Prijava

Danas postoji ogroman broj suplemenata, potpuno legalnih i relativno lako dostupnih koji imaju čitav niz najrazlilitijih namjena.

Da li je uzimanje suplemenata čista glupost, trovanje organizma hemijom i nasjedanje na marketing farmako-mafije?

Da li je neuzimanje suplemenata propuštena šansa da unapredimo zdravlje i fizičke (pa čak i mentalne) performanse, oslobodimo se stresa, ojačamo organizam i čak se zaštitimo od raka i još nekih bolesti?

Zavisi na koje suplemente mislis. Sto se tice onih za sportiste uvek se treba posavetovati sa lekarom jer je vrlo moguce da neka ta sredstva sadrze supstance koje inace nisu doping, ali njihovi metaboliti bioaktivacijom u jetri mogu postati doping. Jednom nasem fudbaleru su slucajno pronasli doping i iskljucili ga sa par utakmica. On je bio uveren da nije koristio doping i strani lekari su to stajali iza toga da fudbaler nije uzimao doping. Jedan nas lekar mu je rekao da mu donese sve bocice bilo kakvih kuraca koje je u poslednje vreme pio ili koristio na kozi. Nasao je doping supstancu u suplementu koji se koristio uz gel za rast kose. Fudbaler se godinama bezuspesno borio protiv celavosti i razna sredstva je probao i razne suplemente uz to. Jedan takav suplement ga umalo nije kostao karijere.
Svi suplementi na bazi ribljeg ulja, vitamina, minerala, ulja iz ajkuline jetre, sirceta, gljiva, yelenog caja i sl. trebalo bi da su bezbedni.
Neuzimanje suplementa po zdravog coveka ne ostavlja nikakve posledice. Zdrav covek je onaj koji vodi racuna o ishrani, odrzava licnu higijenu, redovno spava, ali posto je sad sve to poremeceno retko covek ostaje potpuno zdrav duze vremena.
Iako se ne izdaju na recept ipak bi trebalo uraditi laboratoriju da se utvrdi da li nesto fali i trebalo bi rezultate odneti lekaru i sa njime se posavetovati oko suplemenata.
Svaki organizam ima razlicite potrebe nekih materija.
Suplementi su dobri za osobe koje su rodjene sa nekim oboljenjima, anemijama, ili su rodjene sa nedostatkom odredjenih enzima za varenje koji bi omogucili resorpciju odredjenih potrebnih materija ili kod maligniteta da se poboljsa imunitet i olaksa hemoterapija.
Primer je recimo rockangel. Ona je ubrzo nakon rodjena postala anemicna usled nedostatka enzima u tankom crevu koji prevodi gvozdje iz feri oblika u fero oblik koji se ugradjuje u kompleks hemoglobina. To znaci da apsolutno nikako nije mogla putem hrane da preradi gvodje, a delimicno je mogla putem tecnosti. Jedini nacin da unese gvoždje u fero ili hem obliku je transvuzija ili hem ampula. Devedesetih kada je ona bila mala, njena majka je bila ocajna jer nije znala sta vise da joj daje, jedino je kupinovo vino popravljalo situaciju i odrzavalo gvozdje negde malo vise od donje granice. Posle joj je negde u sestom razredu pocela da daje Tothemu ampulu sa gvozdjem i njeno gvozdje se stabilizovalo. Ona i dan danas pije to i jako joj pomaze.
Uz to pije i vitamin C. Vitamin C omogucava da se sto vise iscrpi gvozdje iz namirnica,tecnosti, ampule i da se ugradi u hemoglobin, cisti krv i produzava vek eritrocitima.
Avitaminoza tipa C ili skorbut se recimo karakterise hiposideremicnom anemijom (nedostatak gvozdja) i nizom drugih komplikacija.

Minerali Zn, Ca, Mg su dobri po kosti, zube i nokte.

Riblje ulje sa vitaminima A i D je dobro za imunitet i prevenciju rahitisa.

Ulje iz ajkuline jetre koliko god vam se cinilo da na televiziji seru izuzetno je zdravo i koristi se za jacanje imuniteta.

Jabukovo sirce je dobro za izbacivanje toksina iz organizma.

