Prijava

Crnogorac će da plaća porez AKO ostane, a moj ćale će da plaća porez i kad ja završim faks, kao i do sad, s tim što ću i ja da plaćam porez.

Хтео сам да студирам у БГ, јер једино филолошки има посебну катедру за италијански језик, али, у односу на НС (где студирам пошто свакако живим близу, 15 километара), све кошта бога оца: најјефтинија шупа од гарсоњере ближе факултетима НЕМА испод 150 евра месечно, па додајте трошкове за режију, па уџбенике, скрипте, а о ђитлеровском превозу да и не говорим... Па и чињеницу да би вам било лакше да будете колико-толико економски независни и да радите док студирате, ал је то готово немогуће ако желите да накупите довољно бодова по Болоњском систему за присуство предавањима.
Једино што са београдског универзитета можете у току студирања да се пребаците на неки убиверзитет у иностранству (колико сам разумео, исправите ме ако није тачно), а на другим универзитетима морате да завршите основне студије у Србији.
Ипак, није ни НС мала маца, плус је јефтинији и незнатно мирнији град. А има и риба лололо

Naravno da ima. Oprosti, sada sam na telefonu i ne mogu dugo da kucam ali čim se dohvatim računara rado ću ti sve objasniti.

tema je transfer balma na vise nivoa. podsjeca na radnju nekog prosjecnog americkog tinejderskog filma.
ali zanimljivo je skroz sto vas cinjenica da placate porez na sve sem vazduha manje zabrinjava nego cinjenica da je neko iz provincije odlucio da upise faks u beogradu i to na budzetu.

Merci, od kad je Crna Gora provincija Srbije?

nisam ni rekla da je.

Ali kao da jeste....u praksi,ma nebi im dao leba da jedu

Što se tiče studiranja u Beogradu, prvo žalim što sam studirao, a drugo žalim što nisam studirao u Beogradu. Treće, žalim što se raspala SFRJ jer bi tad sigurno studirao u Skoplju. Jebeš Beograd.

U redu, ajde ovako da postavim. Sutra ja pošaljem dete u Podgoricu da studira, pretekne tvog sina recimo na listi za budžet, pa i na listi za dom, ti državi platiš porez, tvoja država mi plati sve to i sad mi reci, ima li tu logike?

prvo, ja sam malo stariji i dosta mi je teško da vodim raspravu bez čvrstih argumenata (slova zakona) i po principu "šta bi bilo ako bi bilo" i posmatrajući samo mikro sliku problema o kojem pričamo. zato i mislim da se ne razumijemo jer ti pričaš o problemu tamo nekog lika iz negotina, pretpostavljam i o svom ličnom problemu (ili nekog tvog) i zato ova tema za tebe ima i lični karakter. opet, nisam dovoljno rječit jer sam tehničko lice pa ne posjedujem dovoljno širok fond riječi ali, evo, da pokušam da objasnim.

država nikada ne posmatra stvari pojedinačno, ona vodi politiku velikih brojeva (slično generalima u velikoj bici) i zato ovi primjeri koje ti navodiš su samo kolateralna šteta u procentu koji je zanemrljiv.

isto tako, princip ponašanja ljudi u jednoj državi je da se dijele na "nas" i "njih". ko su to "oni", zavisi od jačine krize, što je kriza veća "oni" su bliže. primjećujem da kroz cijelu temu provijava (respektivno) beograd, oni malo dalje ali još uvijek u srbiji, crna gora. sada su konkretno problem crnogorci a prateći taj patern ubrzo će biti krivi i ljudi sa periferije beograda, samo da kriza postane veća.

takođe, problem "odliva mozgova" je veći što je kriza veća i sredina siromašnija. ovo je važno pa samo da ga spomenem i vratiću se na to kasnije.

industrija, ekonomija, umjetnost, bilo što, djeluje po principu "najbolji čovjek za posao". fabriku "trudbenik" ne interesuje da li je neko srbin, crnogorac ili japanac, sve dok obavlja posao zadovoljavajuće i da košta manje od onog što isto tako zadovoljavajuće obavlja posao. tvoj lik iz negotina sa 8.0 nije najbolji čovjek za posao ako ima neko sa 8.05 bez obzira odakle je. svaka država se trudi da privuče što kvalifikovaniju radnu snagu (čitaj intelektualce ako želiš) i da spriječi odliv mozgova jer joj to garantuje napreddak. ako svi pametni odu negdje a niko pametni ne dođe sa strane propalo se.

