Prijava

E, juče sam na nekom filmu video, kaze-"Ateizam je religija. Ako toliko verujes da bog ne postoji, da li se to verovanje moze svrestati pod religiju? ", ili tako nekako.
Skontali ste sustinu.
Dozvoljen umeren spem- znaci, bez klinaca koji drze forumsko predavanje o religiji.
Prednost imaju- autori sa ozbiljnom raspravom poput-Jovicic, valdemar itd...

Ne. Da se smatra religijom bilo bi kontradiktorno samom sebi.
Da bi neko ucenje bilo smatrano religijom, mora da ima odredjene rituale, obicaje, svete knjige, simbole i slicno.

ateizam ne moze biti svrstan u religije... mislim da je to svakako jedna besmislena pojava.

Ne. Da se smatra religijom bilo bi kontradiktorno samom sebi.
Da bi neko ucenje bilo smatrano religijom, mora da ima odredjene rituale, obicaje, svete knjige, simbole i slicno.

Mislis da to odredjuje religiju?
Nisam siguran, mislim da je po broju sledbenika pre. Da je tako, ja bi sad napravio par rituala, nagovorio njih 5 da to urade i napisao knjigu. Mislim da se ne bi moglo smatrati religijom.
Sta u sustini odredjuje religiju? Koje zahteve religija treba da poseduje a da nije sekta?
Ja licno bi ateizam svrstao u neki vid religije.

Превише је гордо рећи да си сигуран у непостојање Бога, када и да оћеш не можеш бити сигуран, пошто, јелте, стварању света ниси присуствово.

А религија то није, није релегере, није однос измеђ тебе и нечег, неког вишег, него само негирање. Ти не верујеш у нешто да би се то назвало религијом.

ako bi tako rastegnuo pojam religije da i ateizam nazoveš religijom, onda je svaki čovekov odnos prema svetu religiozan. religija u pravom smislu postoji od nastanka hrišćanstva, kao jedan sistem verovanja.

ateizam nije negiranje, već puko ignorisanje. ne možeš da negiraš nešto što nije činjenica

religija u pravom smislu postoji od nastanka hrišćanstva, kao jedan sistem verovanja.

Ово не разумем.

ateizam nije negiranje, već puko ignorisanje. ne možeš da negiraš nešto što nije činjenica

Како није кад гомимла људи буквално негира постојање. Други опет, игноришу. Ал то су други.

ja sam ateista jer sam tako u mogućnosti. pitaš li se okle da čeljade bude vjernik, na ovu skupoću?

ateizam ne moze biti svrstan u religije... mislim da je to svakako jedna besmislena pojava.

Атеизам бесмислена појава, а смислена и рационална она, у којој лик хода по води, претвара воду у вино, из ваздуха ствара пржену рибу, диже мртве из гробова итд? Самобануј се.

Едит:
Атеизам није религија, једно другом је контрарно, да би се та појава класификовала као религија потребно је веровање у неко натприродно, надљудско биће, предмет и сл, са одређеним учењем, култом, обичајима. Атеизам је негација самог постојања неког узвишеног бића, тежи ка рационалном и логичком схватању одређених процеса и појава, не дајући места фантастичном.

Ateizam, kao i agnosticizam, je više koncept. Tj. možda bi se nevera mogla smatrati nekom vrstom vere, ali je daleko od religije. Religija zahteva i neke kulturološke osnove poput običaja i radi kakve-takve autentičnosti da potraje nekoliko generacija. "Organizovani" ili otvoreni ateizam se pojavio tek u prošlom veku, tako da možda za 100-ak godina pojavi nekoliko ateističkih religija.

hrišćanstvo/judaizam je prvi sistem verovanja, sa sasvim drugačijim "pojmom" boga, sve pre toga su bile naprosto više mitologije nego religije

негира постојање

ne negira postojanje, nego negira mogućnost postojanja.

Čovek misli na činjenicu da se negiranje postojanja jedne religije ili više istih može smatrati religijom. Nema bre ateizam veze s religijom. To je samo stav.

Атеизам бесмислена појава, а смислена и рационална она, у којој лик хода по води, претвара воду у вино, из ваздуха ствара пржену рибу, диже мртве из гробова итд?

Ко је рекао да је то рационално. Пусти ти то. Реч је о атеизму који је и те како ирационалан. Замисли ти један најобичнији човек, сме уопште да изјави како је он сигуран да ништа више не постоји?! Како он зна то? Ко му је реко? Јел видо стварање света можда?

претвара воду у вино, из ваздуха ствара пржену рибу

dobro bi mi taj lik doša na slavu, s obzirom da mi je ista posna

ne negira postojanje, nego negira mogućnost postojanja.

I sa cvrstom verom ne veruje u postojanje necega?

Атеизам бесмислена појава, а смислена и рационална она, у којој лик хода по води, претвара воду у вино, из ваздуха ствара пржену рибу, диже мртве из гробова итд?

Mojne biti tako gord u svom neverništvu, to je no-no, ako me razumeš.
(Uzgred, ovo je bila mini zajebancija).

Što se teme tiče, ateisti bi trebalo da ne veruju u postojanje neke više sile, što je, realno, sasvim ok. Jer, vernici kažu da nam je bog dao slobodnu volju, stoga - bog je dao pravo da odabereš da li ćeš verovati ili ne. Sad, to što se nekome ne sviđa što neko drugi ne veruje, to je sasvim druga stvar.

Ateisti govore da ne veruju u boga, ali sa druge strane veruju u nešto drugo: nauku, vanzemaljce, Čudovište iz Loh Nesa... Stoga, pošto sa te strane veruju u nešto i imaju stavove i mišljenja o tim nekim stvarima u koje veruju, to je dobar osnov da se stvori nešto što se može nazvati religijom. Naučni kult, na primer.

urrad

Ateizam, kao i agnosticizam, je više koncept. Tj. možda bi se nevera mogla smatrati nekom vrstom vere, ali je daleko od religije. Religija zahteva i neke kulturološke osnove poput običaja i radi kakve-takve autentičnosti da potraje nekoliko generacija. "Organizovani" ili otvoreni ateizam se pojavio tek u prošlom veku, tako da možda za 100-ak godina pojavi nekoliko ateističkih religija.

Koncept je ključna reč, dobro si ovo primetio.

Замисли ти један најобичнији човек, сме уопште да изјави како је он сигуран да ништа више не постоји?! Како он зна то? Ко му је реко? Јел видо стварање света можда?

Isto kao što ti možeš da izjaviš da veruješ, tako isto on može da izjavi da ne veruje. Ko je tebi rekao? Kako ti znaš? Jesi li možda gledao time travel rijatliti šou u kome se nalazi bog i stvara svet?

Реч је о атеизму који је и те како ирационалан.

А религија рационална?

Замисли ти један најобичнији човек, сме уопште да изјави како је он сигуран да ништа више не постоји?!

Хм?

Како он зна то? Ко му је реко? Јел видо стварање света можда?

"Стварање света" је процес који је трајао милијардама година. Чисто логичко и рационално закључивање и сагледавање ствари му је рекло. Јеси ти видео како Џизас прави рибу и вино? Враћамо се на исту ствар. Можемо полемисати до сутра, због чега ти мислиш да је атеизам ирационалан а због чега ја мислим да је вера исто. Неће нас нигде довести. Плус, офтопикујемо.

ateizam nije religija, jer ateizam nije sistem NEverovanja i tačka.

ja ne volim da se izjašnjavam kao ateista, iako ne verujem u višu silu. ne volim ni da kažem da 'ne verujem' jer tim činom samo ostajem u istom misaonom brlogu sa vernicima