Prijava

Имам жељу да овде сакупимо све живе теорије, које су некада пиле воду, а касније се доказало да нема ниђе везе.
Мој допринос теми је наслов.

Гејспем стоп.

Бели лук омета компас- римски научници.

Ово је бре озбиљна тема... Какви римски научници??? Они су све живо крали и ништа измислили нису... Да није компас случајно донет из Кину, мало касније? Само мало... а?

Да, зезн'о сам се...На магнет је "деловао".

Аристотел је тврдио да се Земља не окреће, тј. да не ротира, и као главни доказ тога је навео да уколико би се окретала, сваки пут кад скочиш, тло би се померило толико да доскочиш на скроз друго место. Људи му веровали, и то годинама, то је био неки убер доказ.

Naučne baš teorije ili one narodne vezane za običan život ?

... Па си неписмен... Аристотел је верово да кроз вене иде ваздух и да је срце орган помоћу кога мислимо. Такве теорије, не шта твоја баба мисли. Већ учени људи тог времена и што се сматрало истином.

Ima ona o četiri tečnosti u telu valjda od Galena ili Aristotela, uglavnom zbog te teorije je tokom srednjeg veka i do 19. veka svaki lekar ispuštao krv bolesnicima da bi se postigla harmonija četiri tečnosti u ljudskom telu : krvi, sluzi, i neke druge dve tečnosti...

Теорија да је бог створио човека.

Теорија да је бог створио човека.

ЊИН! Да закључавамо тему? :Д

Da se Sunce okreće oko Zemlje, i da je Zemlja centar univerzuma? Zemlja je velika ploča, i ako bismo išli do oboda, pali bismo?

↑ неки шаљивџија или шта?

340. g. pne. Aristotel je u delu "O nebesima" izneo dokaze da je Zemlja okrugla, ali i da je ona u centru Vasione. Šta god mislili o Aristotelu napravio je ogroman napredak u odnosu na mišeljenje da je Zemlja ploča na leđima slonova, a slonovi na kornjačama a kornjače ko zna gde ... Ovo otkriće je imalo veliki uticaj pr svega na pomorski saobraćaj i napredak navigacije.
U 1. veku ne. Ptolomej je Aristotelova viđenja razradio u celovit i kompleksan model po kome je Zemlja bila u centru a okruživalo ju je 8 sfera. Za nosioce sfera su određeni Sunce, Mesec i 5 tada poznatih planeta. U osmoj, poslednjoj sferi su se nalazile zvezde "stajaćice" tj. zvezde koje ne menjaju svoju poziciju na noćnom nebu tokom godine.

Prava tema za istoričara umetnosti i nauke kao što sam ja.

Koliko god da su Aristotelova i Ptolmejeva viđenja danas smešna, meni se čine kao velika i značajna kao pronalazak atomske bombe. Ljudi su konačno počeli da razmišljaju racionalno. U odnosu na tradicionalno razmišljanje koje je podrazmevalo božanske sile i objašnjenja nepismenih vračeva čini se kao ogroman napredak.

Ima i nastavak ...

Moguće. Koliko sam shvatio, poenta teme je da se prikupe teorije koje su apsolutno nebulozne, ali su ljudi verovali u njih?

Moguće. Koliko sam shvatio, poenta teme je da se prikupe teorije koje su apsolutno nebulozne, ali su ljudi verovali u njih?

Јеси прочитао наслов теме?

Kako se zvao antički astronom koji je prvi predložio da se zemlja okreće oko sunca ?

Nisam ni registrov'o.

Aristarh sa Same, sad potražio...

Moguće. Koliko sam shvatio, poenta teme je da se prikupe teorije koje su apsolutno nebulozne, ali su ljudi verovali u njih?
Јеси прочитао наслов теме?

А вероватно не зна човек шта значи геоцентричност, зар вам није пало то на памет? :)

А егоцентричност? На то нисте мислили?

Шалу на страну, никад веселију теорију нисам чуо него за ону да бог вози кочије око Земље (чија је митологија у питању, јебем ли га сад).