u zapadnim zemljama nema budžeta. naročito nadareni, ukoliko su siromašni dobijaju stipendije. stipendiju može da dobije svako, državljanin ili ne, i tu politika ima uticaja, naravno, ali, generalno, ako si dobar u nečemu dobićeš stipendiju bilo koje zemlje na svijetu. isto tako, ako je neko onemugućen na bilo koji način, država se opet stara o njemu ali sada kroz neke socijalne programe (to nije tema ove diskusije ali da se napomene).

mi i vi (crna gora i srbija) smo u nekom prelaznom režimu i imamo najbolje od oba svijeta (dejvokeri bogte) tj. imamo i budžet i samofinansiranje. država propisuje ko joj treba i koliko, po principu VELIKIH brojeva, i za nju nijedno ime ni porijeklo nema značaja (đe je sreće i kada je država idealna, ako nije onda imamo protekciju). državi je apsolutno svejedno odakle je taj koji će upasti na budžet jer država želi najboljeg čovjeka za posao. država se trudi da privuče bolje ljude i spriječi odlazak najboljih i prisutan je slobodan protok posla i ljudi (btw, kada uđemo u EU onda će tek konkurencija da se pojača jer više neće biti granica i i čini mi se da je proces bolonje u smjeru da izjednači studije u svakoj zemlji tako da neće biti bitno oćeš li studirati u bg ili kg).

ne mogu više pisati, kasnije ću se osvrnuti na jooš ponešto. ali, mislim da je jasno zašto ja nemam pravo da se ljutim ako mjesto mog đeteta (koje nikada nije ni bilo njegovo istini za volju) zauzme neko drugi, BOLJI.

Ја нисам људе гледао по томе ко колико пара има и ко је колико образован, али како човек да гради било какав односно са девојком чији је спектар интересовања или ниво образовања изузетно низак. У малим местима је реткост срести особе које било шта друго интересује осим тога где су се напили, где су јели добро за мале паре, ко каква кола вози, где је неко ишао на море. Много је сиротиње и много је простих људи. Мислим, има тога и у Београду, али се мање примећује.
Знаш, велика је разлика између девојке која је макар једном села у клупу у неком амфитеатру и оне која даље од свог родног места или ближе околине није отишла даље. Мислим, могу ја да крешем разноразне камењарке, али да излазим и да се забаљам са таквима, не иде уз мене. Где си ти видео да се инжењер, правник, економиста или доктор забавља и жени са продавачицом или конобарицом која има једва завршену средњу школу?

ја бих само ову мудрост да копирам још једном, да људи виде. ево. а сад ви наставите дискусију.
п.с. мессалино, што се тиче оног твог коментара "правни се завршава у пролазу", пази, није да га правдам јер тамо учим чколе, ал' тврдим да је у крагујевцу квалитетнији професорски кадар од онога у београду. то што је било - било је, јебига, и овде је то само проваљено, што не значи да се само овде и дешавало.

ал' тврдим да је у крагујевцу квалитетнији професорски кадар од онога у београду.

Naplaćuju manje, a?

Bravo paninaro, napokon neko da najprostije objasni kako i šta, kuda i gdje.
Veoma fin post, totalno na mjestu.

Uh, nevoljno pišem ovaj post jer mislim da nema smisla nastavljati se više oko ovoga, ali pošto si paninaro imao strpljenja da iskucaš sve ovo, red je. Barem da ti kažem da si mnogo stvari pogrešno shvatio.
Da krenem redom.

zato i mislim da se ne razumijemo jer ti pričaš o problemu tamo nekog lika iz negotina, pretpostavljam i o svom ličnom problemu (ili nekog tvog) i zato ova tema za tebe ima i lični karakter

Nigde u vezi sa ovom temom nemam lični problem ili problem nekoga koga znam. Samim tim ova tema nema lični karakter i potegla sam je samo diskusije radi u dve rečenice iz čega je nastala cela ova priča. Dakle ništa me od toga emotivno ne pogađa, jer meni ni iz džepa u džep. Ipak, imam dovoljno logike u glavi koja se ne slaže sa tim kako se obavljaju stvari iz ove teme.

