Prijava

"Прелистао" сам пар сајтова и у коментарима гастарбајтера наишао на запрепашћеност овим догађајем. Кажу, Делез (Delhaize) најскупљи ланац трговина у Белгији. Кажу, у Немачкој су попушили јер нису могли да се изборе са ниским ценама конкуренције. Кажу да је Delhaize, бар на Западу, трговински ланац за елитнији асортиман роба и да никако није за рају.

Е сад, како год било, не могу себе нешто да убедим да ће од овога било шта добро да испадне. Једино ће можда добављачи српског Монтгомерија Брнса да буду, бар за кратко, орасположени јер ће белгијска компанија морати да им измири дуговања. И то је то.

А монопол? Нисам убеђен да неко не воли лову, па макар био и углађени европљанин. Дакле, скоро сигурно је да ће се егзистенција монопола наставити, с' тим што се монополиста (више) неће звати Монтгомери а презивати Брнс, већ ће неко други, нама мање познат да држи све конце.

Шта мислите о овим питањима?
Да нема неко од вас случајно искуства са Делезом?

s obzirom na ime teme rekao bi nastavak noćne more

Nikada ranije nisam čula za ovu kompaniju i sad se smrzoh ako je sve ovo što si napisao istina.
Ima da pocrcamo!

madafaka sit

s obzirom na ime teme rekao bi nastavak noćne more

Мислиш да ће све бити исто?

otprilike... u početku će biti isto, da uvere ljude da su oni super možda i bude malo bolje, prvu gofinu, a posle po ušima...

Pa niko te ne može naterati da kupuješ kod njih.

pa i ne kupujem, samo kad je nešto baš povoljno...

Ja sam cuo da ce biti Belgijskih cokolada, a to mora coveka da obraduje.
Sto se tice monopola i cena, svaki kapitalista maksimizira profit stoga je glupo ocekivati da ce oni odusti od monopola i sniziti cene sve nama za ljubav.

...stoga je glupo ocekivati da ce oni odusti od monopola i sniziti cene sve nama za ljubav.

право је питање хоће ли их повисити?

. Кажу, у Немачкој су попушили јер нису могли да се изборе са ниским ценама конкуренције.

Jer, u normalnim državama nema monopolisanja (niti potrebe za tim) pa su ga ispušili, ali su se setili zlatnog pravila: ako hoćeš da izvedeš nešto što u Nemačkoj ne može, ti dođi u Srbiju jer ovde sve može, monopol pogotovo.
Zašto bi jedan belgijski elitni (skupi) "proizvod" došao u Srbiju sa prosekom plate od nekih 300 jura, ako im je prvi komšija zemlja sa prosečnom platom od 3000 jura? Pa zato što je ovde moguć monopol jer državu libo racku, samim tim bolje da ovde ima 100 kupaca sa cenom od jednog jura nego tamo 10 kupaca sa cenom od 10 jura, jer je bitan broj aktivnih kupaca. Kad im dune da dignu cene dići će ih uz obrazloženje da nam nude proizvode sa evropskim sertifikatima, evropskim kvalitetom i standardima i bla bla.

Neko kaže da nas niko ne tera da kupujemo tamo.
Da, ali gde se snabdevaju drugi maloprodajni objekti? Ako kupiš Milka čokoladu na trafici odakle ona tamo? Išao čovek u Nemačku po nju? Ili ju je kupio u Maksiju pa je prodao tebi? Isti ti je kurac gde gde ti lično kupuješ, kad se svi snabdevaju od Maksija i možda još jednog dva lanca.

Popušili smo mi, nebitno ko koga kupi... Slatko sanjajte...

htedoh da kažem samo "nastavak" ali vidim već rekao čovek

Uglavnom, radim već pet godina u Delta Maxiju pa sam malo upućen.
Suština mog nesuđenog posta se nalazi u tome da ne treba da se plašite Delhaizea. Njihovi menadžeri VRLO DOBRO znaju gde dolaze jer se pregovori o kupoprodaji Maxija vode već 15 meseci.
Nalazimo se pred mnooooogo većim problemom, a to je poljoprivreda. Mišković je izjavio da će većinu finansijskih sredstava od prodaje maxija uložiti u Delta Agrar, što znači "obr'o si poslednji bostan, srpski seljaku". Očekujte da će cene svih argokultura (žitarice, voće, povrće) već sledeće godine otići dva ako ne i tri puta naviše, jer ćemo ih uvoziti.
Da, dobro ste čuli uvozićemo žito koje je raslo na vojvođanskim oranicama. Davno sam to objasnio u ovoj definiciji. Domaći ološ je sto puta gori od svakog stranog investitora.
U svakom slučaju, crno nam se piše.

Pa, Ming, breeeeeeeee! Ctrl+Z bi te spasio! AAAAAAAAAAAAAA!

Edit: Nista ne znam o ovoj temi, ne znam ni kako sam zapao ovde, al' aj bar malo da doprinesem. Ctrl+Z je shortcut za Undo, pa ako vam se desi da obrisete tako nekad nesto-ne morate da popizdite. :)

Kasno Tormentor na Kosovo stiže... :)
Thanks enivej... za ubuduće.
Uglavnom su bili podaci o toj firmi... danas sam dobio obaveštenje na službeni mejl.
Verovatno ću ih ispisati u toku rasprave na ovoj temi...

ja imam jedno pitanje

jel vi tamo u serbiji imate neke druge lance hipermarketa, tipa merkator, idea i slično? A?
idite kupujte kod 'rvata u idei, kad smo mi govna...

buri, imamo manje-vise isto sto i vi, ali cene su sve manje vise iste, prati se neki opsti trend...

Industrial je objasnio sustinu. Ako je vest tacna (a nazalost nema razloga da sumnjamo u to), ovo sada za sta smo mislili da je dno, bice uskoro cilj kome cemo teziti.

Зато сам одувек желео 3 ектара под лешником. Кило огуљеног је око 1000 динџи, а треба ти свега 3 дана рада у години око лешника. Један дан да крешеш, други дан да крешеш, трећи дан да купиш. Ај још један... да туцаш и гулиш.