Prijava

Не знам колико ви размишљате о томе, али ја почињем већ да се параноишем око тога колико нас напредак технологије онеспособљава за сналажење. Постајемо овисници о техничким олакшицама, користимо их рутински а да и не размишљамо како бисмо се снашли без њих.
С друге стране, свако унапређење у технологији ради на томе да се уштеди време, човек добије више времена да се посвети неким другим стварима. Али опет, тако се повећава доконост која није увек конструктивна, напротив, води у летаргију и лењост.
Мислим, не знам, пишти ти у колима ако заборавиш да искључиш фарове заједно са колима. Код новијих кола светла се пале и гасе заједно са мотором.
Да ли ме такве ствари заглупљују зато што би ми се без те техничке олакшице испразнио акумулатор или ми опет штеде мозак и време које потрошим на размишљање о небитним стварима?

Стоји све што си рекла, само што, ми нисмо приморани да користимо то. Него смо једноставно лењи. :) Заборавност понекад уради своје, понекад имаш много битније ствари на уму па заборавиш неке глупости, зато то све и постоји. Мислим да не заглупљују, јер имаш много више времена да радиш оно што заиста хоћеш, и волиш, уместо да се бакћеш са тим бакрачима који су у питању.

ПРОТИВ!!!

ЕДИТ Кад мало боље погледам, рекао сам све исто што и ти. Тако да ПРОТИВ и даље.

Букснетино, па да, али то што наводно радиш ''што волиш, што заиста хоћеш'' није ништа конструктивно обично. Јер они људи који стварно хоће да раде оно што воле радили су то и кад није било техничких олакшица па су правили од тога читаве науке, себи зараду и сличне конструктивне ствари.
Сељак човек устане у 6 ујутру, нахрани стоку, уради шта има по домаћинству, оде у поље, лупам, врати се на ручак, опет нахрани стоку, мало одмори од свега, ''ради оно што воли'', падне мрак одради још шта има, спреми за сутра и леже да спава.
Он свој већи део дана искористи за преживаљавање, а тек мали за доконост и одмор. Док је код нас обрнуто, ми јако мало времена проводимо заиста у преживљавању.
И сву доконост нам креира савремено друштво - интернет, фејзбук конкретно, сајбер социјализација уопште.
Хоћу рећи, сељака његов део дана за одмор води у поновни рад, припрема га за то, а твој део дана за одмор те води у још одмора и лењости.

Mene nervira sto ova danasnja djeca ne izlaze iz kuce. Ja sam u njiovim godinama isao na igraliste kad je napolju bilo +35. Svi tereni su bili puni, imao si neku zdravu zanimaciju. Danas, kada vidim kako oni hodaju, kamoli da trce ili ne daj Boze vode loptu padne mi mrak na oci.. A kakve li ironije studiram informatiku.

''што волиш, што заиста хоћеш'' није ништа конструктивно обично.

А добро, у мом случају јесте. Радим посао који мање више готивим и кад дођем гајби гурам други, надам се да ћу моћи да кажем посао, који до јаја готивим.
Сељак је сељак, јбг, он сади, па сади. То му урођену мајка му стара.. А, он издржава себе и своју породицу, као што то ради неки други маторац, било на селу било у граду. Исто као што нас родитељи до једног дела живота хране, само на другачији начин зарађују ту исту храну коју сељак сади. Ово нема смисла, ал' а'е!

Мислим, не знам, пишти ти у колима ако заборавиш да искључиш фарове заједно са колима. Код новијих кола светла се пале и гасе заједно са мотором.

aahahahhaha, daj mylyce nemoj da zezaš :) Ovo je kurac a ne tehnologija i naravno da ne zaglupljuje jer ako zaboraviš da isključiš svetla moraš da imaš kablove i još jedan auto kako bi upalila svoj automobil, a opet, ako se ne upale sa motorom pandur će ti već uzeti 3 000 jer voziš bez upaljenih farova.