država nikada ne posmatra stvari pojedinačno, ona vodi politiku velikih brojeva (slično generalima u velikoj bici) i zato ovi primjeri koje ti navodiš su samo kolateralna šteta u procentu koji je zanemrljiv

Potpuno se slažem. Ljudi koji bi izvisili iz budžeta su za državu jedno zrno peska u pustinji i apsolutno je zabole uvce za to. Verovatno aludiraš na uticaj jedne države na drugu, time što se studenti ove druge školuju u ovoj prvoj i tu si potpuno u pravu, tu je interes, ne sporim ništa.

isto tako, princip ponašanja ljudi u jednoj državi je da se dijele na "nas" i "njih". ko su to "oni", zavisi od jačine krize

I ovde si u pravu. Uvek se pravi neka razlika se nešto relativizuje po nekim ličnim aršinima. Ako obratiš pažnju, tema je počela od toga "šta će provincijalci u glavnom gradu" a sada smo na "šta će Crnogorci na studijama u Srbiji". Mi i oni će uvek postojati, samo zavisi kako će se raspodeliti.
Međutim, ja ne tražim da neko ode, ne mogu kao jedinka da utičem da se nešto desi, samo kažem šta mislim da nije u redu.

fabriku "trudbenik" ne interesuje da li je neko srbin, crnogorac ili japanac, sve dok obavlja posao zadovoljavajuće i da košta manje od onog što isto tako zadovoljavajuće obavlja posao. tvoj lik iz negotina sa 8.0 nije najbolji čovjek za posao ako ima neko sa 8.05 bez obzira odakle je

Mešaš babe i žabe. Niko nije govorio o poslu. Govorili smo o PRIVILEGOVANOM STUDIRANJU IZ BUDŽETA DRŽABE koja plaća studiranje inostranim državljanima. Obrati pažnju na taj detalj. Ja sam za to da država finansira studiranje SVOJIH državljana, a ne TUĐIH. Opet naglašavm, STUDIRANJE. Posao je sfera koje se nisam doticala jer je tu barem želja poslodavca jasna - dobra i jeftina radna snaga, pa makar bio i crnčuga arapin iz zemlje trećeg sveta.

stipendiju može da dobije svako, državljanin ili ne, i tu politika ima uticaja, naravno, ali, generalno, ako si dobar u nečemu dobićeš stipendiju bilo koje zemlje na svijetu

Ovaj argument meni zvuči kao "svi naši studenti su nadareni i zaslužuju stipendiju" pa te molim da ga, ili preformulišeš ili batališ, jer ne pije vodu.

država propisuje ko joj treba i koliko, po principu VELIKIH brojeva, i za nju nijedno ime ni porijeklo nema značaja

Ne znam, stvarno ne znam šta si ovde rekao. Da li je to u fazonu "na sednici veća smo rešili da nam ove godine u redovima fakulteta treba 20 Francuza, 10 Etiopljana, 7 Marokanaca i 2500 Crnogoraca?".

državi je apsolutno svejedno odakle je taj koji će upasti na budžet jer država želi najboljeg čovjeka za posao. država se trudi da privuče bolje ljude i spriječi odlazak najboljih i prisutan je slobodan protok posla i ljudi

Ko kaže da studenti koji završe u nekoj državi fakultet ostaju tu i da rade? Da konkretišem, koliki procenat studenata, naročito onih iz inostranstva, dođe da završi studije u zemlji Srbiji među šljivama, i ostane zbog DOBRIH USLOVA? Jbt, među prvim smo zemljama po broju odliva kvalitetnih kadrova u inostranstvo, nisam znala da smo došli do toga da privlačimo ljude iz inostranstva jer eto, imamo TOLIKO radnih mesta, a ljudi nam manjka, šmrc.

tako da neće biti bitno oćeš li studirati u bg ili kg

I opet mešaš babe i žabe. Između fakulteta, recimo pravnog, koji eto aleksandarkg studira i za koji sam rekla da se polaže "u prolazu" jer je poznata afera INDEX bila aktuelna godine kada sam završavala srednju školu, i recimo pravnog u Bg razlikuje se toliko stvari, počevši od programa studiranja (da, oba su pravna, ali se program razlikuje), do kvaliteta predavača i zahtevanog znanja na ispitima. Tako da, da, uvek će imati razlike. Kao kad bi mi rekao "ludi Amerikance, kolju se oko tamo nekih koledža, hoće na Jejl, na pičke materine, a eto, imaju državne koledže, boli ih ufce".

mislim da je jasno zašto ja nemam pravo da se ljutim ako mjesto mog đeteta (koje nikada nije ni bilo njegovo istini za volju) zauzme neko drugi, BOLJI.

