Prijava

I Valsinarb 1.0 bio najpametniji, ali ovaj 2.0 rastura. Ne kažem to zbog nečega što je pisao na ovoj temi, samo sam hteo da primetim. Još da postane bolji i tolerantniji kao čovek, i metamorfoza je kompletna.

Nego, koliko je taj napredak relativan. Možda bi neko imao argumente da kaže kako je eto nacistička Nemačka naprednija od antičke Atine. Zašto? Pa eto, bili su naučno i tehnološki napredniji, naravno, to je za današnje zagovornike napretka važan faktor. Imali su robove i jedni i drugi, s tim što su Švabe imale robovski rad u logorima, za vreme najtežeg ratnog perioda, a ovi na dnevnoj bazi, stotinama godina, u ratu i u miru. U Nemačkoj je teoretski pravo glasa imao svaki građanin koji je ispunjavao kriterijume rase, dakle proporcionanalno više nego u Atini, gde se takođe znalo ko ima, a ko nema pravo glasa, nekih 10-20 posto. Dok su u Nemačkoj pravo glasa imale i žene. A u Atini su vladali i oligarsi i tirani, nije to bila samo demokratija. Obe države su pokušale da ostvare hegemoniju u svojoj zoni uticaja, s tim što je nemačka hegemonija obuhvatala skoro celu Evropu, bez dela Rusije i bez Engleske, a ovi su se jebavali oko nekakvih tamo ostrva i kolonija u Maloj Aziji. U Grčkoj si zbog blasfemije mogao da završiš život, u Nemačkoj slično, na drugi način. Obe su države zatirale i razarale cele gradove, "varvare" nisu smatrale za ljude... Ajd da ne nabrajam više. Hoću reći, svi su u fazonu: Atina, kolevka demokratije i slobodne misli, a po nekim merilima uopšte se ne uklapa. Znam da je Atina "naprednija" od nacističke Nemačke, ali može li iko da mi kaže zašto? Kad već poredimo babe i žabe. I šta je to "napred"? Bez opisa tipa "da što više ljudi živi što bolje", molim, jer takav odgovor postavlja više pitanja nego što nudi odgovora. U nacističkoj Nemačkoj je, u poređenju sa antičkom Grčkom, standard i očekivani životni vek bio mnooooogo viši.

perikle - hitler
homer - vagner
hipokrat - mengele
arhimed - hajzenberg
platon - karl šmit
fidija - albert šper
alkibijad - romel
sokrat - valter benjamin

zdravo crkva ruzica,nemoj uplasena biti

Nego, koliko je taj napredak relativan. Možda bi neko imao argumente da kaže kako je eto nacistička Nemačka naprednija od antičke Atine. Zašto? Pa eto, bili su naučno i tehnološki napredniji, naravno, to je za današnje zagovornike napretka važan faktor. Imali su robove i jedni i drugi, s tim što su Švabe imale robovski rad u logorima, za vreme najtežeg ratnog perioda, a ovi na dnevnoj bazi, stotinama godina, u ratu i u miru. U Nemačkoj je teoretski pravo glasa imao svaki građanin koji je ispunjavao kriterijume rase, dakle proporcionanalno više nego u Atini, gde se takođe znalo ko ima, a ko nema pravo glasa, nekih 10-20 posto. Dok su u Nemačkoj pravo glasa imale i žene. A u Atini su vladali i oligarsi i tirani, nije to bila samo demokratija. Obe države su pokušale da ostvare hegemoniju u svojoj zoni uticaja, s tim što je nemačka hegemonija obuhvatala skoro celu Evropu, bez dela Rusije i bez Engleske, a ovi su se jebavali oko nekakvih tamo ostrva i kolonija u Maloj Aziji. U Grčkoj si zbog blasfemije mogao da završiš život, u Nemačkoj slično, na drugi način. Obe su države zatirale i razarale cele gradove, "varvare" nisu smatrale za ljude... Ajd da ne nabrajam više. Hoću reći, svi su u fazonu: Atina, kolevka demokratije i slobodne misli, a po nekim merilima uopšte se ne uklapa. Znam da je Atina "naprednija" od nacističke Nemačke, ali može li iko da mi kaže zašto? Kad već poredimo babe i žabe. I šta je to "napred"? Bez opisa tipa "da što više ljudi živi što bolje", molim, jer takav odgovor postavlja više pitanja nego što nudi odgovora. U nacističkoj Nemačkoj je, u poređenju sa antičkom Grčkom, standard i očekivani životni vek bio mnooooogo viši.

Upravo to, napredak ne postoji, vec je relativan, kao sto kazes. Ali razvoj(i) postoje.

Ali uzeti za primer nacističku Nemačku, looool. Ajde da uzmemo neku "normalnu" državu. I zašto se uopšte porede društva sa 2500 godina razlike?

Kasmo već kod teme i ja se malo pribojavam ovog bosanskog islama, jer je ta vera pomalo zarazna, za razliku od ovih koje u verniku bude mnoga pitanja. Osim toga, ako onaj nusprodukt od isisa brzo ne ispuni američku svrhu, bojim se da bi se mogao oteti kontroli.

Kasmo već kod teme i ja se malo pribojavam ovog bosanskog islama, jer je ta vera pomalo zarazna, za razliku od ovih koje u verniku bude mnoga pitanja.

зашто би се неко ко је вјерник прибојавао друге вјере, и како мислиш заразна?

