Prijava

Eo npr u Prizrenu, izvor sa vikipedije:

Цркве и манастири

Поглед на Саборну цркву с Каљаје, после реновирања, 2009.
Богородица Љевишка – црква подигнута за време краља Милутина на остацима цркве из XII века. За време турске владавине била је претворена је у џамију, али после повратка Призрена под српску власт црква је рестаурисана.
Манастирски комплекс Свети Архангели – налази се 3 km од Призрена и задужбина је цара Душана. Црква у комплексу је посвећена Светим Архангелима Михаилу и Гаврилу. Манастир је за време турака уништен и остатаци су били кориштени за изградњу Синан – пашине џамије.
Црква светог Спаса – налази се на брду изнад Призрена и посвећена је Вазнесењу Христовом.
Црква светог Николе – налази се у самом центру Призрена и подигнута је 1331. године.
Црква свете Недеље – налази се у подграђу тврђаве Каљаја и задужбина је Марка Мрњавчевића из 1371. године.
Црква свете Богородице – је католичка црква саграђена је на месту цркве Светог Димитрија.
Саборна Црква светог Ђорђа – налази се у самом центру Призрена и саграђена је 1887.
Црква Светих Врача и Светог Томе су цркве саграђене у XIX веку у насељаву Поткаљаја.

Џамије
Призрен је за време петовековне владавине био важно исламско седиште и у њему су подигнуте бројне џамије, текије, турбета и медресе. У Призрену је било развијено преписивање арапских, персијских и турских дела са књижевним и научним садржајем. У једном периоду у Призрену је било преко 23 џамија, 15 турбета, 21 школа, 4 медресе и два месеџида. Најзначајније џамије су:
Бајракли (Мехмед-пашина) џамија – саграђена је 1549. године. Подигао ју је Гази Мехмед Паша.
Синан пашина џамија – саграђена 1615. године, а за њену градњу коришћен је материјал са порушеног манастира Св. Арханђела. Карактерише је висок и витак минарет. Налази се у самом центру Призрена.

O čemu se tu radi kad se zna da skiptarija šije powerslavlje tamo?
EDIT Kao odgovor na jovičićevu da li je trol tema: NE, nije trol, već me zanima stvarno.

Tema mi djeluje trolerska, jer je odgovor svima jasan. Otkad su Albanci tamo, a otkad Srbi i uopšte Hrišćani? Kad se islam uopšte pojavio na ovim prostorima?

logično je valjda jebemudete da ima više džamija od pravoslavnih objekata, al po ovome gore skroz zbunjujuće.

Pitanje je da li se te crkve sada nalaze tamo...

Od kada su ti podaci sa wikipedie? Što kaže Ming, ko zna kakvo je stanje sada...

То је зато што су цркве кул, а џамије су бљак.

То је зато што су цркве кул, а џамије су бљак.

Зар зако један поп да проповиједа ?! елем, фацо измислио сам псовку па кад будеш на чету а ја будем јави се :Д

Zato što su pravljene od jačeg materijala. Kamen, armatura i tonbe. A džamije se nekad prave i od drveta, pa još kad ga prelakiraš to gori ko Jovanka Orleanka.
Dok u Bosni sad počeli da prave ove ojačane, treba ti tona dinamita da je srušiš.

Zato što su pravljene od jačeg materijala. Kamen, armatura i tonbe. A džamije se nekad prave i od drveta, pa još kad ga prelakiraš to gori ko Jovanka Orleanka.
Dok u Bosni sad počeli da prave ove ojačane, treba ti tona dinamita da je srušiš.

То сам и ја хтио да кажем, ал' ми било мрско куцкати па сам бацио краћу верзију.

Otkud armature u crkvama iz 14.-15. veka?

Pa jesmo nebeski narod ili nismo ?

Šiptari se još nisu organizovali, inače izgoreće to preko noći samo kad im padne mrak na oči.

Pa jesmo nebeski narod ili nismo ?

+1

Уосталом, зар да у Божјој кући смрде ноге? Нису ми јасни...

Dajte, ljudi, mante ovoga:

Pa jesmo nebeski narod ili nismo
Dok u Bosni sad počeli da prave ove ojačane, treba ti tona dinamita da je srušiš.
То је зато што су цркве кул, а џамије су бљак.

Na ovom sajtu ima i ljudi muslimanske veroispovesti, nije ovo za šalu. Ko je vernik, jedan je bog. Ko nije vernik, boli ga kurac podjednako i za crkvu i džamiju. A za druge probleme: ili poseta psihijatriji, reinstaliranje kućnog vaspitanja ili staviti prst na čelo i zapitati se o kvalitetu sopstvenog humora.

Треба одмерити колико толеранције треба имати, у супротном траже права Власи, Мађари, Русини, Шиптари, Бошњаци, итд. И тако оде земља.

2 x 454 grama po zidanom minaretu bez armature. Provereno.

I onda se pitate zašto opada poseta sajtu... Ako ovim tokom nastavite da vodite sajt - privući ćete "probran materijal" u vidu nabeđene klinčadije, a oterati iole normalan svet. Pričate o povećanju kvaliteta i sajta: banujete ljude kad pišu velikim slovima na četu, a pišete o rušenju džamija. Toliko je jadno ovo što pišete o rušenju verskih objekata, da ne može biti smatrano trolom. Zar su se Srbi pretvorili u to da prozivaju i pljuju druge narode i religije? Zar na tome da se humor bazira? Dajte, ljudi, može i bolje i duhovitije od ovoga. Iako će dosta vas da kaže "divi, matori, al' je Luks paljevina" - realno, boli me kurac. Neke stvari su uvredljive i nisu za zajebanciju ni u kakvom kontekstu, i amin. A sad što neko i pored 3-4 decenije u dupetu ne može to da razluči i ponaša se k'o ludo i nevaspitano derle, zbog nedostatka empatije, osirovosti ili nekog levog razloga...

Ваљда зато што је Косово до пре неколико година било српско?

Tema mi djeluje trolerska, jer je odgovor svima jasan. Otkad su Albanci tamo, a otkad Srbi i uopšte Hrišćani? Kad se islam uopšte pojavio na ovim prostorima?