Mislim da sve više postajemo zavisni od tehnologije i robovi tehnologije, što uopšte nije dobro. 2008. godine sam napravio eksperiment. 3 mjeseca uopšte nisam dodirnuo kompjuter, a kamoli internet, i vjerujte, super sam se osjećao, uopšte mi nije mnogo nedostajao. Tada nisam imao nalog ni na fejsu ni na vukajliji, tako da nisam svojom diskonekcijom pokidao nikakve veze.

Više sam izlazio, više sam čitao, više sam gledao neke dobre kvalitetne filmove, više se družio, manje bio u kući.

Eto. Tri mjeseca moja ruka nije dotakla kompjuter.

ЦАРА САОБРАЋАЈИШЕ!!!1

Него, то што каже информатичар горе, све тачно. Не гледам баш како воде лопту, али терени празни. Кад сам био клинац није било слободног терена нигде.

Саншајн, то многи причају, ал реално, ко хоће да се бави физичком активношћу бавиће се, тако је било одувек. Не верујем да их комп тера на то, јер комп, игрице, интернет не стварају зависност код свих људи. Те мрцине би нашле начина да буду мрцине и у средњем веку, ја капирам :)
Па јес букснетино, ал је људима у граду олакшано преживљавање, бар на физичком и техничком плану, зар не? Мислим, кога боле курци да у граду узгаја храну кад има на пијаци шта хоће да узме у било које доба године.
Значи, савремен човек више не мора толико да се сналази за храну, самим тим не би успео сам да је створи и да се снађе да му неко укине техничке олакшице.

А добро царо, то је микро пример макро проблема :))
Хтела сам да кажем да све више и више машине размишљају за нас, зар не? А ми се само препуштамо хедонизму.

Nije samo tako milice, mašine nas odmenjuju i treba, Za to smo ih napravili. Suština je rešavati noe probleme a ne jedne te iste po hiljadu puta.

Mašine nam štede kako ledja tako i gubljenje mentalne energije na glupst i stoga je glupo biti protvi tehnološkog napretka :)

jabo ovo naše postovanje, ko da se dopisujemo na nekom tehničkom časopisu za mentalno obolele lobotomičare :)

А ја то за терене капирам овако. Не ложе се сви клинци да вијају лопту, али су повучени друштвом и доконошћу да пикају фудбал. Мало њих направи нешто од тога, јебо их монтевидео глупи. Па је исто блејао тај клинац напољу са друштвом или причао преко фејса с тим истим друштвом, неће то много утицати на његово здравље, мрцина је мрцина.

Јесте поента решавати нове проблеме, али да ли је поента да решавањем новог проблема ствараш нови, много већи проблем? Онда ти решење иде у погрешном смеру :)

Ја капирам да се претераном штедњом менталне енергије она уназађује или бар не може да напредује.

kao i sve olakšice od početka alatljika i tehnike uopćer,pitanje je samo kako će ko da to koristi.u tome je poenta.ranije niko nije kasnio maltene kad nismo imali mobilne,a neki ni fiksne-kod duda u 6 i svi su tamo,sad se čuješ pet puta s nekim,ugovaraš,razgovaraš i stiže ti poruka-kasnim koji minut.

Kurac tehnologija olakšava život. Meni ispadoše oči pred monitorom, i pukoše leđa, a od kopanja me bar oči ne bi bolele. To su bile priče kad se razvijala, pa kao radiće mašine, a ljudi će da imaju mnogo slobodnog vremena. Svelo se samo na to da rmbačiš isto vreme kao i tvoj pradeda, samo mnogo više uradiš.

Pre nego što se pojavilo pismo svako pleme je imalo barda koji je memorisao celu istoriju svog plemena kroz pesme, a onda se pojavilo pismo pa je tako polako počelo čovekovo intelektualno oslanjanje na razne tehnološke stvarčice. Platon je rekao da je čovečanstvo sa pojavom pisma krenulo u zaboravnost - ne treba više da koristiš mozak da pamtiš sve i svašta.

Mogu da kazem samo jedno. Ako smo vec u mogucnosti da smisljamo i izmisljamo stvari koje nam koriste ili pomazu ne vidim zasto to ne bismo iskoristili. Ne, nego sta, treba da ih stekamo dok ne dodju vanzemaljci da im poklonimo...