Zeleni i crni caj su analeptici i diuretici (isto kao i kafa samo sto su jaci diuretici) i imunostimulansi, povecavaju koncentraciju, otklanjaju umor, osvezavaju, i vrse detoksikaciju organizma

Mg je jako dobar kod iznenadnih prolaznih grceva bilokoje prirode

Naravno, potrebe svakog organizma su ralicite. To sto je rockangel potrebno gvozdje, to ne mora da znaci da je i meni potrebno tako da nista ne treba uzimati na svoju ruku.
Pogotovo ne sportisti zbog mogucnosti da metabolit neke supstance bioaktivacijom moze postati doping (to ukoliko suplementi sadrze slozenija organska jedinjenja).
A zasto ne i obicni pacijenti?
Evo zasto:
Svi zivi reklamiraju ekomer za imunitet. To je OK, to zaista nesto i pomaze. Svi ljudi bez prethodno uradjenih analiza i bez savetovanja sa lekarom uzimaju ekomer, rokaju se s njim do besvesti, nekima bolje, nekima nije. E, ovi sto im nije bolje vrlo moguce da imaju neki drugi problem gde bi resenje bio neki od raznih suplementa, a da nije ekomer.
Ili na primer reklamira se zeleni caj. Svi koji bi da ostanu budni piju ga u nedogled zajedno sa kafom. Neki su budni ko zombiji, neki i pored toga ne mogu ostati budni. Lekar moze samo da im kaze VISE SOLI u ishrani i pacijent lepo malo posoli jelo i problem duzeg spavanja resen
.
Treba se konsultovati sa lekarom da se vidi koje su potrebe organizma, sta je u manjku, sta je u visku, sto je normalno, sta nije normalno i da se rade analize.

(Izdiktirala rockangel)

E ovako se odgovara na forumu!!!

:aplaudira:

Bravo i za tebe i za rockangel!

--------------------------

Inače nastavljam sa raspravom na temi kad se malo razbudim, ali ste pocijepali sa ovim odgovorom, svaka čast!

Нема ништа од даље "расправе".Само игла у вену па живи докле живиш!

Знам претерао сам , и не , не мислим стварно ово што сам написао......

То сам једно време стално качио по сајту :)))

Иначе лик је тешка распуклина и пример како не треба , али је игром случаја израстао у неку врсту хероја...

znam, zbog toga sam i okačio, a mislim da si ti i najpoznatiji bilder na vukajliji :DDD

за. поготову је спортистима неопходна, тј. не постоји спортиста који је не користи. ал људи не капирају разлику између суплемента и стероида, све им је то исто... веј протеин, гејнер, креатин, декстроза све су то по њима стероиди :/

Па на такве глупости које чујем и слушам од људи више и не обраћам пажњу.
Један глупак глупи који вежба у теретани се утриповао да че да му се смање муда ако пије протеин!Па мајку ти јебем глупу марш у пичку материну!Онда сам видео да није вредан нервирања па сам почео да га ложим како сам ја приметио да су муда почела да ми се смањују још одавно али нисам смео ником да кажем.Лик се одузео , одма је престао да узима протеин.
Свакаквих људи има.......

хахах не верујем, требао си да му одма узмеш тај протеин, ионако га више неће користити. Лепо му тражиш да ти донесе следећи пут у теретану и ћао, он срећан што је "спасио" муда, а ти што си забо протеин :)

Ja kao dodatak u ishrani koristim ljuti kečap.

Од суплемената једино признајем вишак триглицерола у виду свињске масти и/или мајонеза. Све остало је пресеривање и нема везе са мозгом. Све што ти треба ћеш наћи у месу, воћу, поврћу и житарицама.

Mislim da nisi u pravu al' nea veze, u pravu si.

Ja sam pristalica suplemenata i rado ih koristim.

Satirem se svim i svačim. Ne često jer u zadnje vrijeme koristim samo U-BOSS, a on je skup mada je više nedostupan.

Trenutno koristim PBAA i prezadovoljan sam. Jebu matere, jedu malu djecu.

Nikada nisam koristio kreatin niti ću. To je za sisice.

Ja sam prosle grodine koristio N large komplex proteina i ugljenih hidrata sa "O"kusom cokolade,kreatin Dynamite,i nase domace surutka, dekstroza i fruktoza nazalost zbog povrede nisam mogao da vidim tj da napravim rezultat al vraticu se na isto sigurno...

Jedino sto mogu da zamerim ovom mixu je pojacan miris znoja tj ako se dobro oznojish zgadish se sam sebi)))

Ја на почетку своје "каријере" неких 5-6 месеци , и од тада не....натурални , и могу рећи да сам задовољан својом формом...

Uf kakva pitanja!
Moz' da bidne da to sve prevara,al' ne mora...
AKo je istina (u sta cisto sumnjam) sve ono sto tvrde onda ljudi koji ih ne koriste PUNO propustaju,ali neko ko ne zeli da bude BB i ne bavi se ozbiljno sportom jednostavno nema potrebe ni za cim i njihove ponude...:)
Iskreno da kazem ja se raturam treninzima i rado bi popio boga samo da mi mogu...:)

vuk 21
Mislim da postoji dosta suplemenata, koji su zdraviji od svega ovoga na slici.

Ali je i razumno sto su ljudi u strahu od toga, ima toliko momaka koji su umrli od steroida, i onih koji danas imaju nenormalne probleme zbog toga. Ali svi oni nisu ni znali sta piju i velika je razlika izmedju kreatina,proteina,amino kiselina... u odnosu na steroide,doping i slicno.