Prijava

Zyclon, pa izguglaj da vidis koliko ljudi pise i govori prekljuce, sto je sasvim nepravilno. Verujem da 50% ljudi u Srbiji pise tako, ja naravno pisem prekjuce sto je i pravilno.
A Jericho, mene uopste to ne zbunjuje, nego mi nije jasno zasto je k tu uopste stavljeno? Da li je to narod preoblicio ili je tako po Vuku zanima me? A i ne vidim nijedan razlog zasto ne bi bilo prejuce a ne prekjuce, za nakonprekosutra donekle i shvatam zato sto je dugacka rec, pa ajd' da bude nakosutra, svi razumemo iako je nepravilno.

Cekaj, a ko uopste kaze da je nepravilno nakosutra? Zasto bi bilo nepravilno? Tesko je napamet nagadjati zasto je tu K, verovatno je rec napravljena po analogiji sa "prekosutra" gde je slozenica napravljena od "preko", a ne od "pre". S druge strane, moguce je i da je ubaceno zbog zvucnosti, tj. lakseg izgovora, posto je J bezvucno, a nalazilo bi se izmedju 2 samoglasnika. Ako te bas kopka, istrazicemo.

Зависи од семантике овде ако се не варам. У суштини, могуће да је требало да пише "притисак је на гостима", али је глагол изостављен. У супродтном би можда требало да буде над место на, а у зависности од значења треба госте, ко што рече.

Иде уз акузатив. Притисак на НЕШТО, а не НА НЕЧЕМУ. Та неправилна конструкција је ушла у употребу упоредо са појавом неписмених спортских коментатора деведесетих година. Пре тога није свако могао да буде коментатор.

Дакле нисам луд што сам се фејспалмовао због овога... Добро је, нисам идиот

koristim dabogda ako usputno napominjem, ako imam iskrenu želju i potrebu obraćam Mu se veliki početnim slovom... ne obraćam pažnju šta je tačno...

Дабогда. То је прилог. Као саставни део клетви, узречица, и других идиоматичних израза, биће увек спојено, наравно.

Бог се пише великим словом само ако се односи на бога у конкретној религији - ''Црква служи Богу и народу''. Ако се говори о богу уопштено, онда не - ''Многи научници оспоравају постојање бога''.

Код нас људи стављају велико слово и где треба и где не треба. Велики је клерикални утицај на образовање, јебига.

Slažem se sa Džimijem. Jedino u rečenici npr. ''Da Bog da nama sreće i zdravlja'' pišeš odvojeno...

У ком смислу? :)

pa ''ne videh'' su dve ili jedna reč? :)
znam da je aorist, al nisam siguran da l sam napisao dobro pa rekoh da pitam

Dve. :)
Trebalo bi.

У глаголу 'нинчити' потеклом од ника Нинка_92, јел треба да се изврши једначење сугласника по месту творбе, па да буде ниМчити, као нпр. у речима зелембаћ, стамбени, прехрамбени и др? Питање је делом шаљиво, а делом озбиљно, па ај' неки стручњак да одговори. :)

Не треба..то је изузетак

Ајде поштедите макар ову племениту тему зиљавштина, 'леба вам.

Ајде поштедите макар ову племениту тему зиљавштина, 'леба вам.

Опрости мени убогом, о пресвети човече.

dobrodošli ili dobro došli
dobrodošao ili dobro došao
jebiga ili jebi ga
jebote ili jebo te (zbog jebao te, jeb'o te)

Hvala unapred.