Tehnologija nas je zaglupela totalno, hteli mi to da priznamo ili ne. Ja sam, ranije, dok nisam imao mobilni, mogao lagano da zapamtim broj od nekih 15-ak cifara jer sam morao da se oslonim na mozdane vijuge, a sad me boli kurac, samo umemorisem broj i ne pokusavam da ga zapamtim. Slicno je i sa ostalim tehnickim pomagalima.

Мрзи ме да читам целу тему.
Елем, ја сам сконтао да сам постао ретардиран у последњих 5 година откако интензивно користим интернет и много времена проводим за компом.

Меморија ми је отишла у курац, све што треба да упамтим, ја искуцам у ноутпеду. Раније, кад сам преводио нешто, користио бих речник (књигу) и све нове речи бих попамтио. Сад користим интернет и не запамтим ни 2% нових речи на које налетим. Јесте да је брзо, али је очигледно и кусо. Јебем ти интернет.

Danas živimo u jednom naprednom svetu. Mislim, uporedite način života sada i pre 15 godina? Sada vam je sve na dohvat ruke. Dovoljno je samo nekoliko klikova miša, par slova na tastaturi i 'iz vaše fotelje' možete saznati kakvo će vreme biti sledeće nedelje, pronaći već prepričanu lektiru, pročitati knjigu (ako baš imate veliku želju), platiti račune ili pak naručiti hranu. I to bez imalo muke i truda. Ako ste malo srećniji/veštiji, možete pronaći i devojq/ženu (naročito ako imate dobar novčanik, i pronadjete devojq koja cilja na vaš novčanik - a danas je takvih mnogo). Možete pogledati najnoviji film na internetu (mislim, ko još ide u bioskop?), skinuti neku pesmu ili album (bez da štekate pare za vaš novi CD vašeg omiljenog izvodjača, a zatim odlazite u prodavnicu CDova ponekad u drugo mesto ili čak kupujete muzičku liniju da bi imali gde da pustite taj vaš CD), čujete se sa ljudima ili rodbinom sa kojom se niste dugo čuli ( bez da im idete u posetu).. Ne morate detetu da kupujete lopte, igračke, društvene igre i da brinete gde je i s kim je.. Ovako mu lepo kupite komp, uplatite net i može da se igra sa drugom decom do mile volje, a da vam bude na oku.. Ne morate da se sekirate gde vam je dete i zašto kasni - lepo ga nazovete na mobilni i sve odmah saznate..
Koliko ovo god izgledalo dobro, fino, primamljivo, zanimljivo i jednostavno, ustvari je toliko loše. Možda još i gore. Ljudi su otudjeni. Više ne znaju da komuniciraju medjusobno. Lakše im je iskucati par redova na Fejsu, lupiti par smajlija ili pak koje srce i svi problemi rešeni.. Mislim, ko će još da se zamara razgovorom, pokazivanjem pravih emocija? To je dosadno i troši kalorije, zar ne? A i teško je. Dok vi nekome objasnite kako se osećate ili šta vaš izraz lica znači.. Iha. Prodje sat vremena. Ovako lepo bacite koji izraz tipa 'extra', lupite koji smajli ' :D ' i svi problemi rešeni. Ne morate čak više ni da se smejete ili da glumite da vam je nešto smešno, čak i kada nije. Lepo napišete 'hahahahah' i onaj sa druge strane žice srećan je jer smatra da vas je lepo nasmejao. Ne morate da se brinete da će vas neko napasti na ulici, kad uopšte ne izlazite iz sobe. Nećete se razboleti (ukoliko ne sedite na promaji). A to što će te mozda oslepeti od kompa.. Sta ima veze, baš je _fAaAncY nositi naočare..
Ma,niste vi krivi, takvo je došlo vreme.. KOme je još do sunčanja sa društvom na ulici, kad za to postoji solarijum? Potrebno je manje vremena da dobijete lepu boju, da svi vaši internet drugari vide kako ste sad lepi.. A i ne morate da se znojite na suncu danima za to, 20ak minuta svaki dan - 4 dana su sasvim dovoljna.. 4*20=80minuta.. Prilično lep broj, zar ne? I imate više vremena da provedete na netu.. Da vidite šta je in, kako treba da se obučete za subotu, da čujete najnovije Grandove hitove.. da se slučajno ne desi da u subotu u gradu ne znate neku pesmu.. ALi, kad naprave neke virtuelne diskoteke, nećete morati više ni za to da se brinete.. Biće mnogo lakše spremiti se za izlazak, a i moćićete da se doterate za dž kako hoćete.. E, to će biti život, zar ne?

