
Pojam je preuzet iz istoimene kultne knjige Džozefa Helera.
Odnosi se na američke ratne pilote iz II svetskog rata. Onaj od njih koji hoće da se "skine" sa letova (i iz armije), mora da bude proglašen ludim. Da bi bio proglašen ludim, mora prethodno da bude pregledan, a da bi bio pregledan mora tražiti pregled. Kvaka 22 je u tome da ako si lud moraš da tražiš pregled, a ako traziš pregled znači da nisi lud.
Svima toplo preporučujem da pročitaju ovo antiratno, satirično delo. Nešto najduhovitije što sam ikada pročitao.
U subotu, 27. novembra 2010. u Klubu studenata tehnike biće održana smotra sadržaja popularnog šaljivog sajta. Vukajlija je mesto gde se Internet zajednica okuplja kako bi na duhovit i originalan način definisala reči i izraze, sleng termine, našu svakodnevnicu i aktuelne događaje, po paroli - „Ovde možete da definišete sve ono što ste oduvek želeli, a nije imao ko da vas pita”.
Mondo · 25. Novembar 2010.
Zaista jedna od najduhovitijih knjiga. I film nije loš.
Доже брате, званично те мрзим, управо и падне на памет да издефинишем ово срање, искуцам целу дефиницију, и таман да кликнем на пошаљи, да видим претрагу и блеји "Квака 22"... Како можеш бре? хД +
LOLe, pa ti definiši, ko će da primeti?
А глупо ми сад јер је ово баш онако лепо описано и улицкано :)