Prijava

Vec par hiljada godina se ljudi redovno propisno deru iako vecina nema bas mnogo koristi od toga, niko se izgleda nije sjetio ni da pokusa da nadje neki drugi nacin "finansiranja drzave". Cuo sam vise puta argument "ako si patriota placaj porez a ne..." ipak meni sve to vise lici na pljacku, ili opet nista novo pod kapom nebeskom jos od Egipta.

Aj mi nađi neku državu a da nema poreze :)

Ja ne vidim problem sa tim.

Opšteprihvaćen je zato što je jedina do sada smišljena metoda za finansiranje države. Ako nema poreza, država nema budžet. Onda nema ni plata, pa se vraćamo na nivo plemena gle svako pomuze koliko god krava može. Dakle, nema ni države.

Sad, drugo je pitanje koliko je visina poreza srazmerna potrebama države i da li je potrebno bilo da se neke stvari oporezuju, kao televizija (sa sve pretplatom), mobilni telefoni za vreme Šekija i slično. To se već može uvrstiti pod kradju, iako niko sa sigurnošću ne može to da potvrdi, pa zato i jeste opšteprihvaćeno.

grofe nema je zati i kazem em su ga svi prihvatili em postoji hiljadama godina i niko da se sjeti da smisli neki drugi nacin finansiranja drzave.

Gamby znam ja sve to ali je na pr problem da od 17 000 dam 1 000 da se finansiraju raznorazni smecari.

niko da se sjeti da smisli neki drugi nacin finansiranja drzave.

jbg, brate, meni stvarno ne pada na pamet drugi način finansiranja države, jedno od zanimanja koje neće nikad da umre su poreznici :)

a sad, ovo s PDVom, PDV je generalno dobra stvar, samo naša država ima jednu od većih stopa, što je i normalno kad se vidi koga sve ima na državnoj sisi...

i osim tih smećara, finansira se mnogo štošta što bi direktnim finansiranjem (direktnom kupovinom) postalo ama totalno neefikasno...

Daj neki predlog koji će da zameni poreze, ja stvarno nemam nijedan :)

Dovodeci u pitanje porez decko,dovodis u pitanje drzavu u kojoj zivis.Visina poreza je druga stvar.

Dovodeci u pitanje porez decko,dovodis u pitanje drzavu u kojoj zivis.

Zasto je problem dovoditi u pitanje drzavu u kojoj zivis?

evo ga ovaj anarhist mali prst :)

Zasto je problem dovoditi u pitanje drzavu u kojoj zivis?

Зато што је лепше живети у кући, него у пећини.

Зато што је лепше живети у кући, него у пећини.

Otkud znas?

Знам. Говорим за себе. Верујем и већину других. Много мање брига.

Види крај поста. Нисам хтео да ширим причу. Више ми се свиђа ситуација у којој не морам да бринем да ли ћу да се смрзнем, цркнем од глади/жеђи/неке болештине, да ме неко опљачка/убије зато што може... Дакле, много мање брига.

Допуна: Наравно све то може да се деси и ако не живим у пећини, али су шансе много мање.

Ne dovodim u pitanje drzavu vec kazem da ovo lici vise na rekt nego na bilo sta drugo a i rekao sam da je u najmanju ruku cudno da niko nije smislio drugi nacin finansiranja toliko godina. A kako drzava finkcionise to je vec druga prica.

Ко би по твом мишљењу финансирао здравство, школство, полицију... ако не порески обвезници? Порез који грађани плаћају иде на те ствари (остатак покраду функционери).

Пре него што ме назовете анархистом имајте на уму да ми пуца кита за свим могућим уређењима тако да сам више, у неку руку, нихилиста ако се то може и рећи у овом случају.

Откуд држава у прву руку и откуда држави право да вило шта захтева од народа? Држава је створена од народа а не обрнуто. Ти порези служе да би се држава одржала као таква, а као пружа неку сигурност и сличне дадамразеве народу.
Плате не иду из пореза сем за неке тамо државне фирме, а с обзиром на то да је у моди приватизација чак и ваздуха порези губе смисао, као и сама држава.
Чему служи државни буџет? Да ти да здравствену заштиту коју сам можеш уплаћивати на другом месту, да се плаћају школе, које опет можеш сам да плаћаш на другом месту, да се плаћа земља на којој живиш (е ово је тако ретардирано) иако је твоја и ти добриносиш том земљом истој држави којој плажаш порез уместо да теби држава даје да је побољшаш, за војску коју не контролише народ већ опет држава (паравојне јединице су одувек биле најјаче јединице а финансиране су о трошку некога другога), још сијасет других непотребних глупости.
Све то може да се добије од спонзора, ктитора и осталих људи са неким капиталом. Држава је превазиђена од почетка индустријализма и колонијализма само што то људи не схватају или не желе да схвате или им се не дозвољава да схвате.

zanimljiva tema. :)

Откуд држава у прву руку и откуда држави право да вило шта захтева од народа? Држава је створена од народа а не обрнуто.