Danas živimo u jednom naprednom svetu. Mislim, uporedite način života sada i pre 15 godina? Sada vam je sve na dohvat ruke. Dovoljno je samo nekoliko klikova miša, par slova na tastaturi i 'iz vaše fotelje' možete saznati kakvo će vreme biti sledeće nedelje, pronaći već prepričanu lektiru, pročitati knjigu (ako baš imate veliku želju), platiti račune ili pak naručiti hranu. I to bez imalo muke i truda. Ako ste malo srećniji/veštiji, možete pronaći i devojq/ženu (naročito ako imate dobar novčanik, i pronadjete devojq koja cilja na vaš novčanik - a danas je takvih mnogo). Možete pogledati najnoviji film na internetu (mislim, ko još ide u bioskop?), skinuti neku pesmu ili album (bez da štekate pare za vaš novi CD vašeg omiljenog izvodjača, a zatim odlazite u prodavnicu CDova ponekad u drugo mesto ili čak kupujete muzičku liniju da bi imali gde da pustite taj vaš CD), čujete se sa ljudima ili rodbinom sa kojom se niste dugo čuli ( bez da im idete u posetu).. Ne morate detetu da kupujete lopte, igračke, društvene igre i da brinete gde je i s kim je.. Ovako mu lepo kupite komp, uplatite net i može da se igra sa drugom decom do mile volje, a da vam bude na oku.. Ne morate da se sekirate gde vam je dete i zašto kasni - lepo ga nazovete na mobilni i sve odmah saznate..
Koliko ovo god izgledalo dobro, fino, primamljivo, zanimljivo i jednostavno, ustvari je toliko loše. Možda još i gore. Ljudi su otudjeni. Više ne znaju da komuniciraju medjusobno. Lakše im je iskucati par redova na Fejsu, lupiti par smajlija ili pak koje srce i svi problemi rešeni.. Mislim, ko će još da se zamara razgovorom, pokazivanjem pravih emocija? To je dosadno i troši kalorije, zar ne? A i teško je. Dok vi nekome objasnite kako se osećate ili šta vaš izraz lica znači.. Iha. Prodje sat vremena. Ovako lepo bacite koji izraz tipa 'extra', lupite koji smajli ' :D ' i svi problemi rešeni. Ne morate čak više ni da se smejete ili da glumite da vam je nešto smešno, čak i kada nije. Lepo napišete 'hahahahah' i onaj sa druge strane žice srećan je jer smatra da vas je lepo nasmejao. Ne morate da se brinete da će vas neko napasti na ulici, kad uopšte ne izlazite iz sobe. Nećete se razboleti (ukoliko ne sedite na promaji). A to što će te mozda oslepeti od kompa.. Sta ima veze, baš je _fAaAncY nositi naočare..
Ma,niste vi krivi, takvo je došlo vreme.. KOme je još do sunčanja sa društvom na ulici, kad za to postoji solarijum? Potrebno je manje vremena da dobijete lepu boju, da svi vaši internet drugari vide kako ste sad lepi.. A i ne morate da se znojite na suncu danima za to, 20ak minuta svaki dan - 4 dana su sasvim dovoljna.. 4*20=80minuta.. Prilično lep broj, zar ne? I imate više vremena da provedete na netu.. Da vidite šta je in, kako treba da se obučete za subotu, da čujete najnovije Grandove hitove.. da se slučajno ne desi da u subotu u gradu ne znate neku pesmu.. ALi, kad naprave neke virtuelne diskoteke, nećete morati više ni za to da se brinete.. Biće mnogo lakše spremiti se za izlazak, a i moćićete da se doterate za dž kako hoćete.. E, to će biti život, zar ne?

Objasnio.