Prijava

Мобинг је злостављање на послу, углавном психичко.

Мобинг је још само једна од табу тема у нашој лепој Србији, али је интересантно што ни у свету није боља ситуација. Мене занима ваш став о томе, и да ли сте икада били уплетени у неку врсту мобинга. Да ли је над вама био вршен мобинг или сте ви над неким вршили мобинг. Иначе у свету се годишње изврши преко 40 хиљада самоубистава због мобинга. Ово је исечак из чланлка о томе

Zlostavljanje na radnom mestu je u zemljama EU problem koji dovodi do teških posledica, uključujući i pojavu samoubistvo. Prema podacima koje su izneli učesnici skupa, zbog zlostavljanja na radnom mestu, oko 1.000 osoba izvrši samoubistvo u Nemačkoj, dok je u Švedskoj oko 20 odsto samoubistava vezano za mobing.

Иначе на идеју за ову тему сам дошао кад сам прочитао следећи чланак http://www.alo.rs/vesti/38767/Profesor_etike_osuden_za_mobing

Е сад вас дa чујем. Без спема молићу.

Mobing bi bio ko kod nas kad te se kolektivno odreknu - nw priča niko sa tobom, svi te ignorišu a ti jedino možeš da uzmeš pušku i da im mater jebeš.

Ja ne dozvoljavam sebi da dođem u situaciju da se nadamnom vrši mobing. Sasečem stvar u korenu i ne dozvoljavam da procveta. Dijalog ili malo ekstremniji dijalog rešavaju problem istog momenta.
Inače, mobing je prisutan u svakoj firmi u velikoj meri jer su poslodavcima previše odrešene ruke i data im prevelika prava...

то јесте. Ја сам слушао приче људи над којима је вршен мобинг и кад сам их питао зашто то трпе, они би ми рекли да се зентају да не остану без посла. Мада ок је то да желиш да задржиш посао, ал да због тога глумиш црва и трпиш малтретирање то већ није ок

u, ovo je mnogo zajebato. ja sam bila žrtva mobinga zajedno sa mojim bivšim kolegama, ali osoba koja se iživljavala nad nama realno može da kupi bilo kog sudiju, te nismo ni preduzeli nikakve korake... nema ništa gore nego kad se neko iživljava nad tobom a ti si nemoćan... na kraju firma prsla, pa smo svi otišli odatle. a još davno, u jednoj drugoj firmi smo jedna koleginica i ja dale otkaze (tada još nije ni postojao termin mobing) i kao odmazdu zvale smo inspekciju za rad koja ih je kaznila sa ne sećam se koliko jer nisu prijavili radnike...

sećam se da je pre dve, tri godine, jedna novinarka iz jagodinskih novina tužila svog šefa, i pored novčane kazne, osudili ga na 4 meseca zatvora....

Иначе, то је онај професор етике што му национални строј напаствовао трибину. И један од твораца црногорског језика. Чудно ми да је осуђен.

ja radio performans pod nazivom Mobing...

Jebeni mobing je da bi se tesile budale kad se sve svodi ako ti se ne svidja ti pali...

gm, sad me podseti, neko na etf-u napisao "nacionalni stroj" a ovi blesavi štreberi prepravili na "racionalni broj" hehehheeh mnogo su blesavi ti štreberi...

hah, etf-mafija

Pa, recimo, dok sam radio u Bg-u vlasnik firme u kojoj sam radio me je slao da bacam smeće - Aj, inženjer isprazni kante za smeće, idi kupi sendviče, ponižavao na sastancima pred kolegama. Ja se samo smeškao kao pička.. I tako tri meseca, ja se i dalje smeškao. Pitaju kolege: "Je s' ti lud?". "Jesam". I jednog dana, usled velikog projekta na kom sam bio samo kažem: "Ćao, odlazim". Spakujem stvari, pokupim sertifikate i odem za Švajcarsku. Kako sam to mogao?! Pa, mogao sam - nisam imao ni ugovor o radu...

ma zajebano je kada ti šef, bez obzira koliko dobro radio svoj posao, konstantno govori "ti si debil, nesposoban si, glup si" itd, a kada se pobuniš, onda ti zapreti otkazom. luks, i ja sam uvek davala otkaz kad su me zezali, ali lako je meni, nemam decu i porodicu, odgovaram samo za sebe. mnogo je zajebano kad imaš porodicu, moraš da ih prehraniš, imaš kredite i štatijaznam...

А зашто се то уопште зове "мобинг"?

Глупо, какве везе има руља са тим.

pa, možda zato što je rulja jača od pojedinca, pa ovaj ne može da se odbrani. tako je taj isti pojedinac nemoćan pred svojim šefom ili kolegama (jer i kad te kolege maltretiraju i to je mobing)... neam pojma, možda...