Prijava

Meni se svidja, pisao sam dosta o njemu na temi pa potrazi a videcu i ja pa cu ti linkovati. Cini mi se da si bas ti pitao tada. Zanimljivo ali meni su se najmanje svidele njegove najpoznatije knjige a moguće da je bilo i do mog tadašnjeg raspoloženja.

Lol moguce da jesam ali se ne secam.

Hahaha, jebi se papete, nadjoh sad link i u principu isto je i tvoje pitanje i moj tadašnji odgovor.
http://vukajlija.com/forum/teme/3494-koju-knjigu-trenutno-citas?strana=243#post_3406169

Hahaha i ja upravo izguglah. Xd

Igru staklenih perli ili stepskog vuka duzmem prvo?

Stepskog ali bi ja pre te dve uzeo neke druge. Npr demijan, pod točkom, samovolja predstavlja zadovoljstvo, sidartu, narcisa i zlatoustog.

Ja bih ti savetovao ili Stepskog vuka, Sidartu ili Demijana. Ostavi Igru staklenih perli za kasnije.

Ako ti se sviđa budizam, hinduizam i tako to.

Ne znam ja koja je o cemu ozb. Znam zapravo za vuka da je borba covekova fazon. Spoznaja svoje licnosti i to ako se ne varam.

Znam zapravo za vuka da je borba covekova fazon. Spoznaja svoje licnosti i to ako se ne varam.

Ukratko i grubo rečeno, da, ali kod njega je dosta romana u tom fazonu.

Sidarta je do jaja knjiga

procitao sam brt

valdemar, u cemu je fora sa onim nebuloznim dijalozima u crvenom petlu.jel su to neke metafore, jel ima neko znacenje ili je samo u pitanju lirski stil.mislim na ono kad grobari i skitnice pricaju za petla da je srce

Ja ti nudim seminarski, ti nećeš :)
Evo nekakav odlomak o značenju petla.

Слика његовог црвеног петлића који одлеће у небо је вишезначна. Прво, он служи као симбол Мухаремовог сиромаштва, јер петао је једино што он има, друго, постоји психолошка идентификација између њих двојице, а затим, појам петла бременит је разнородним митским значењима: од хтонске, преко жртвене, до соларне птице. У хришћанској симболици представља победу светлости и ускрснуће. Можда би се овде петао дао упоредити са каснијим Булатовићевим ватреним магарцем из романа „Рат је био бољи“. Обе животиње симболички су везане за мушки фалички принцип, име петла у неким језицима чак и дословно. Петао који нестаје у празном, нечовечанском небу, негативној трансценденцији, у доцнијем роману вратио се у гротескном аватару огњеног летећег магарца, који у блудном споју са фратром одозго плоди земљу својим семеном. Можда је могуће, у светлу ове паралеле, сигурније повезати лет Мухаремовог петла, схваћеног као његовог двојника, са Мухаремовом жељом „да постане човек“, да се ожени Иванком, чиме би се покренуо процес спајања неба и земље, оплођења, чега је свадбени обред и слика. Додуше, содомистични фратар и камере у сцени са магарцем упућују тумачење и на другу могућу страну, потирање сакралног и потенцирање ироничног и гротескног. Могуће је можда и паралелно постојање ова два плана. Магарац Лука никако не може да објасни петла, али даје додатног простора за његово тумачење. У сваком случају, уз помоћ петла роман превазилази привидна ограничења својих земаљских збивања и закорачује у фантастично. Петао сам остаје изнад гротеске. Слика устрељеног петла који се пење у небо надреална је, али гротескна никако.

Mrzi me, brate, da pišem.

aha dobro je to.ima petao mnogo znacenja.sad uzeo da citam boje prljavstine od kosrija.na pocetku knjige kao da pise o srbiji evo zanimljiv citat

Neosetljiva na dramu
i pustošenje, gomila je pronosila zadivljujuću raznolikost lica, uljuljkanih u svojoj dokolici; radnici
bez posla, zanatlije bez mušterija, intelektualci kojima je slava udarila u glavu, državni činovnici
proterani iz svojih kancelarija usled manjka stolica, diplomirani studenti poklekli pod bremenom
svoje jalove nauke i, naravno, večiti podrugljivci, filozofi zaljubljeni u senke i u svoje spokojstvo,
koji su smatrali da je ovo spektakularno upropašćavanje njihovog grada bilo naročito smišljeno kako
bi izoštrilo njihov kritički duh. Horde doseljenika pristiglih iz cele unutrašnjosti - hranjenih bolesnim
iluzijama o prosperitetu prestonice u obliku mravinjaka - srasle su sa autohtonim stanovništvom i
praktikovale su zastrašujuće pitoreskni urbani nomadski život.

Bil, heroj galaksije. Hari Harison. Zanimljiva SF trešerica, ne maestralno napisan roman, ali antiutopijski, antisistemski i antiratni sa dosta humora. Zabavno i edukativno štivo, to mi treba ovih dana.

Nostromo, Dzozef Konrad, konacno je se dokopah.