Prijava

Njje to daleko od istine, uspeli su i od ovog da naprave politicko pitanje. Za mesec dana ce svako ko je protiv biti proglasen izdajnikom i stranim placenikom. Provereni recept kad god ti nesto ne odgovara, ne smes da se zalis jer ce napraviti da si protiv vlasti. Komentar sa Danasa od jutros to i potvrdjuje

Sada je opozicija protiv toga,ali ne daj Boze da nekom od njih zatreba organ sta bi onda radili?Neka dobro razmisle kako ce da glasaju jer je ovo u interesu svih.

Veceg zla nije bilo na ovoj mucnoj ciganskoj hemisferi.

I nek se zapitaju malo zasto narod ovako misli, koliko su razorili institucije ove drzave

Prateći komentare na društvenim mrežama, može se zaključiti da je preovlađujući stav da ukoliko potpišete donorsku karticu, neko će vas sačekati iza ugla ili zgaziti kolima kako bi vaši organi bili iskorišćeni.

1. Ne moze se uzeti tek tako neki organ sa bilo koga, to su filmovi i zuta stampa sa raznim "zutim kucama" ljudima isprali mozak. Da je lako raditi transplantaciju radio bi je i mali Perica. Potrebna su brojna prethodna ispitivanja i analize, testovi kompatibilnosti, cesto ni najblizi srodnik ne moze da vam bezbedno donira organ a kamoli neki random lik pao sa skele na glavu.

2. Organ nije nesto sto ce doktor da mazne i stavi u dzep pa proda sledecem pacijentu, cak i kad se postigne idealna podudarnost potrebno je hitno organizovati ceo hirursko-anesteziolosko-internisticki tim koji ce ucestvovati u transplantaciji ili hitnom transportu organa na drugo mesto sto je mission impossible za domace zdravstvo.

3. Transplantacionu hirurgiju, sem eventualno bubrega i par akcidentalnih poluuspesnih pokusaja transplantacije jetre u kojima su najcesce ucestvovali inostrani timovi (uglavnom iz Hrvatske, koji su dovodili cak i svoje instrumentarke dok su domaci hirurzi eventualno stajali sa strane i gledali) u Srbiji jos uvek nema ko da radi jer ne zna to da radi niti za to ima tehnickih mogucnosti.

4. Nije problem cak ni znanje ili vestina koliko koordinacija i organizacija, a o nasoj organizaciji sto zdravstva sto drzave svi sve znate i osecate svakodnevno na sopstvenoj kozi.

5. Nasa nacija je toliko prebolesna da retko ko uopste ispunjava kriterijume za donora.

6. NAJVAZNIJE!!!! Osipanje strucnog kadra iz domacih bolnica ima razmere egzodusa tako da cak i kad bi sve bilo organizaciono idealno, mi vec sad nemamo dovoljno ljudi ni da odradimo prosecan operativni program i dezurstva a kamoli transplantaciju koja ne moze da prodje bez multidisciplinarne ekipe od najmanje 30 ljudi po operaciji.

Eto dragi narode, organi ce vam jos dugo biti bezbedni, slobodno nastavite da unistavate vlastite jetre i bubrege, pluca i reproduktivne organe, dok se mozak ispira sam od sebe. Steta za jednu dobru i humanu ideju ali ni prva ni zadnja koja uprkos svim mogucim zakonima i odredbama nece zaziveti i to ne zbog medicinskih radnika vec zbog sistema.”

U prvi post teme ovo,sve receno.

Bohor kakav je sandwich botino hahaha

Kvota 1.01, ova mala mogucnost je da kompletno izgubi razum pre nego sto se misli, pa da bude nesposoban.

Ako neko kaze mi nemamo na Kosovu nista, ja se borim za nesto, a kao pregovaras... pa koja ti je to pocetna pozicija koju sam sebi pravis jebeno. Ocigledno je da zapad moze da sisa kurac i da Kosovo nije nezavisno cim toliko pritiskaju. Sposoban pregovarac bi sad izboksovao u najmanju ruku automatsko prikljucenje EU i kompletan otpis duga, ovo djubre izdajnicko ce dati za dzaba.

A neće on dati za džaba, uzeće on mnoooooogo mnoooogooo :D

A kakvi su Srbi narod poslije predsjednikovanja biće ambasador u UN-u.

Toliko para ce dobiti za to da je nerealno
Al on lično jbg

Jos malo o "organima" i necu vise: double spin je uspeo i to sa fenomenalnim rezultatima. Kako: prezentovali su vam jednu pametnu i humanu pricu koja uopste nije njihove pameti delo na najgori nacin putem skupstinskih nepismenih primitivaca, namerno,da bi je u startu diskreditovali, naravno Srbi se primili na teorije zavere i sad krecu price "ne dam im organe, oni ce nama nazivo da vade, zute kuce, ko meni garantuje da nece da mi izvade jetru u bolnici, ja bi dao organ ali ova vlast je sumnjiva, nemam poverenja u sistem(koji su sami birali na izborima),oni ce sad sa nama da trguju, moja muda ce da zavrse kod Rockafellera" i slicni bullshitovi. Ustvari postignut je cilj a to je da Srbi sami odbiju sansu da udju u pul od 400 miliona potencijalnih donora jer eto nece da se trguje njihovim organima. Jeste, bas smo jedna zdrava mnogoljudna zemlja i cela Evropa jedva ceka nase jetre i bubrege, obaska sto smo usput pokazali odvratnu samozivost i potpuno odsustvo empatije kao narod. Ceo spin je napravljen namerno jer ulaskom u Eurotransplant Srbija bi morala da uredi zdravstveni sistem po standardima bar priblizim evropskim a to je nemoguca misija i kadrovski i finansijski i organizaciono. Ovako pod firmom odbijanja donatorstva dali ste legitimitet sistemu da kaze "eto mi smo hteli ali narod nece" i njih oslobodili obaveze uredjenja zdravstva. A bedasti narod ce i dalje da se fajta po FB oko toga da li ce da ga saceka mesar u Domu Zdravlja da ga tranzira kad krene babi po recept za lekove. Eto, nadam se da ce neko sad da skapira sta sam hteo da kazem iako sam bio vise nego jasan i eksplicitan i u prethodnom postu.

Alo bre, objasnite kako je sad hrvatska u vrhu po UZETIM organima za transplantaciju posle donosenja indenticnog zakona?

Slazem se sa ovim sto car kaze, zapadne organizacije su generalno tolerantne kad im srpska vlast kaze da narod nesto nece.

Плушчина на ово што Бохор и Цар рекоше, поготово на Царево.... Власт опет солидан боликур има чим се макар мало треба потрудити да се уради нешто....

А Хрватска је у врху јер се рачуна број преминулих донора на милион становника, а не укупан број преминулих донора (онда би Шпанци или Французи били први)....

pa jeste, kakvo je to računanje kad je u vrhu 1500 bubrega na 3 miliona ljudi, trebalo bi da je u vrhu 1600 bubrega na 120 miliona ljudi.

Пре око 140 органа на 4 милиона људи....

Донора, пардон....

Ima ih u Hrvatskoj 4 miliona kao i nas sto ima u Srbiji 7.

inace u Hrvatskoj 2017, zvanican podatak

Transplantirano:

147 bubrega
112 jetri
33 srca
3 gušterače

Cekaj kako 140 donora ako se tvrdi da imaju zakon kakav se predlaze kod nas