Prijava

Jedan ortak polomio nos nekom liku, isto u masovnoj tuči i to je bila teška telesna, dobio uslovnu, pre par godina i eno ga šljaka sad bez problema.

Faith in getting a job restored! :D Da l' sam dobro spelovao ovo,a? :D

Sam pojam zatvora kao institucije je totalno bezveze i uvek sam se pitao kome je to uopšte prvom palo na pamet i kako se do sada nije smislio neki makar malkice bolji i korisniji način za kažnjavanje krivičnih dela.

Ne znam niti jedan primer kada je zatvor pomogao osuđenom da se sredi i socijalizuje, a poznajem zaista puno ljudi koji su bili zatvarani po raznim osnovama. Ne znam ni jedan primer gde je to delovalo nekako "vaspitno". U slučajevima gde posle zatvaranja nije više bilo krivičnih dela od te osobe koja je kažnjena, mogu da se zakunem da ih ne bi bilo ni da nije bio u zatvoru, pošto su to bila nekakva krivična dela koja su učinjena nekakvim spletom okolnosti ili prosto nesrećnim slučajem i da su skoro više bila bolna za tog "kriminalca" nego za oštećenu stranu.

Onim ljudima koje je moguće "prevaspitati" na robiji je dovoljna sama sramota od toga da su uhapšeni, osuđeni i proglašeni za kriminalce, čak i bez zatvora. A onome koga od toga uopšte nije sramota, neće pomoći ni milion godina robije da se sredi i dovede u red.

Prosto ko pasulj...kome je robija pomogla da se sredi, taj nije ni bio za robiju. :-)

Радни логори бато, ништа друго!!!
Знам ликове који чим изађу из затвора украду нешто, да их тамо врате, да се не цимају да л' ће да нађу посао и како ће да преживе. Кад буду радили к'о црнци у затвору, да видиш како ће да буду мирни кад изађу.
Рад је створио човека, а ја бих њих терао да раде све док од њих не створим коње.

Радни логори бато, ништа друго!!!

To jeste bolja ideja od klasičnog zatvora, ali je za to potrebna jaka i organizovana država i posebne fabrike...a mi nemamo nijedno od ta dva, jel'te. :-)

A i institucija smrtne kazne je nepravedno satanizovana. Svako ko je osuđen na recimo 40 godina zatvora bez mogućnosti pomilovanja, 'ladno bi mogao i na smrt...

Фазон са казном, било којом казном, није само одмазда, него и покушај да се осуђеник поправи и ресоцијализује.

Е, сад, то што код нас тога нема ни у траговима, него се једноставно баци у затвор да иструне пар година и после боли уво било кога шта се дешава са њим, то је друга ствар. Али има стварно позитивних примера у пракси. Само што много мање цимања треба и далеко је популарније да некога једноставно закључаш, на томе ће сви да ти аплаудирају, а то што те исти проблем чека за неких десетак и кусур година, никога не интересује, јер то је далеко, ко гледа даље од носа?

Затвор јесте корисна установа ако се организује на правилан начин, али то постоји само у неким скандинавским земљама, у Немачкој мислим да један затвор има добар процес ресоцијализације, и по САД нисам сигуран тачно где, ал знам да у пар држава постоје успешни програми.

Дакле, има затвор поенту, ал овакав затвор какав је код нас и на доста других места, служи једино да такве склони са улице за неко време (репресија), и да плаши остале њиховим примерима (превенција), али нема програма за поправку самих затвореника (рехабилитација, а касније и ресоцијализација) и да се проблем стварно реши једном за сва времена.

I ja sam više za aktivan zatvor. Toliko njiva neobrađenih čame čekajući. E, sine, umjesto da te ja hranim od svoje plate davajući doprinose - mrš na njivu i zaradi sebi 3 obroka dnevno+užina. I još da pretekne pa da ti meni uplaćuješ doprinose.

