Prijava

Nema sumnje da može predstavljati veliku olakšicu, bar se meni našla nebrojeno puta od koristi, još dok sam učio anatomiju ili biohemiju...
Koliko je često primenjujete? Podelite neke interesantne primere sa nama.
Za neupućene, mnemotehnika je način pamćenja nekih stvari, tako što se glavne činjenice, uklope u stih, ili se pak ključna slova iskombinuju da stvore lako pamtivu rečenicu... uopšte, sve što pomaže učenju.

Nije to ništa novo, čak su i naši stari to praktikovali, dok su recimo učili slova (Az Buki Vjedi Glagolj... itd sve do kraja, a poenta je da na staroslovenskom to ima nekog smisla!), a sigurno će se neko setiti onoga iz osnovne:
''Kvadrat nad hipotenuzom, to zna svako dete, jednak je zbiru kvadrata nad obe katete''
Ili ono ''piješ vodu, kao vo, a ne znaš šta je H2O''...

E sad, kad sam omatorio, i prevazišo katete i H2O, onda sam mučio muku sa anatomsklim strukturama, tako da nikada neću da zaboravim otvore na bazi lobanje:

O Opticum
R Rotundum
O Ovale
S Spinosum

Imate li slična iskustva drugari?

Наравно. Спеловање неких речи само тако могу да запамтим. :)
Што би рекао мој профа Џони с прве године факса.

This is how I learned how to spell aCCoMMoDation:
Two children, two mummies, one daddy. :D

Ух ја никада нећу заборавти
Предњонепчани: Чича Ђорђе Жваће Шљиве, Његова Ћерка Љиља Једе Џем
Задњонепчани: Крагујевац Град Храбрих
Сонанте: Ветар Њише Нежне Љупке Мирисне Латице Јапанске Руже
итд...
Упс, написала сам малопре надзубни уместо задњонепчани...сад би ме професорка изударала...

Moje je mišljenje da nema učenja bez traženja unutrašnje veze, ma koliko ona bila besmislena drugima. Već sam na nekoj temi pisala, kod pamćenja godina iz istorije sabiram brojeve najčešće, menjam ih kako god sve u cilju traženja neke bezvezne asocijacije. Ili ih pamtim po nečemu što mi je značajno.

This is how I learned how to spell aCCoMMoDation:
Two children, two mummies, one daddy. :D

Kako kul!
Ja sam pre neku godinu iskopala akronim za razlikovanje reči affect & effect: RAVEN - Remember: Affect Verb, Effect Noun. Malo mi je glupavo sad, ali jbg ja to zapamtih.
Mici, i kod mene smo u osnovnoj iste te rečenice koristili! :D Imam da dopunim tvoju listu najbesmislenijom rečenicom na svetu za bezvučne suglasnike:
Fabrika Će Snabdeti Kratkim Cevima Čitavu Halu Trgovine Šper Pločama.
Ova za zvučne je malo bolja: Bogatom Gozbom Domamiše Đaci Zabave Željne Džinove.
A naša rečenica za zadnjenepčane je bila: Kubanski Grad Havana.
Haha a za prednjenepčane: Čika Đorđe Žvaće Šljive, Njegova Ćerka Ljiljana Jede Džem.
:D