Prijava

Imam jedan problem, koji sam pokušao da razrešim na više mesta na ovom forumu, pa mi rekoše da ne spemujem teme, pa evo... Koliko shvatam, ovde na Vukajliji ima dosta (ili bar nekoliko) osoba sa obrazovanjem iz oblasti teorijske fizike. Moj problem je što ne razumem (ili su mi bar rekli da ne razumem kvantnu teoriju. Mnogo mi je bitno da je razumem, pa stoga, doktore, pomozite:
Koliko shvatam, postoje čike koje su prilično sigurne u tvrdnji da elementarne čestice na koje ne deluje nikakva sila, to jest koje ne posmatramo, zauzimaju sva moguća stanja i položaje, sve dok mi ne delujemo na tu česticu i tako je dovedemo tačno u ono stanje u kojem je i opažamo. Jesam u pravu?

tvrdnji da elementarne čestice na koje ne deluje nikakva sila

Први пут чујем за тако нешто.
Мислим да си то помешао са Хајзенберговом мачком.

Uvek postoje sile koje deluju na cestice. Nisam doktor, ali sam radio maturski rad o elementarnim cesticama, i uvek neka sila deluje, a u zavisnosti od vrste cestice, postoji nekoliko stanja u kojima mogu da se nalaze.

Ček, ček, ček...elementarne čestice na koje ne deluje nikakva sila...gde si bre to čuo?

Ček, ček, ček...elementarne čestice na koje ne deluje nikakva sila...gde si bre to čuo?

Испред задруге.

Imam jedan problem, koji sam pokušao da razrešim na više mesta na ovom forumu, pa mi rekoše da ne spemujem teme, pa evo... Koliko shvatam, ovde na Vukajliji ima dosta (ili bar nekoliko) osoba sa obrazovanjem iz oblasti teorijske fizike. Moj problem je što ne razumem (ili su mi bar rekli da ne razumem kvantnu teoriju. Mnogo mi je bitno da je razumem, pa stoga, doktore, pomozite:

dok sam citao ovo nadao sam se da pravis parodiju na to sto se svi ljudi po forumima prave pametni, il jebiga nije to...voleo bih da mogu da ti pomognem, nebih znao odgovor

Ajd sad ne pravite se pametni, u fiziku se razumem kao vi u sanskrit. Da li ovo znači samo da čovek ne može da izmeri stanje u kojem je neka čestica a da ne promeni to stanje, ili čestica može da bude u više stanja istovremeno? Nisam toliko glup da ne mogu da potražim na Guglu. Evo na primer, zašto je ovo izazvalo senzaciju nedavno?
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:SVkBVC5_SOAJ:www.scienceagogo.com/news/20050110221715data_trunc_sys.shtml+%22When+cooled+to+such+a+low+temperature,+the+nanomechanical+oscillator+starts+to+jump+between+two+discrete+positions+without+occupying+the+physical+space+in+between,+a+telltale+sign+of+quantum+behavior.%22&cd=1&hl=en&ct=clnk&source=www.google.com
Šta ovo znači? Ja ispred zadruge nisam imao nikoga da me uči kvantnoj fizici, samo o kuruzu smo pričali.

zauzimaju sva moguća stanja i položaje, sve dok mi ne delujemo na tu česticu i tako je dovedemo tačno u ono stanje u kojem je i opažamo. Jesam u pravu?

To se valjda zove superpozicija stanja.
Evo ti link do jednog teksta koji na duhovit način pomaže u razumevanju nekih osnovnih pojmova i odakle sam ja pokupio polovinu onoga što znam o kvantnoj fizici :)
http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2005&mm=12&dd=29&nav_id=183700

Da li ta superpozicija stvarno POSTOJI kao fenomen, ili je to jednostavno način da kažemo da ne možemo izmeriti stanje čestice a da ga ne promenimo?

Eksperimentalno je potvrđena tj. da, postoji kao stvarni fenomen (primer koji se često navodi pa i u tekstu koji sam linkovao je čestica koja istovremeno prolazi kroz dva otvora na istoj prepreci).

Eto, jebi ga, Virtual Serb mi kaže na jednoj drugoj temi kad sam tvrdio da to krši zakone formalne logike kako nisam u pravu. Ja sam otvorio ovu glupavu temu da ne spemujem onu tamo, ali nema njega da mi kaže kako grešim, i zašto grešim.

ili je to jednostavno način da kažemo da ne možemo izmeriti stanje čestice a da ga ne promenimo?

Znaći baš to.

Hm... Opet, neki kažu da ne znači baš to. Nego, odoh ispred zadruge, da informišem društvo.

Тај део физике је више јебена филозофија него наука иначе.

rekoh ja jednom na nekoj temi da je najgore kada se pomesaju metafizika i fizika. ali ipak izgldeda da svaki fizicar dodje do tacke kada ga vise klasicna fizika ne zadovoljava.

ali ipak izgldeda da svaki fizicar dodje do tacke kada ga vise klasicna fizika ne zadovoljava.

Ево му решења. Чиста Њутнова физика:

http://vukajlija.com/posteri/zatvorska-prakticnost-64406.jpg?1295706331

hahaha, taj rad!

Čašu meda još niko ne popi, dak je kurcem žuči ne napuni...