Nije problem u BOLJEM, UVEK ima neko bolji. Problem je što taj neko bolji nije sam, već je tu sa par stotina takvih koje ćeš ti da finansiraš i od kojih će sutra 50% da se vrati u svoju zemlju da zarađuje pare, a tvoje dete i deca mnogih drugih će da rade nešto levo.

Za kraj da naglasim, nije ovo tema koja me kolje noću dok spavam, zbog koje nemam miran život. Počelo je kroz jedan moj osvrt na to pitanje i moj lični stav na to, koji može da smrdi i da zaudara od nelogičnosti ali je opet moj, i ne vidim potrebu da se sad koljemo oko toga. Ako meni nema logike da moji roditelji finansiraju stotine inostranih studenata, jebiga, možda sam samo ja luda.

ја то контам отприлике овако(ако нешто грешим исправите ме):

да ли држављанин бангладеша који дође да студира у србију има истоветан положај као домаћи студент? не.

да ли држављанин украјине који дође да студира у србију има истоветан положај као домаћи студент? не.

да ли држављанин црне горе који дође да студира у србију има истоветан положај као домаћи студент? да.

зашто? која је разлика између црногорца и украјинца и овог из бангладеша? јесу ли све те земље потпуно независне од републике србије? јесу. верујем да је то тај недостатак логике који истиче месалина.

тврдим да је у крагујевцу квалитетнији професорски кадар од онога у београду

на основу чега тврдиш? :)

Ево ја живим на периферији Београда, не бринем за смештај, бус-плус и живот у граду су ми свакодневица, не'ам ништа против да Црногорци или било ко други дође да студира овде (мада не би било лоше да и њима натакнемо неки порез, од вишка не боли глава :Д), што би се рекло све ми је на дохват руке. Е сад, капирам да је помало непристојно и да ће ово можда личити на спем, али у мом мозгу влада потпуна конфузија када је у питању избор факса. Трећа сам година, има још времена (мада бих већ требао у својој глави да имам отприлике где и шта), па бих волео да чујем утиске студената Београдског универзитета. Првенствено ме занимају утисци студената Филозофског (историја), Филолошког (српска књижевност), ЕТФ-а (програмирање, можда енергетика) и евентуално ФПН-а, мада сам њега отписао из личних разлога (Ћале би ме се одрекао да упишем). У обзир долази још и Правни, али свакако нећу замерити да и студенти других факултета постују своје утиске, јер ништа није одлучено. Хвала свима!

ovako stvari kod mene...Ovaj paninaro nemam nista protiv njega ali stav mi se kosi sa njegovim pa cu biti kratak..Moji,baba,deda,cale,keva,buraz,snaja,devojka,i njen komsija izdvajamo sredstva za budzet,placamo razne poreze koji idu za tvoje obrazovanje...
zasto ih ja ne bih dao mom drugom komsiji Zoranu i on imao free skolovanje..nego ce on da placa a ti sa neke vukojeb cuke iz druge drzave imas neke beneficije..

Kad dodjem u CG moram da platim taksu ko da prdim uranijumdioksid,a vi cete ovde da mi ucite ekologije od moj porez.

da se vratim na prethodni moj post

pajkoNP
Ali kao da jeste....u praksi,ma nebi im dao leba da jedu

el stoji tako stvar i sa bosnom i republikom srpskom? el imaju pravo iz srbije studenti tamo da budu na budžetu? ili imaju u rs, a ne u bih? ili ne u oba? pitam, pošto ne znam

ok, radi se o ličnom stavu koji kritikuje sadašnje stanje.

sve što sam naveo u mom postu je iz ugla poslodavca jer studentski problemi su nešto što sam odavno zaboravio.

ni ja nisam lično zainteresovan za ovu temu pa neću ni ja dalje polemisati.