Prijava

vidim da ima dosta vas koji kažete da ne propuštate politikin zabavnik, pa bih da vas pitam nešto.

u čemu je fora? ja kad sam bio mali ždrao sam knjige i časopise, pročitao sam buljuk enciklopedija i tih stvari a da ne pričam o časopisima za klince, ali mi politikin zabavnik nikad nije bio zanimljiv. prosto mi je bio dosadan.

sada kada sam veliki dećko, student, imam bradicu i tako, uzmem s vremena na vreme da pročitam i i dalje mi nije jasno. časopis je bezveze. tekstovi su loši, pun je dezinformacija i dosadnih priča, nađe se ponešto zanimljivo ali jako retko. danas je sestra uzela novi broj, pročitao sam tekst pod nazivom "bon-ton 21. veka" za koji i dalje ne mogu da shvatim da li je sprdnja ili su urednici jednostavno lizali halucinogene žabe.

e sad šta mene zanima. vi koji ga redovno pratite, je li to stvar navike ili se folirate jer matori kažu da je to kultni časopis? ili ekšli smatrate onaj tas de merde dobrim štivom. nemojte mi zaključavati ovo, stvarno me zanima!

Mislim da je dobro stivo. Mislim da gresis sto se tice dezinformacija, jer i kada se pojave dezinformacije, uvek se nadje strucnjak koji ce poslati Zabavniku poruku gde je zeznuo stvar.
Casopis moze nekada smoriti, slazem se, ali nikad necu reci da je glupost.
Kratke price Cehova i slicnih autora tesko da su dosadne, ako tebi jesu, svaka ti cast.

Није бре !
Забавник је нешто..... Поткраде се понекад грешка, није да није, али исправи се. Пишу људи о свему, о постављању темеља српске државе, где можеш да повучеш паралеле са данашњим временом, упоредиш...
Пишу о разним научним истраживањима( физика, хемија,математика...)
Новим технологијама, али свакако, ту је најбоље остављено за крај- Чудесни свет Гарија Ларсона, те Гарфилд, те Хогар страшни....

Додуше, не пишу о Секи, Јеци и Џастину Биберу, али тебе то и не занима, зар не ? :)

Nikad nisam voleo. Citao samo stripove u PZ. Ide mi na kurac to sto je na Vukajliji PZ druga krajnost ziljavih picaka i granda. "Daj mi plus, rek'o sam da je PZ do jaja" fazon - E, bas cu ti roknem minus.

Sve u svemu, uvek mi je taj list delovao kao gomila nakaradnih kvazi-zanimljivih baljezgarija, ne znam cemu toliko velicanje cele stvari.

Ја кад сам био мали, исто сам по цео дан читао енциклопедије. Имао сам оних 6 томова Лексикографског завода у Загребу и много ми је било занимљиво то да читам. Политикин забавник сам слабо читао кад сам био мали. Ни сад га не читам превише, иако га јако волим, па га купим с времена на време и обично га прочитам од почетка до краја.

Забавник је нешто..... Поткраде се понекад грешка, није да није, али исправи се. Пишу људи о свему, о постављању темеља српске државе, где можеш да повучеш паралеле са данашњим временом, упоредиш...
Пишу о разним научним истраживањима( физика, хемија,математика...)
Новим технологијама, али свакако, ту је најбоље остављено за крај- Чудесни свет Гарија Ларсона, те Гарфилд, те Хогар страшни....

Управо то. У часопису се налази много тога корисног. Можда није претерано корисно за тебе, Пиносава1, пошто видим да си ти то превазишао, али за многе људе јесте корисно и заиста може много тога да се научи ако се редовно купује. Јесте да живимо у ери интернета и Википедије, али некако је лепше да све то читаш у часопису (у коме су текстови заиста на мајсторски начин написани), него буљећи у монитор.

Mislim da je dobro stivo. Mislim da gresis sto se tice dezinformacija, jer i kada se pojave dezinformacije, uvek se nadje strucnjak koji ce poslati Zabavniku poruku gde je zeznuo stvar.

Тачно!

Додуше, не пишу о Секи, Јеци и Џастину Биберу, али тебе то и не занима, зар не ? :)

Између осталог, и због тога треба ценити часопис. Могли би да зарађују много више када би писали о томе, али не пишу и и даље су едукативни часопис.

