Prijava

Klasične lančane poruke vam obećavaju neku sreću ako ih proslijedite, a prijete nekom nesrećom ili čak smrću ako prekinete lanac. Pošto su one debilne, a nikakvog smisla nema u njihovom prosleđivanju, niti ikome mogu doneti išta dobro, nikad ih nisam prosleđivao.

Međutim, pojavio se novi sofisticiraniji oblik lančanih prouka (tačnije statusa), koji niti vam prijeti nekom nebuloznom nesrećom, niti vam obećava neku nemoguću sreću, niti od vas zahtijeva da produžite lanac. On vas samo MOLI da određeni apel, najčešće humanitarni stavite na svoj status.

Evo jednog takvog primjera:

""Imam licni razlog da vas ZAMOLIM da stavite ovo kao svoj status na 1 sat. Znam one koji ce to uraditi!! Pomislite na one koje poznajete i volite koji su imali ili imaju rak. Moja zelja je da u 2011 lijek protiv raka bude pronadjen. Da li cete postaviti ovo kao status na 1 sat? Uradite to za sve nas. Ima previse onih koji su se borili ili se jos uvijek bore - nadam se da vidim ovo na statusima svih mojih prijatelja!"

Dakle pošto nije riječ o klasičnom debilnom chain mail-u, koji se automatski ignoriše, ovakva poruka ima mnogo veću moć da nas emocionalno izmanipuliše, a širenje takvih poruka naravno NEĆE pomoći da se pronađe lijek za rak.

Dakle, naravno da bi svako želio da se pronađe lijek za rak.
Međutim, da li je to dovoljan razlog za širenje ovakvih emocionalno manipulativnih statusa?

U susretu sa takvom porukom šta god da uradim ne valja.

Ako je proslijedim ispadam ovca koja se primila na lančanu poruku, ako ne proslijedim ispada da me boli kurac za ljude koji su oboleli od raka, a ne daj Bože svakome se to može desiti.

S druge strane, ako proslijedim takav status, svjestan sam da ću I DRUGE LJUDE TAKOĐE IZMANIPULISATI, te da ću i kod njih izazvati nelagodu i pomiješana osjećanja. Zbog toga računam da je takve poruke bolje ne proslijeđivati.

Ali pošto se one tiču ipak tako delikatne stvari kao što je rak, i pošto se raka svi bojimo, i ako ignorišemo, i ne proslijedimo takvu poruku, takođe ćemo se osjećati malo nelagodno.

Kakav je vaš stav o takvim statusima, i da li ih ikad prosleđujete?

Ja sam proslijedio samo jedan takav status do sada, radilo se o apelu za prikupljanje krvi nekoj bebi u Sarajevu, navodno je bilo hitno, pa reko, ajd da stavim i ja u status, ništa me ne košta, a možda nekom dobro dođe.

Pa u nekim slučajevim jeste izlečiv, u nekim nije. Citostatici se mogu smatrati nekom vrstom lijeka za rak. Glavno je da se čovjek ne predaje. Međutim sama izlečivost raka nije ovdje tema, već je tema kako reagovati na takve poruke. Da li ih ignorisati, proslijediti, ili dati neki svoj lični komentar?

Sizifov posao nemoj da radiš.
Drugim rečima:
1. ne prosleđuj jer nema ama baš nikakvog efekta mrtvo slovo na papiru
2. ne komentarisati, jer su te poruke produkt ljudske imbecilnosti i lakomislenosti, a imbecilu objašnjavati da je imbecil (i zbog čega je imbecil) je samo po sebi, jelte, Sizifov posao
3. ne prosleđuj, ne komentariši, ne bori se protiv njih, ne primećuj ih uopšte

Slažem se s tobom u potpunosti. Jednom sam se prije 20 dana zaletio pa prokomentariso nešto u fazonu "šta koji kurac šaljete takve poruke, nema od toga vajde..." pa se cura uvrijedila. Nisam baš tako rekao tim riječima, ali to je bio smisao.

Takvih poruka inače zadnjih mjesec i nešto ima sve više na Fejsu. Nažalost.

Ih, kao da je samo na fejsu, imaš ih svugde gde je moguće ostavljati komentare, jutjubu pogotovo.
Samo zaobiđi i boli te uvo, tako ja.

Samo da još to ne krene na Vukajliji. Ko to ovdje postuje treba odma da ga banuju :))

Кад се десила она серија силовања у Београду, учланио сам се у неку групу која је захтевала промену закона у вези са тим неделом. "100 000 људи за промену закона, веће казне..." - нешто у том смислу. Напржили се људи, за 2 дана се стварно учланило 100 'иљада, што није мала цифра. И... ништа, ето скупило се много људи са једним захтевом. Али виртуелно. Да је само 1/5 од тог броја изашла пред скупштину и да су предали захтеве, верујем да би исти били услишени. Није ни покушано да се организује. А да јесте, дошло би 250 људи. Зато што су људи углавном, много јачи на фејсбуку него што су на делима. Од тада сам учлањен у групу "Фак фејзбук активизм" и одбијам да учествујем у било каквим акцијама. Дају лажан осећај да си нешто корисно учинио.

Malom decaku obolelom od vikend alkoholizma hitno potrebno 100evra. Iskopirajte ovaj status pokazite da vam je stalo.

Je l' sam te ganuo jovicicu?

Знам да сам мало омашио тему, али ипак има додирних тачака.

Upravo tako, Stiven. Međutim ima i realnih, fizičkih protesta koji su organizovani preko Fejsa. To već podržavam. Ljudi se preko Fejsa dogovore i dođu na demonstracije.

Malom decaku obolelom od vikend alkoholizma hitno potrebno 100evra. Iskopirajte ovaj status pokazite da vam je stalo.

Taman sam i ja konto nešto u tom stilu da napišem. Neku parodiju. Time se to najbolje leči.

Ovo nije parodija. Je l' imas kintu? Budi covek. Nemoj me zezati.

Al najjače je "vikend alkoholizam", ili preciznije "alkoholizam kad se ima love za cugu"

Ја сам чуо само за један случај до сад, онај у Хрватској. Нису баш неки успех постигли, али бар су изашли наванка, што би рекла баба.

Bilo je i u Crnoj Gori, protiv Đukanovića.

samo zaobidji...jeste zajebano i kad vidim te debile dodje mi da im ruke i glavu otkinem ali jebiga brate..strpi se i teraj dalje!

Al najjače je "vikend alkoholizam", ili preciznije "alkoholizam kad se ima love za cugu"

Nije definisano i nemoj da je nekom palo napamet :)

ja nisam nikada dobila status sa nekim bolestima, čitala sam budalaštine za one duhove i gluposti, mada sam jednom na mejl dobila neku budističku sliku gde je dole pisalo da je valjda sin predsednika Argentine poginuo u avionskoj nesreći, i da je još dvoje, neka sekretarica i još neki umrlo jer nisu prosledili poruku. Bila sam 99% sigurna da je to glupost, ali kada i sami treba da putujete nije vam svejedno. Pritom sam bila 3 godine mlađa nego sad, i poslala sam poruku grupi ljudi sa kojima sam povezana preko stipendije. Bilo mi je krivo, ali jebiga. Posle sam dobila jednu poruku gde devojka kaže kako ne voli takve igre i kako je bezobrazno da neko koristi našu grupu za tako nešto. Ja sam se osećala kao još veće govno, pa sam na istu grupu poslala izvinjenje i objasnila situaciju. Ljudi su me srećom razumeli. Od tada ne prosleđujem ta sranja.