Prijava

VASIKURAC SHVATI OVO KAO PRETNJU

UNAM SANCTAM

Најјаче да ће неко ово да чита... Елем, чак и да си потпуно у праву (у шта сумњам) то ти ништа не вреди ако на крају дана одеш на јуџиз, издркаш и одеш сам у кревет размишљајући како си кобјаснијо целом свету и како су сви око тебе глупи. Глупа је и црвенокоса пирсована фризерка из студија "Урбан хер стајл" и плава касирка из СТР "Мини маркет Жиле" и радница у бутику доњег веша "Сензуал линжери" па опет ти тако паметан и виспрен не можеш да се огребеш за сношку. Мораш да покушаваш бар мало да јебеш да би се одупрео отварању оваквих тема.

Vlastimire radi nesto sa zivotom, jebala te evolucija i pravoslavlje.

Jeste, sranje je. Valsinarbe, imamo nešto zajedničko, aj' se jebemo.

који смарачи ови неверници, шосу кивни на нешто, неког
а први пост фазон прочито бих да је овај неки проф. др мр

Oduvek mi je bilo neverovatno zanimljivo kada neki lik otvori temu predugačkim postom prepunim komplikovanim, metafizičkim ili filozofskim sranjima, gde onda od nas traži da mu odgovaramo, iako zna da više od dve trećine nas (usuđujem se da pretpostavim i preko devedeset procenata nas) nije dovoljno upućeno u temu, niti kadro da se raspravlja, čisto zbog toga što se bavimo drugim stvarima. Mislim, ukoliko te zanimaju ovakve stvari, zašto jednostavno ne raspravljaš sa nekim ljudima koji su doktorirali na filozofskom, teološkom ili sličnim fakultetima? Imaš specijalizovanih foruma koliko hoćeš, vrlo lako možeš da se snađeš, a i dati ljudi će sigurno biti vrlo srećni da ti odgovore. Takođe, sigurna sam da ima i tone literature koje razglabaju o tvojoj temi. Ne. Ti si ovo otvorio na Vukajliji, gde polovina ljudi je tek počelo da se bavi filozofijom i religijskim pitanjima u srednjoj, a druga polovina se maltretira oko porodice ili faksa (gde se jedan procenat bavi ovim poljem). Tako da je ovo čisto za pokazivanje kako si ti jako zajeban i intelektualno jak lik koji zna mnogo komplikovanih izraza, igra se apstraktnim, a kako smo mi ostali (pogotovu oni koji su vernici ovde) neobrazovana i glupa stoka. Jesam li u pravu?

Ja bih nešto napisao ovde, ako mi neko prepriča prvi post, da znam o čemu se radi.

Dokle vise, Vlastimire? Dokle?

Dečko Vlasuljar se ubi od želje da nam pokaže da je inteligentan.

Vlasinarbe, to onaj Toma što te onomad jebo' iza doma? :)

Oduvek mi je bilo neverovatno zanimljivo kada neki lik otvori temu predugačkim postom prepunim komplikovanim, metafizičkim ili filozofskim sranjima, gde onda od nas traži da mu odgovaramo, iako zna da više od dve trećine nas (usuđujem se da pretpostavim i preko devedeset procenata nas) nije dovoljno upućeno u temu.

Ja evo pomalo razumem, ali čovek koji se baš razume, Filantropofob, rekao je da je to zanimljivo. E, sad, koliko je aktuelno i interesantno i uopšte svrhovito opovrgavati nešto što je rekao neki teolog u 13. veku, koristeći argumente koje su već petsto miliona puta upotrebljeni... Ovo pripada istoriji filozofije i teologije, i čini mi se da ništa novo nema tu da se kaže. Međutim, o Solovjovu, Bulgakovu i Berđajevu moglo bi da se progovori ponešto. Šta misliš o njima?

Koliko ja znam, trenutni stav filozofije jeste da se postojanje Boga ne može ni dokazati ni opovrgnuti, a ti Tomini argumenti su davno pobijeni, učili smo čak o tome u gimnaziji iz filozofije i sociologije. Za vjernike dokazi nisu toliko ni potrebni, a oni i imaju neke druge razloge zašto vjeruju u Boga. A opet, ateisti i onako ne vjeruju, mogu jedino pobiti dokaz za Božje postojanje, ali ne mogu napraviti dokaz za Božje nepostojanje.