Јесте да живимо у ери интернета и Википедије, али некако је лепше да све то читаш у часопису (у коме су текстови заиста на мајсторски начин написани), него буљећи у монитор.

stvar je u tome što, kada pročitam nešto na vikipediji, znam da sigurno nisam pogrešno informisan jer i ako se poturi neprovrena informacija ili je izbrišu za nekoliko minuta, ili naglase da nije naveden izvor. ako mi neka informacija i deluje nebulozno, mogu da vidim u fusnotama koji je izvor te informacije i koliko je on pouzdan.

u zabavniku sam primetio da se mnogo tekstova svodi na rekla/kazala i na poluinformacije ili izmišljene "informacije" autora.

na primer:

-"oživljena soba" - tekst o tome kako ćemo svetsko prvenstvo 2018 gledati, umesto na televizorima, projektovano na zidovima; na jednom zidu utakmicu, na drugom statističke podatke, na trećem šanse. sve i da se ne razumem u tehnologiju, pre osam godina sam imao isti računar kao sada, isti katodni monitor od kojeg ispadaju oči, ni usisivač nisam zamenio. teško da ću za isto toliko vremena od sad projektovati nešto na tri zida, pa još i imati posebnu sobu za projekcije sa slobodna tri zida samo za šanse i statističke podatke. plod mašte autora.

-"sumnjiva lavlja rika" - svako ko ima internet čuo je ovu priču već nekoliko puta u poslednjih 15-ak godina, a svako ko ima duži staž slušanja flojda zna je već dve-tri decenije. čuvena pričica o povezanosti Dark Side of the Moon-a i Čarobnjaka iz Oza iz 1939. jeftina fora, slično kao sa diznijevim crtaćima i subliminarnim porukama. bezveze.

-"bon ton 21. veka" - ako imate broj "genom - velika knjiga života", pročitajte ovaj tekst obavezno. ako je zezanje, onda je loše zezanje, ako nije, onda mi ne treba više od ovog teksta da dokažem koliko je časopis glupav. nekoliko puta sam čitao ovaj tekst, svaki put me je uhvatila neverica.

и даље су едукативни часопис

i zato ih toliko malo i cenim. ako pročitam šezdesetak stranica časopisa i vrlo malo ili gotovo ništa ne naučim iz njega, teško da se može nazvati edukativnim. moraš da razlikuješ dobru i kvazi-edukaciju, jer tako kao što te oni edukuju, mogu i ja da te edukujem - evo, sad ću da napišem članak o tome kako ćemo 2021 jesti samo pilule i leteti na haverbordovima, i kako su naučnici na jednom univerzitetu u luizijani otkrili čoveka kome raste hrast na plućima.

-"bon ton 21. veka" - ako imate broj "genom - velika knjiga života", pročitajte ovaj tekst obavezno. ako je zezanje, onda je loše zezanje, ako nije, onda mi ne treba više od ovog teksta da dokažem koliko je časopis glupav. nekoliko puta sam čitao ovaj tekst, svaki put me je uhvatila neverica.

Pojasni ovo. Meni je tekst bio dobar.

i zato ih toliko malo i cenim. ako pročitam šezdesetak stranica časopisa i vrlo malo ili gotovo ništa ne naučim iz njega, teško da se može nazvati edukativnim.

I ZASTO i dalje trazis misljenje od nas glupih i neobrazovanih? :)

Cudi me da niko nije pomenuo dobroslava-boba zivkovica,koji redovno radi ilustracije za zabvnik,covek je najbloji srpski umetnik skorijeg vremena

Dobrosav Bob Živković.

Počnem da čitam Politikin zabavnik danas posle dužeg vremena i žešće mi ubije volju za daljim čitanjem. pa jebote život, koga pa to boli kurac za to nebitne detalje o konjima koje su jahali poznati junaci iz srpskih narodnih pjesama? Nikoga, osim autora teksta, a možd ani njega no čovek piše bilo što jer za to dobija pare. Još su davali savjete u jedan broj, ako neko želi potražiću ga među ostalim, u njemu neka nabijeđena novinarka daje savjete kako da budete pametniji, a jedan od savjeta glasi "gledajte Al-Džaziru", muslimanski kanal, ono ka fora, gledaš nešto na tuđi jezik bez prevoda i postaneš pametan. Ne, nećeš postat pametniji, samo iritantniji.

Još je poskupio. Zabavniče, radnička klasa pozdravlja tvoju odluku da poskupiš za 30 centi, šta će ijonako nama pare, naše je samo da radimo! I vas kupujemo. Da nas crnjačite. Hipsteri raspali.

Hmmm, ovako:

Zabavnik ljudi citaju jer je institucija. To ti je mozda jedino parce detinjstva koje nije ukaljano vec je manje-vise onakav kakav je bio u 'nase vreme'. A meni to naprimer prija. Svaka cast i vremenu u kojem zivimo i tehnologijama, al ipak poserem se ja na sve to. Ovi klinci ce se srati na nesto sutra sto nisu pokemoni i tako u krug.

stvar je u tome što, kada pročitam nešto na vikipediji, znam da sigurno nisam pogrešno informisan jer i ako se poturi neprovrena informacija ili je izbrišu za nekoliko minuta, ili naglase da nije naveden izvor. ako mi neka informacija i deluje nebulozno, mogu da vidim u fusnotama koji je izvor te informacije i koliko je on pouzdan.