Kad odradiš svojih 6-7 godina za član 232, stav 1, tačka 2 KZRS, u rudniku, u kamenolomu, u šumi, e da te vidim da li će ti ikad više pasti na pamet da uradiš to. U stvari, poželjno je da opet uradiš to. Više meni.

Robovlasnički do srži.

Robovlasnički do srži.

Sa sve teškim lancima oko vrata i kuglom od kamena da vuče za sobom.

Sam pojam zatvora kao institucije je totalno bezveze i uvek sam se pitao kome je to uopšte prvom palo na pamet i kako se do sada nije smislio neki makar malkice bolji i korisniji način za kažnjavanje krivičnih dela.

zatvor je savremena ublazena tekovina srednjevekovnih celija, u koje se ekspresno ulazilo, dok jos nisi zaboravio sta si uradio, a iz kojih se neko vracao a neko ne, a taj ko se vratio obicno nije imao ruku il oci da i dalje krade, ili je vala bio na smrt preplasen i izbockan svim i svacim da ce sledeci put kad pomisli na isto da ga svaka rana opet zaboli.
tada ljudi nisu zatvarani na puno godina, nije bilo smisla, a i u uslovima ne verujem da je moglo da se prezivi duze od 3-4 meseci, nego bude neko vreme na svakodnevno mucenje, pa ga puste.
ako ponovi isto ode glava npr.

samim tim, da, nema smisla ovako kako je danas, bez prinudnog rada, jer ako nista, da ti dovoljno vremena da se totalno naviknes na to i da vise nemas strah od vracanja tamo.

Nemoguće je resocijalizacija jer prva stavka koju poslodavci pitaju i raspituju se je "jesi li krivično gonjen". Ćovek u nemogućnosti da se zaposli, vraća se kriminalnim radnjama jer samo to i može da radi.
Totalno nemoguća misija.

To sam i ja htela reći.

I ja sam više za aktivan zatvor. Toliko njiva neobrađenih čame čekajući. E, sine, umjesto da te ja hranim od svoje plate davajući doprinose - mrš na njivu i zaradi sebi 3 obroka dnevno+užina. I još da pretekne pa da ti meni uplaćuješ doprinose.

Takoe, još se i nauči nekom poslu sem krađe.

i, tad su se ljudi po selu medjusobno znali, pa cas posla prodje prica jel znas sto Stojan nema desnu ruku? To ga gazda Mrnjavcevic uhvatio kako krao jaja iz njegovih kokosinjaca, pa sedeo u kuli mesec dana.

Stra' jajca cuva da se tako izrazim :)

jaka i organizovana država i posebne fabrike...a mi nemamo nijedno od ta dva

Toliko njiva neobrađenih čame čekajući.

:)

Skoro sam gledao neku emisiju na tv o klincima iz poprvnog doma. Ti klinci leže kao telad, toplo im, imaju hranu za džaba tako da ceo dan ne rade ništa osim što smišljaju kakvo će sranje da naprave, koga da prebiju ili izbodu. Ne bih da zvučim ko komunjara ali to bi trebalo poslati negde na planinčinu u neku vukojebinu gde bi morali da se useru od posla. Po sistemu - Nema da ti bude toplo guzici dok ne nacepaš drva i ne naložiš vatru. Nema da jedeš dok ne pomuzeš kravu. Da se nauče radnim navikama.

Е зоом распитао сам се :)
Прво прича је мало предувана, никакав блок није испражњен ради њега. Он је у посебном крилу које је затвор у затвору :) буквално ко у Америци затвор, бодљикава жица струја и сва пропратна опрема. Јак је човјек, има метар преко рамена, стално је на лијековима за смирење и често пукне али кад не пукне поздравља се са свима у фулу. Кажу да је надуван доста, јак је ко црна земља. Полицаја му ногу сломила у куку кад га је хапсила па и данас храмље. А овакве приче да се оцрни неко причају они који требају да добију неку погодност типа излазак напоље или тако па оцрне друге који нису баш омиљени чуварима :)