U mom vlastitom opredjeljenju mislim da su ovo najvažniji faktori zašto vjerujem u Boga:

1) čini mi se da je etika i filozofija Novog zavjeta na znatno višem nivou nego što bi se očekivalo od bilo kakvog etičkog ili filozofskog pokreta tog doba, dakle, osjeti se upliv nekog apsolutnog duha, Božje misli u kreiranju takve filozofije
2) mnoge biblijske pouke mi djeluju i dan danas veoma aktuelne, a i mnoga proročanstva iz Biblije se, izgleda, ostvaruju
3) U krajnje neprijateljskom okruženju moćne Rimske imperije i kroz sva turbulentna razdoblja hrišćanstvo je preživjelo i jačalo - pitanje je da li bi to moglo da se desi bez Božje promisli
4) Postoje djelovi Biblije koji se čine apsurdni, i koji su ljudskom umu u njegovom svakodnevnom razmišljanju, nepojmljivi, ali kada se dobro izanaliziraju, uvijek nekako mogu da imaju smisla. Zato postoji apologetika. To bi se moglo svesti na "Credo quia absurdum" - vjerujem zato što je apsurdno. Dakle nepojmljivost nekih djelova ljudima upućuje na ne-ljudsko, tj. božansko porijeklo Biblije.
5) Hrišćanstvo je jedina religija koja je uspijela da se masovno proširi van nacionalnih granica, dakle ima univerzalni karakter. Judaizam je uvijek bio vezan za Jevreje, Islam za Arabljane (iako i on ima univerzalni karakter, ali ne na isti način kao hrišćanstvo), Hinduizam za Indiju, itd.
6) Čuda i iscjeljenja koja se vezuju za svetitelje, sveta mjesta i sl. Iako ih je lako diskreditovati kao obmane, prevare i iako bi mnogi skeptici tu mogli mnogo štošta da ospore, svjedočanstva nekih ljudi o iscjeljenjima i sličnim stvarima djeluju veoma uvjerljiva, i čak i ako sama Crkva ima interes da se takve priče šire, postoje mnogi ljudi koji nemaju takav interes, koji čak i nisu bili neki vjernici, prije nego što su doživjeli neko takvo iskustvo, i oni te priče šire bez ikakvog ličnog interesa.

Evo ga i ovaj.
Ljudi, pasce server! Kucemo posle!?

2) mnoge biblijske pouke mi djeluju i dan danas veoma aktuelne, a i mnoga proročanstva iz Biblije se, izgleda, ostvaruju

Ne.

3) U krajnje neprijateljskom okruženju moćne Rimske imperije i kroz sva turbulentna razdoblja hrišćanstvo je preživjelo i jačalo - pitanje je da li bi to moglo da se desi bez Božje promisli

Dobro sakrivanje, malo sreća, pa onda počinje da se menja naklonost careva (a i pre je zavisilo od cara do cara), plus nisu Rimljani bili toliko netolerantni koliko danas hoće da ih prikažu prema hrišćanima.

5) Hrišćanstvo je jedina religija koja je uspijela da se masovno proširi van nacionalnih granica, dakle ima univerzalni karakter. Judaizam je uvijek bio vezan za Jevreje, Islam za Arabljane (iako i on ima univerzalni karakter, ali ne na isti način kao hrišćanstvo), Hinduizam za Indiju, itd.

Konkvistadori, pokrštavanje na silu, sprečavanje uticaja drugih itd.

Predlažem da se uvede limit dužine posta, tako biste i nas natjerali da budemo malo ekonomičniji sa riječima, a i vi ne bi toliko smarali vašim prigovorima.

Ajde ne kenjajte, ko hoće da čita, čitaće, nek pišu ljudi.

Ne razumem sta se toliko palis, ako ne vjerujs u nesto ne moras i nas koji se ne slazemo sa tvojim misljenjem da konstatno zatrpavas svojim glupostima i satro nekim filozofijama toliko ti ovaj prvi post preljeva da nisam mogao vise od pola teksta procitam jer ti ne analiziras tekst nego samo iznosis svoje glupe zakljucke.

nego samo iznosis svoje glupe zakljucke.

Nisu to njegovi glupi zaključci, nego pametni zaključci drugih ljudi.

Што волим када се неко паметан увати теме на којој се види колико глуп може да буде.