Koliko ja znam (a to da kazemo u neku ruku pristojno znanje) Drzava je narod. Svaka iole svesna i punoletna jedinka bi to trebala da zna. Drzavu cine tri neodvojiva elementa (ako nema jednog nema drzave to tedoh reci) a to su:stanovnistvo, teritorija i vlast.
Vlast biraju punoleni gradjani i samim tim (po nekim terojama suverenosti drzave) im prenose odredjena prava i obaveze (prenose vlasti- daju im mandat) politicke stranke koje imaju vlast u odredjenom mandatu vode unutrasnju i spoljnu politiku drzave. Akteri se menjaju. Vlast je konacna. Tako da si ti danasnjoj vlasti upravo ti doteru dao pravo da dize i smanjuje poreske stope i poreske osnovice.
Drzavni budzet sluzi za javno dobro. tu spadaju bolnice, zdrastveno osiguranje (osnovno do duse) penzioni fond, krpljenje puteva, drz prz. Da sad ne smaram svi bi trebalo da znaju de porezi idu. Porezi idu takodje i za vracanje drzavnog duga mmf-u i ostalim kurcima kod kojih se drzava uzajmi za velike investicije (tipa pravljenje novog mosta kurac palac)

Држава је превазиђена од почетка индустријализма и колонијализма само што то људи не схватају или не желе да схвате или им се не дозвољава да схвате.

Da je drzava prevazidjena od pocetka industrijalizma ti i ja sad ovde ne bi srali po forumu vec pakovali zenske boni uloske u kesicu. Posto bi nam drzava uskratila besplatno skolovanje.

Држава не може бити превазиђена... само се идеја о томе каква треба да буде мења са временом.

Држава није народ и никада неће ни бити ако мало укључиш мозак и почнеш да размишљап ван оквира корица књига које су ти метнуте под нос.

Са тим бесплатним државним школовањем само то можеш и да радиш, а што се тиче путева у овој држави не, јер је доста путева направљено/асфалтирано из џепа људи који нису могли да чекају још 300 година да се држава смилује и да то заврши. Здравствено осигурање је јадно и бедно овде за толике паре које се дају.
Да државу чини власт, територија и становништво нема везе са мозгом. Грчки полиси су имали све то али нису били државе, а ипак се тако називају због тих ретардираних критеријума који се узимају здраво за готово. Исто би било звати неко племе државом јер има главног бају, своја ловишта и људе.

Мада ако је територија критеријум нешто не бих рекао да је Србија држава онда.

Пензиони фонд није баш од државе већ ти послодавац плаћа то чудо а после ти држава неда, ако се не варам (нисам баш у току толико са тим стварима).

Држава није народ и никада неће ни бити ако мало укључиш мозак и почнеш да размишљап ван оквира корица књига које су ти метнуте под нос.

Sto se tice ove recenice u startu vidim da si covek koji iskreno prica bez ikakvih argumenata, jer bez te knjige prema kojoj ti osecas takvo gnusanje. Jesi i ostajes neznalica. Ja citam knjige i smatram da to nije razlog za stid. Ukoliko mislis da su knjige glupost...bolje da ne zalazim tu.:) Naravno nije moje da te ubedjujem u suprotno.
Tvoje neznanje i neinformisanost nije argument al aj da ti ga uzmemo kao takav. Nije o glavu.

Са тим бесплатним државним школовањем само то можеш и да радиш,

Sa moji roditelji i baka i deka su fakuletet zavrsili o trosku drzave. Koliko vidim. Vrlo lepo rade u svojim strukama svi i dalje. Ali naravno svako se skoluje ili doskolava shodno svojim mogucnostima. I to se da razumeti.

Да државу чини власт, територија и становништво нема везе са мозгом

Za ovo ne znam sta da ti kazem, ponovicu ono iz prvog pasusa. Izglda da odista nisi dovoljno nacitan. A tu vec ja ne mogu da ti pomognem. Moj savet je da ukoliko ne znas neku materiju (kao sto se ja ne razumem u kvantnu fiziku npr) pitas ili naravno cutis. Trece nemoj da radis. Ispasces glup i ovo ti kazem izkljucivo iz dobrih pobuda. Sreca tvoja te si ovo napisao na sajtu za zabavu gde ti nadam se niko nece nista zameriti :)
pozdrav