Prijava

Одакле је народ извукао Милоша Обилића кад се не зна ко је убио Мурата. Зар није логичније да је неки значајни главоња присвојио заслуге за клање султана? Обилића извукоше из пичке, а није сигурно ни да ли је постојао.

Morali su nekoga.
Pa bilo koga da su stavili mesto njega, isto bi se sumnjalo u njegovo moguce postojanje

Kako god da je bilo, moderatori su govna ja samo cekam tren kad cu da kazem sve o njima jer imam pouzdane izvore

Jao Zezator, kako smešno... ne, smorili ste ipak.

Мени је логичније да су неког значајног лика, а не измисшљеног бају. Реално, као што Марка Краљевића дигли на ниво култа. Јебига, лик је постојао, и био је значајно мудо, у најмању руку татин син. Као психологија, ово оно, нашим народом у овим временима управљају снажни-значајни људи, хероји, а они једног таквог оцрнише, а овог извукоше из Прчиловаца и он је херој. Нелогично.

+4
vratite zezatora i caru pa ce biti smesno

Логично. Витез, један од дванаесторице који су се пробили до султановог шатора. Његово име није запамћено па је узето насумично чисто како би убица турског султана имао име. Шта ти ту није логично?

Ma bilo bi previse ocito da ga je bas Lazo hafizom podero. Lakse je utvrditi sta je radio neko ko je postojao, nego neko ko nije postojao ( odnosno o kome se malo toga zna).

један од дванаесторице који су се пробили до султановог шатора

Нађи ми извор у ком је ово прихваћено као историјски валидна чињеница, ја још нисам видео тако нешто. Једино што сам видео је да је то једна од легенди.

Нико не каже како је убијен султан, а с обзиром на то да је сам мит о свему томе писан након 200 година, опет је логичније да су за убицу Мурата именовали неког великана.

ЕДИТ:

Ma bilo bi previse ocito da ga je bas Lazo hafizom podero. Lakse je utvrditi sta je radio neko ko je postojao, nego neko ko nije postojao ( odnosno o kome se malo toga zna).

Па и Марко Краљевић је постојао, али су песме настале касније, након пар колена, и није било тешко приписати то неком значајном. А и у то време је људе болео туки да ишта доказују. Једноставно је. Обично значајни људи прихвате све заслуге, а на Косову их је доста изгинуло.

a ko je vama reka da je Murat tada i tako ubiven?

turska verzija je da je murat jahao po polju i prisao da pomogne ranjenom srpskom vojniku, skocio sa konja i ovaj cap-izbode ga.

Jao Zezator, kako smešno... ne, smorili ste ipak.

+1

Murate , tebe je roknuo tvoj sin. A naš maštoviti narod je pisao kasniju istoriju.

Реално мени је чак и логично да је Бајазит убио и оца и брата , никад се неће знати.Али треба се причати да га је Србин заклао , јест да нема доказа али лепо звучи када се прича о боју.

Da sta je nego ga Milos proburazio!

Нађи ми извор у ком је ово прихваћено као историјски валидна чињеница, ја још нисам видео тако нешто. Једино што сам видео је да је то једна од легенди.

Нико не каже како је убијен султан, а с обзиром на то да је сам мит о свему томе писан након 200 година, опет је логичније да су за убицу Мурата именовали неког великана.

Ево пошто видим да не знаш ја ћу да ти објасним. Најстарији помен 12орице је у преписци између Фиренце и краља Твртка непуна 2 месеца после битке. У њима се помињу дванаесторица

,,који пробивши непријатељске чете и камиле наоколо везане, мачем отворише себи пут, до Муратова шатора допреше. Срећан над осталима и онај, који вођу толике силе, јурнувши му мач у грло и скут, јуначки умори."

В. Макушев, Прилози к срској историји, Гласник СУД 32 (1871) 173-177

ЕДИТ: Преузето из ,, Историја српског народа" II том, група аутора, Раде Михаљчић, БГД 1982. 36-46

ај кључај сад
едит: или оћете да наставите рапсраву

Колико ја знам, Твртко је хтео да присвоји заслуге али му није пошло за руком.

пише и то. Твртко све прича као да је он водио причу. Али то су други мотиви што он има према жабарским државама. У сваком случају, не може се порећи постојање неког човека који је убио Мурта. Иначе то је једини труски султан који је страдао на пољу.

Је л' овај почетни пост нека зајебанција, Реме?