Prijava

Svi kukamo. Svakodnevno. U našoj zemlji je to postao metod socijalne potvrde, čim neko ne kuka, nešto sigurno mulja. Od tetaka koje "moraju kod Zorke, obećale su joj da će naići popodne", do ljudi koje je zadesila višestruka, istinska nesreća prema svačijim merilima. Istini za volju, ove druge ređe čujemo da kukaju, a i znate vrlo dobro o kom kukanju govorim - onom ispraznom, generalizovanom, onom koje je zamenilo pozdravljanje i kako ide - evo, dobro je. Je li vam dosta kukanja? Je li vam dosta da slušate druge kako kukaju? Utiče li zaista to ko je na vlasti hoćete li se sutra probuditi sa osmehom i planom? Želite li da se sutra probudite zahvalni što vidite svetlost dana i sa entuzijazmom osmogodišnjaka koji ne da ne ume da planira, nego nema ni racionalnu sliku proteklog? Onda učinite tako, a planiranje i bivanje odgovornim tek će dobiti svoju dimenziju ozbiljnosti! Evo šta ćemo da radimo:

U američkoj primenjenoj psihologiji pronašao sam termin limiting belief, odnosno još važnije, dispelling limiting beliefs. Termin pišem i na engleskom u bojazni da ga ne prevedem nepotpuno, ali prevod glasi ograničavajuće verovanje odnosno devalidizacija (obezvrednjivanje...?) ograničavajućeg verovanja. Ukratko, ograničavajuće verovanje je nešto u šta veruješ (u ovom slučaju na nacionalnom nivou) a ograničava te u postupanju, iskušavanju i, konačno, uspehu, a devalidizacija ga je veoma jednostavan postupak, i sastoji se u navođenju jednog primera koji to verovanje opovrgava. Primer:

Ograničavajuće verovanje: Svi dobri tipovi su ili oženjeni ili homoseksualni.
Devalidizacija ograničavajućeg verovanja: Mika Perić je heteroseksualan i slobodan.

(Ali je momenat koji je vrlo važno imenovati i objektivizirati, jer se u protivnom dešava ono što se dešava - svi nastavljamo sa kukanjem i ograničavajućim verovanjima. Dakle:)

Ali: Mika Perić ima visoke kriterijume, ne bih se ja njemu dopala.

Odlično! Onda nisu svi muškarci ili oženjeni ili homoseksualni, nego se ti Miki Periću ne bi dopala! I onda ne mora svaka žena u Srbiji da veruje u saplićuće mantre, nego se ti bori sa svojim vetrenjačama, a one će sa svojim! Ovako ćemo isključiti kukanja iz svojih života, postavljajte opšta ograničavajuća verovanja, a ako znate kako da ga devalidizirate, učinite i to! U protivnom, to će učiniti neko drugi. Sve teze i antiteze biće okupljane u prvom postu zarad preglednosti. Jedino pravilo je da je teza generalizacija. Znači, ne "neam dvaez dinara u novčaniku" nego tipa "u Srbiji para nema!". Ja znam nekoliko načina da se zaradi dvaez dinara, i možemo pisati i o tome, ali to neće ulaziti u prvi post.

Ograničavajuća verovanja:

1. U Srbiji nema para.
2. Svi kukamo.
3. Svi mladi umovi bivaju sputavani sve dok ne napuste Srbiju.
4. Sve žene su kurve.
5. Definicije na naslovnoj strani Vukajlije su isključivo nekvalitetne.

Devalidizacija ograničavajućeg verovanja:

1. Ja imam para.
2. Autori Zmia i Virtual Serb ne kukaju.
3. Mladić na Novosadskom Univerzitetu razvio i patentirao neki dža-bu aparat za očuvanje moždanih funkcija.
4. Žene koje su verne svojim partnerima nisu kurve. (svi znamo bar po jednu)
5. Nešto što si oduvek želeo da definišeš, duhovita metafora, društvena pojava, sleng

*Hvala unapred na boljem predlogu za prevod fraze "dispelling limiting beliefs"

СВИ ЈЕБЕМО А КО НЕ ЈЕБЕ ЛАЖЕ!
Диспел: упс, Џанки

Nemam sreće na kladionici, ali imam u onom drugom, i to mi je važnije od ovog prvog. Je l' se ovde hvalimo šta imamo, a ne kukamo šta nemamo?!

Am...pa ne Dub-e, ti ne kukaš koliko ja kontam, što je odlično! Štaviše, zvučiš kao zadovoljan čovek.

Да ли је нужно да ограничавајуће веровање буде песимистично или једноставно било какво вреовање, пошто свако веровање ограничава, бејзикли

Кукање је вид комуникације. Ето, и ти кукаш због тога што други кукају. :)

Svi kukamo. Svakodnevno.

Кхм, ја мислим да не кукам, м?

Ja samo kukam kad sam gladan. Uglavnom slušam druge kako kukaju. Kukanje dosadi, valja igrati fudbala po ovom kijametu, samo da mi je naći još nekoliko ljudi, pa da opletemo...

Evo ni ja ne kukam. Imam sve, ama baš sve, čak i ono najvažnije u životu, a to je da mogu da kažem da sam srećan. ALI, voleo bih da to može da kaže cela Srbija i svi njeni ljudi. Nervira me što je Srbija pomalo nazadna i spora, što je uvek na nekoj margini, što je troma i puna sebučnjaka. Meni nije važna samo lična sreća jer je imam. Kada bi i drugi ljudi oko mene živeli kao ja mislim da bi bio u raju.

Ајмо на боћање у лимански парк.

I ja mislim da ne kukam. Kukao jesam, ali me smorilo, samo ispadnem glup. Drustvo, jebiga, svaki put ti natrljaju na nos kako nema razloga da kukas, i da si glup zato sto kukas.

I onda prestanes. I sad me bole kurac, lepo mi je.

Zmio, idemo, ali svako sebi pravi kugle :D MI NE KUKAMO, MI BOĆAMO!!2

Да ли је кукање када се жалим на говна на насловној? Ако јесте кукам за цео свет.

2. Autor Zmia ne kuka.

Ona SKVICI!

Zmia
Ајмо на боћање у лимански парк.

Јел ме зезаш да живиш ту близу?

Какви офтопици бог те јебо! Ај да прекинемо усраћемо човеку тему. Ту сам близу. Енде. :)

4. Žene koje su verne svojim partnerima nisu kurve. (svi znamo bar po jednu)

Ја не знам.
Дакле, све жене бар једном у свом животу преваре неког.
Гив ми диспел, ал немојте да буду неке бабе из праисторије :)

Ja kukam. Kako da prestanem da kukam?

Slobodno spem, sve što valja ide gore. A i kakvo boćanje, sad će Dnevnik.