Stvar je u tome sto ti mnogo manijakalno gledas na to. Ako ti je stalo da do detalja proveravas sve sto vidis-procitas ti procitaj zabavnik pa onda guglaj dalje izvore. Zabavnik je namenjen da te na kvalitetan i informativan nacin zabavi i to je to. Za neka ozbiljnija istrazivanja nije stivo ni zabavnik, a bogami ni vikipedija.
Ako hoces da istaknes prednosti interneta i tehnologija i tako to, ne vidim sta imas onda da citas zabavnik. Ja nisam kupio novine otkad imam android, pa opet uz jutarnju kafu i cigaru papir je neprejebiv. Iako nema linkove, klipove, komentare, kurce, palce....

-"oživljena soba" - tekst o tome kako ćemo svetsko prvenstvo 2018 gledati, umesto na televizorima, projektovano na zidovima; na jednom zidu utakmicu, na drugom statističke podatke, na trećem šanse. sve i da se ne razumem u tehnologiju, pre osam godina sam imao isti računar kao sada, isti katodni monitor od kojeg ispadaju oči, ni usisivač nisam zamenio. teško da ću za isto toliko vremena od sad projektovati nešto na tri zida, pa još i imati posebnu sobu za projekcije sa slobodna tri zida samo za šanse i statističke podatke. plod mašte autora.

Opet se ti previse udubljujes pa promasis poentu. A ona je da ti i sad imas tehnologiju za tako nesto. Mislim, projektor, televizija i internet postoje i sad, ne? E sad, autor procenjuje da ce se za osam godina ona toliko usavrsiti da ce se smanjiti, postati moguce spakovati je u jedan uredjaj i da ce postati cenovno pristupacna. Taj proces na malim vremenskim skalama se desava svakodnevno. Kao ona fejk reklama za ajfon sa holografskom tastaturom. Uredjaj koji generise takvu tastaturu postoji, tesko da ce proci 10 godina pre nego sto ga neko spakuje u telefon, koji ce naravno kostati zilijardu para isprva.
Mada, kad se rade ovakva predvidjanja obicno se misli na truli zapad, a ne tebe pezanta koji nemas ni za flat monitor.

i zato ih toliko malo i cenim. ako pročitam šezdesetak stranica časopisa i vrlo malo ili gotovo ništa ne naučim iz njega, teško da se može nazvati edukativnim. moraš da razlikuješ dobru i kvazi-edukaciju, jer tako kao što te oni edukuju, mogu i ja da te edukujem - evo, sad ću da napišem članak o tome kako ćemo 2021 jesti samo pilule i leteti na haverbordovima, i kako su naučnici na jednom univerzitetu u luizijani otkrili čoveka kome raste hrast na plućima.

Vidi, to je Zabavnik, ne Ozbiljnik. Jeste da pise od 7 do 77, ali nekako malo vise naginje ka ovima od 7 godina. Ako ti student hoces da naucis iz necega sto je prvenstveno namenjeno mladjem uzrastu, onda sta da ti kazem.....
Pa ipak, Zabavnik ima svoje kvalitete ako sto su stil pisanja, odlicni stripovi, informativan sadrzaj i nepodilazenje mejnstrimu- odnosno isti kao sto je bio u 'moje vreme', a to nema para da se plati.

Svaki post je od 5 kilometara, jedino sam bacio oko na ovaj kratki

Dobrosav Bob Živković.

kralj. pratim slike na fejsu

Забавник је одлично штиво. То ми је била почетна тачка да почнем даље и подробније да ишчитавам енциклопедије, књиге и томе слично. Али, опет, енциклопедије не мош вуглити кад се пакујеш на пут. А текстови у Забавнику могу и да те опусте и да те истовремено натерају да се заинтересујеш.
А наравно да то НИЈЕ један једини извор знања.

Sve je to fino i divno u vezi zabavnika, ali kao neko ko je upoznat i sa manje kulturnijom, više zabavnijom i zanimljivijom novinarskom literaturom (hrvatski Klik, srpski CKM, srpski Huper...), zdrav razum mi odbija da iskucam redove tipa "Politikin zabavnik jebe. Ne pita!"

Zabavnik mi je bio obavezan dok nisam porastao.

Mešjo, imam te brojeve! :D

Mogli su poradit na kvalitetu, lekturi i odabiru tekstova kad su već cijenu podigli.