена

Остале карте по јачини:
Кечеви
Десетке
Краљеви
Тројка (само у случају тикве јер тројка тиквена није адут)
деветке
осмице
седмице

Правила:
Укупан збир карата које се броје је 120 (4х10 + 4х11 + 4х4 + 4х3 + 4х2) и циљ је имати више од 60.
У случају 60-60 то је штанд и понавља се дељење, али је улог дупли.
Свако дељење пише два оном ко је имао више од 60 на крају и рука је готова онда када се достигне 12.
ФУКС је када неко има и Маторог и Зељу и онда је дељење вредно 4 поена то јест оном ко победи и има преко 60 се пише 4. Ако је противничка екипа дала контру додаје се два, има и реконтра и цуконтра. Значи 2 на дељење плус два на фукс плус два на контру итд...
Рука се заврши кад једни достигну 12 са тим да на 10-10 нема контре.
Пошто су адути сви црвени и 5 карата осталих боја у игри има 7 тикви, 6 жирева и 6 зелених.
На сваку карту мораш одговорити јачом картом или адутом или јачим адутом. Значи нема ПОДВЛАЧЕЊА!
Рецимо:
Ја играм зелену деветку. Овај поред мене мора да баци јаче од деветке, не може седмицу или осмицу. Једино ако нема јаче може да баци мању карту.
Исто је са адутима. Ако се тражи адут, онда мора јачег. То је компликовано јер ако ја могу да сечем Кеца Тиквеног и имам Кеца црвеног који је адут, ако је неко бацио пре мене јачег адута од кеца црвеног морам још више да надјачам ако имам, ако немам онда јеби га. А да није надјачао могу да носим кецом којим сечем и већ у руци имам 22 поена.

Ne mogu da se setim svih igara u Lori...a nekada igrala stalno.
Neko?