Prijava

Интересује ме шта се десило са Босанцима. Одавно нисам чуо да неко каже за себе "Босанац". Ако га тако ословиш, рећи ће ти: "Какав бре Босанац, ја сам Србин из Босне, већи смо ми Срби од вас Србијанаца!" Е сад, још је горе ако налетиш на Херцеговца, скочиће на тебе: "Па ми смо потпуно различити од Босанаца, како можеш да нас мешаш?" Е сад, постоје и Бошњаци, који тврде да одувек живе на простору Босне и да немају везе са Србима, додуше од скоро се користи тај термин, ми смо учили у школи давно да је у бившој Југославији постојало 6 народа: Срби, Хрвати, Словенци, Македонци, Црногорци и Муслимани, иако сви знамо да је то вероисповест, али, како су нам говорили наши професори у Србији (национално оријентисани), "то им је Тито дао, он их је прогласио народом". Након рата, чујемо како себе називају одједном (или се нама у Србији чини да је "одједном") Бошњацима. Занимљиво да се тако називају и муслимани из Санџака иако немају везе са Босном, нису нпр. тамо никад ни били, а имају реч "Босна" у имену своје нације. Наравно да име "муслиман", по мени, никад није ни требало да се користи као назив народа, јер шта ћемо ако је неко од њих атеиста? Да ли је после рата реч "Босанац" постала омражена међу становништвом БиХ јер су хтели да се што више ограде од својих комшија с којима су делили тарабу стотинама година и с којима деле заједничку историју, културу и смисао за хумор? Срби из Босне се љуте на Србијанце јер их не схватају, не могу да схвате да се разликују једни од других јер су једноставно прошли различите ствари у животу и историји. А наши Србијанци воле све Србе али само ако су далеко, ако им дођу у комшилук, називају их "Шиптарима, Ерцовима, Мађарима, Власима, усташама..." Приметио сам у последње време да постоје просвећенији становници БиХ, ако питате неког од њих шта је, рећи ће:"Босанац и Херцеговац". Мене занима да ли је скоро спроведен попис у БиХ и како се људи тамо изјашњавају, да ли је "Босанац" данас исто што и некада "Југословен", којих је било много и преко ноћи су сви постали нешто друго. Верујем да ће ми сад неко рећи како су одувек били то и то, зато бих волео,сем Босанаца и Херцеговаца који су највише упућени у тему, да се у расправу укључе и неутрални посматрачи који се разумеју у ову проблематику или их једноставно ово занима па желе да кажу шта мисле или да поставе питање.
Тема је озбиљна, молим да се казне они који буду спемовали тему или писали шатро духовите или увредљиве и шовинистичке коментаре.
Хвала.

Не разумем шта није јасно- Бењамин Калај је први увео "босанску" националност да би привукао становнике БиХ да се не изјашњавају као Срби/Хрвати/Турци/штагод.
После рата у Краљевини су постојали само Срби, Хрвати и Словенци, тако да су се муслимани изјашњавали као једни од њих.
Кад је Тито дошао, увео је муслимане као нацију.
И на крају имаш Бошњаке, ваљда је име више кул него Босанци.
А ови у Санџаку су себи дали име да би се разликовали од Срба (јер су Срби, јелте, шугави, па не ваља бити Србин).

А наши Србијанци воле све Србе али само ако су далеко, ако им дођу у комшилук, називају их "Шиптарима, Ерцовима, Мађарима, Власима, усташама..."

Lepo primećeno, ali otkada su oni Srbi? Zar je Šiptar Srbin sa Kosova, a Ustaša Srbin iz Hrvatske? Svašta si ti izmešao.

Нису, али их неки јунаци тако називају.

Да марципан, називају Србе са Косова Шиптарима, а из Хрватске усташама, из Источне Србије, Власима... Иначе занима ме за Босанце највише, овде сам само убацио то како ми "Шумадинци" зовемо "друге Србе", који су нам браћа кад су далеко, а кад дођу овде кажемо: "Што су баш овде морали да дођу, нек се врате одакле су дошли Косоварчине, Шиптарчине, усташе и сл". Али не бих да ширимо тему, занима ме ово о Босанцима, а о нашем односу према браћи из осталих крајева, други пут. :)

Укратко: зато што постоје тенденције да се то "Босанци" почне схватати као национална, а не регионална припадност.

Већ на првој страни па имам неке одговоре. Хвала ГМ и Цару, сад су ми јасније неке ствари.

Jeste, zato valja da se javi neki Bosanac i da podeli svoju muku sa nama, i spreči bol u glavi prosečnog "Srbijanca" u svrhu dešifrovanja ove enigme. Neka krene od pojmova: etničko poreklo, nacionalni identitet i geografsko poreklo, inače ćemo se pogubiti.

Sad ce taj popis pa ce se vidjeti koliko ljudi ce se izjasniti ko Bosanac ili Hercegovac, vjerujem da ce sigurno biti negdje oko 300 000 ili ti oko 10%, velikim brojem to ce biti ljudi iz mjesanog braka.

Само да не буду истрајни као Југословени '91.

Већ на првој страни па имам неке одговоре. Хвала ГМ и Цару, сад су ми јасније неке ствари.

Нема на чему, мада не видим како сам помогао.

To ti je isto ko kad bi za 10 godina zvao Srbina sa Kosova Kosovarem i pito ga što se ljutiš, kad živiš u državi Kosovo

Мени су лично најјачи они ликови- Србија Србима, ви из РСК и РС нисте прави Срби к'о ми, марш у Лијепу вашу Ендехазију.

Ja sam iz Bosne, jesam li ja Bosanac?

Израз Босанац може се гледати искључиво као регионална припадност, типа Шумадинац, Војвођанин, итд, никако као етничка. Босанац - уврежен израз за особу која живи на територији Босне и Херцеговине, небитно које националне припадности, док је Бошњак нешто друго. :)

bosanac bi trebo da bude svako valjda ko živi u bosni, dok se pojam bošnjak više veže za muslimana bosanca. sjebano je ovde sve :D

Коматоз, објасни ми разлику.

Ja nikad nisam za sebe rekao da sam Bosanac, ja sam Srbin i uvjek cu biti. Vi iz Srbije ne mozete shvatiti kako je to, nije isto kao Šumadinac, Vojvodjanin... Mi Srbi da se pitamo nebi zivjeli u Bosni i Hercegovini, to ne znaci da nebi zivjeli na prostoru koju ona zauzima, nego ne volimo tu drzavu koja nam je nametnuta. I svaki put kad nas neko nazove Bosancem je za nas uvrijedljivo, jer mi zelimo da svako zna da smo mi Srbi i zamislite kako se osjecamo kad nas nasa braca zovu Bosancima. A treba da na kraju razmislite o tome koliko je vas u Srbiji porijeklom iz Bosne?
A naravno kad situaciju pogledamo iz tog ugla da mi svakoga iz Srbije zovemo Srbijanc, bilo bi logicno i da sam ja Bosanac za vas. To bi bilo uredu da su vremena drugacija

Између Бошњака и Босанца?

Бошњак - национална одредница.
Босанац - регионална одредница.

Шта има да се објашњава ту? Израз Босанац сеже из средњег века, Бењамин Калај је покушао под тим именом да створи имагинарну босанску нацију, што није успело, међутим тај израз је остао све до данас, наравно, искључиво као регионална припадност. Мешчини да сам у неком историјском извору прочитао да израз Бошњак потиче из 16 века, али се не сећам где, па не могу бити изричитији.