Prijava

Ima li ljudi koji rade u MySQL-u?
To bi podrazumevalo pravljenje upita nad relacionom bazom podataka.

Znam da sam optimista po ovom pitanju, ali ako ima nekoga ko se radi time, aj' da se javi da šeringujemo znanje.

Ево ја. Знам неке основне ствари.

Nešto malo sam radio nešto malo,al' pojma nemam šta je relaciona baza podataka, a i nisam ga pipno ima već jedno pola godine.

al' pojma nemam šta je relaciona baza podataka

Па са чиме си радио онда? :Д

Pa sa bazom podataka, al' zvunjuje me epitet RELACIONA.

Је л' питање конкретно везано за MySQL или уопштено за SQL?

al' zvunjuje me epitet RELACIONA

Нема шта да те збуњује. Оваква база података се заснива на релацијама, па се тако каже.

Је л' питање конкретно везано за MySQL или уопштено за SQL?

Pa za SQL uopšte, ajde može i tako.

Mene trenutno muči rad sa datumima u bazi. Ima li neko nekog iskustva s tim da mi pomogne možda?

Па то са датумима зависи и од софтвера. Опиши проблем, па се можда нађе неко.

ja sam datum u bazu upisivao kao string, pa sam kasnije koristio gotove funkcije da taj string kad ga izvadim opet pretvorim u datum, nije elegantno ali radilo mi je do jaja

sa cim spajas bazu?

Ajde ovako.

Imam bazu kreiranu u Access-u. Jeste priitivno, ali ne treba mi ništa komplikovanije pa zato Access.
Imam tabelu koja ima dve kolone - ID i Datum.

Problem je krajnje prost: Treba da za željeni Datum izvučem poklapajući ID.

Kod pišem u Javi tj u NetBeans-u. Problem nastaje onda kada ja krenem da napišem upit koji će da mi za uneti datum izvuče taj ID.

SELECT ID FROM TABELA WHERE DATUM=?;

Namerno sam ovde stavila ? jer mi nije jasno kako da formatiram datum da bi prošao kroz bazu. Ne prihvata String, ne prihvata Date, znači ili izbaci grešku ili mi kaže da ne postoji poklapajući podatak, a ja znam da postoji jer sam ga upisala u bazu.

Kako se uopšte prosleđuje jebeni datum kao argument u SQL upitu?

Googlala sam, ali nema vajde.

Sose! :)

Koje si funkcije koristio, pošto sam sve živo probala ali me i dalje jebe.

ja ti rekoh, probaj datum kao string da upises, tj u bazi accessovoj otkaci da ti je kolona "datum" od stringova

i onda ubaci probaj nesto u fazonu

"SELECT ID FROM TABELA WHERE DATUM='20/10/2011'"

Aha... Da, meni je u bazi kolona "datum" tipa Date.

Verujem da će tako proći, samo, ne znaš li možda postoji li način da se sa Date tipom u bazi obavi posao?

Ja se sećam nešto kroz maglu, kad sam radio sa C# i SQL bazom, da mu rokneš .ToString, a onda u zagradi staviš format koji datuma koji odgovara SQL(Mislim da je MM/DD/YYYY) al' nisam siguran.

evo ti i obrnuta pa se igraj
http://www.kodejava.org/examples/19.html

Verujem da će tako proći, samo, ne znaš li možda postoji li način da se sa Date tipom u bazi obavi posao?

verovatno postoji, ali ja ga ne znam

verovatno postoji, ali ja ga ne znam

E, provalila sam!

Ako je datum u bazi tipa Date, kad ga prosleđuješ u upitu, ne idu ni apostrofi, ni navodnici već ##.
Ovako:
"SELECT ID FROM TABELA WHERE DATUM=#20/10/2011#";

Radi :)
Naravno, ovako formatiran datum treba da se poklopi sa načinom formatiranja u bazi. Meni je u bazi npr 2011-10-20, pa ga tako i unesem.

Pa jebemmumajku, što?

Ako u ITKutku imamo teme
"Golf loptice"
"Lepljenje titla na video fajl"
"Dekodiranje"
"Hamachi"
"Doodle god"
"Izbjegni govna"

& ostala sranja, što da ne pustimo i SQL da živi?