зашто би се неко ко је вјерник прибојавао друге вјере, и како мислиш заразна?

Kad ti ocu odseku glavu i bace, a prsa raspore i gurnu ruke unutra, i još pošalju na razmenu posebno telo, a onda traže još jednog njihovog za glavu, samo će ti se kazati.

Reći da neka vera nije kriva, nego ljudi je isto kao reći da nacizam nije kriv, nego ljudi.

Kasmo već kod teme i ja se malo pribojavam ovog bosanskog islama, jer je ta vera pomalo zarazna, za razliku od ovih koje u verniku bude mnoga pitanja.

зашто би се неко ко је вјерник прибојавао друге вјере, и како мислиш заразна?

Bosanski islam je opasan jer u Bosni prvo imaš gro teške sirotinje i isto toliko neobrazovanih. Kad to imaš, prvo ljut si i očajan, nemaš nekog izbora, a i ne znaš puno. "Odlično, baš takav treba." Nije onda teško reći: "Momak, ono ti imaš 30 godina, nemaš posao? - Evo tebi nekoliko stotina evra mesečno stipendije od islamske zajednice, zaboravi žilete samo i dođi malo u kafanu kraj džamije četvrkom navečer imamo neka okupljanja, gledaj da te niko ne vidi i ne pričaj nikom, da malo da popričamo o veri i životu uz kahvu i turkiš dilajt... A, ti hoćeš da studiraš nešto? Nemaš para? - O.K., nije problem. Evo puna stipendija za teologiju, biraj arapsku zemlju... Dosadno ti, ne putuješ nigde? - Što ne bi skoknuo do Turske, malo da usavršiš jezik čisto - svi troškovi pokriveni, samo se, ne bilo ti zapoviđeno, pojavi malo tamo na okupljanjima... uostalom, čekaće te ljudi tamo koji će te informisati kad dođeš. Ti ono imaš nekoliko drugova? - Što ne bi došli i oni?". Namami i ponovi priču koju hoćeš bezbroj puta. Za kockicu šećera od par grama slon od 5 tona stoji na jednoj nozi. Sirotinja i neuki su najopasnije oruđe kad im dobro ispereš mozak, nije džaba Paninaro lider čekaonice.

Luks objasnio. Džamije i medrese i ostale islamske organizacije po Evropi i svetu imaju svoje ispostave koji finansiraju Saudijska Arabija, Dubai, Katar i ostali. Bukvalno obučavaju one likove koji pišu komentare po fejsu sa onim skraćenicama posle Muhameda i Alaha.

ovo luksovo je pod ono samo će ti se kazati

mislim da je valdemar bio ironičan (?)

Reći da neka vera nije kriva, nego ljudi je isto kao reći da nacizam nije kriv, nego ljudi.

znaš i sam da je ovo besmisleno. s druge strane, više smisla recimo ima:

Reći da sociobiologija/evolutivna psihologija/molekularna psihijatrija nije kriva (za gasne komore/rasizam/legitimacije kapitalizma), nego ljudi je isto kao reći da nacizam nije kriv, nego ljudi.

mnogo veću potenciju za uništenje i tlačenje ljudi imaju ove gore discipline, nego sve religije ikada izmišljene

Kad čitam postove filosofske frakcije (koja nije zanemarljiva) u glavi imam sliku onih likova što idu ulicom i naglas pričaju sami sa sobom - sve same NEBULOZE. Dok nisam video postove Joila, Tomrila, i ostalih koji studiraju (ili su završili) čistu filozofiju imao sam nekog rispekta za tu nauku, mislio sam da je samo moja nasta filozofije iz srednje bila opičena. Ispostavilo se da im je to zajednička crta koja vuče korenje još od onog Aristotela, totalnu vezaru za prirodu.

Bosanski islam je opasan jer u Bosni prvo imaš gro teške sirotinje i isto toliko neobrazovanih. Kad to imaš, prvo ljut si i očajan, nemaš nekog izbora, a i ne znaš puno.

A što to svaljuješ uglavnom na siromašne i neobrazovane? Oni su, pre svega, bili žrtve. Sa druge strane, Muhamed Ata, na primer, lik koji se zakucao u STC, bio je buržujčić čiji je ćale bio advokat sekularne orijentacije.

stid te bilo od tog grba sfrj

Ivane, e, brt, vidim da fulaš mnogo, pa ću ukratko: ti si uzeo primer jednog čoveka, ej, outlier u statistici se to zove, ja sam govorio o populaciji i činjenici da je siromašnim i ubogim dosta lakše puniti glavu dezinformacijama i ciljanim gnjevom, pa pogledaj samo naše političare i skoriju istoriju Balkana, kud će dalje. Još jedno, ne svaljujem ja, pa siromašni, neuki, ubogi i jesu žrtve jer islamisti manipulišu njima, a i činjenica - takođe i mišići islamskih aspiracija. Ajd malo pročitaj onaj post, pa stani razmisli i dođi sebi.

Pročitao sam, nije to problem, nego... ako ćemo već statistički da gledamo, koliki je odnos celokupne islamske populacije i pripadnika terorističkih grupa (uzimam sada samo islam za primer)? Veliki. A sigurno je nemali broj ljudi i prisilom regrutovan u ISIS, na primer. A isto tako je moguće i dobrostojećim ljudima puniti glavu dezinformacijama i ciljanim gnevom.