Znam baš dosta ljudi koji su zaglavili robiju. Teško je socijalizovati čoveka sa srednjom školom i dve godine robije iza sebe, neće niko da mu da pristojan posao (od kog i onako više ne može da se živi). Tako da - kola, bakar, gudra, sve što može da se uvalja. Problem naših zatvora je u tome što tamo možeš da nadješ pun kurac ljudi sa kojima ćeš da saradjuješ po izlasku napolje :)

Inače znam čoveka koji je negde sedamdesetih bio baš težak probisvet, zaglavio u popravni neke 3 - 4 godine, naučio mašinbravarski zanat i danas je u Nemačkoj, težak par miliona. Uspeju neki u životu, ali takvi su jako retki. Ovde je sve teže socijalizovati decu od 17 godina, a kamoli nekog silovatelja.

I ja sam više za aktivan zatvor. Toliko njiva neobrađenih čame čekajući. E, sine, umjesto da te ja hranim od svoje plate davajući doprinose - mrš na njivu i zaradi sebi 3 obroka dnevno+užina. I još da pretekne pa da ti meni uplaćuješ doprinose.

Pazi zonfic.Bio jutros u sudu.Nece da nas gone krivicno posto smo se i jedna i druga strana tako slozili,da niko nikog ne tuzi (zbog tuce inace) i izdelili svakom po 10 hiljada kaznu,ali ima fora ako nemas kintu da ides na drustveno korisni rad u JKP,i to je nekih desetak dana u teoriji.Ja razmisljam,sta ako odem tamo i celo leto me jebu da radim i nece da posalju sudu potvrdu da sam odradio to?Ono,da me izrabljuju celo leto za 10 hiljada,tako da sam ja bolje prihvatio da platim.Slab sam sad sa lovom,kafic u kom radim zimi prazan,ne znam gde cu da nadjem pare ali snacicu se...

Pa ako ti je to prekršajno, onda zastarevaa za dve godine pa možeš da probaš da izvrdaš, mada verovatno nećeš uspeti. Al šta te košta da pokušaš.

Ја сам против затвора апсолутно. Није продуктивна установа, напротив, уништава и мало људскости у кримосима, троши паре "богу" и народу. Ја сам за колонизациони модел. Уместо у затвор све то слати на Антарктик или у Атлантиду. На крају крајева, тако је Аустралија и делом САД настала. Шта им фали? Робијаши направили нације, а овако само троше паре и претварају се у (још веће) психопате. Ош да будеш кримос? Нема проблема, ал ако те уватимо идеш да копаш лед.

Ili da se napravi grad-zatvor kao u bekstvu iz L.A. gde bi se nepoželjni deportovali i živeli po svojim zakonima.

Meni je u pritvoru bilo do jaja, imao sam da jedem, pijem, nisam mogao da zaspim, al' sigurno bih da sam ostao duže, likovi tamo bili gotiva, jebote u onakvoj situaciji nikad nisam pomislio da ću se smejati kao nikad u životu. Al' bajo, posle par sati počeo da bije smor, niko ništa ne priča, gledaš okolo po onoj ćeliji k'o ludak, da ostanem na tako nekom mestu više od 2-3 meseca, sigurno bih prso, ne bi me popravilo nikako. Što rekoste iznad, bolje bi mi bilo da sam radio tih 10 sati, pogotovu da cepam drva, to volim.

Ja razmisljam,sta ako odem tamo i celo leto me jebu da radim i nece da posalju sudu potvrdu da sam odradio to?Ono,da me izrabljuju celo leto za 10 hiljada,tako da sam ja bolje prihvatio da platim.Slab sam sad sa lovom,kafic u kom radim zimi prazan,ne znam gde cu da nadjem pare ali snacicu se...

Bio moj ćale, nije hteo da plati neke kazne. Ima posla, al kaze jelo se fino :)