Prijava

Da se parimo... Ovo jbt k'o ona emisija kefalica :)

bez pare nije mogla da radi parna mašina

Da popuni džepove vlasnika radnje i državnu kasu.

Pa nije daleko od istine evo uzmi samo 1000 ljudi koji idu dva puta nadan u radnju .Nek svako ostavi 25 para u jednoj kupovini u proseku puta dva nadan što ide u radnju znači svako ostavi 50 para.To je za jedan dan 500 dinara.Uzmi perion od 3 godine 500*1095 je 547500 a u Srbiji ima 7 mliona stanovnika.

И колико је то пара? ТО ЈЕ 150 000 ДИНАРА!

Što bi ja ostavljao trgovcu mojih 24 pare koje mi po zakonu pripadaju?

не припадају ти по закону
по закону ако је рецимо 34,56 цена, остављаш им скоро пола динара, тј. плаћаш 35
ако је цена рецимо 34,46 онда си ти на добитку
е, сад, то што ти неке касирке и 34,46 наплаћују као 35, то је јер користе чињеницу да се вероватно нећеш бунити за пола динара
делује смешно, али трговци добро зарађују на овоме. Од сваког кад би тако узели динар, месечно би имали леп додатак од пар хиљада динара

Pa nije daleko od istine evo uzmi samo 1000 ljudi koji idu dva puta nadan u radnju .Nek svako ostavi 25 para u jednoj kupovini u proseku puta dva nadan što ide u radnju znači svako ostavi 50 para.To je za jedan dan 500 dinara.Uzmi perion od 3 godine 5001095 je 547500 a u Srbiji ima 7 mliona stanovnika.

Број малих трговина у Србији је око 30000, нек трећину тога чине продавнице прехрамбених производа и киосци (оно што се свакодневно користи).
на три године.
На тих 1000 људи, за три године, једна продавница заради 547500/10000 = 54,75 динара, у просеку. Што значи да на седам милиона људи. свака продавница заради 54,75
7000 = 383250 динара на три године, што је 127750 динара годишње, по једној продавници. Ако све узмеш у обзир, није нека цифра од које ће се овајдити мале трговине, а велике ће се овајдити још мање, јер се по дифолту много више купује у великим трговинама, те ти на рачун од 9000 динар ништа не значи.
А опет, реалан број људи који купују и остављају паре малој трговини је много мањи.

Много више добијају од тога што ти рецимо флашу пива наплате и до 15-20 динара више него у великој трговини. :)

Брате, ако свака продавница заради 127 иљада годишње, онда то дефинитивно није мала ствар
то ти је преко 10 000 месечно што у суштини значи да сваки други месец може да плати касирку од тих пара

Цене нису реалне, то је у случају да сваки дан закину некоме паре, и да сваки дан, 7000000 људи иде у продавницу, а реалност је другачија (породице, цимери и остало), реалан број људи је четвртина тога. Што значи, годишње између 31 и 32 хиљаде.

Паре се из свих продавница унутар, а и из околине БеОграда сливају у фонд за незбринутог Ђиласа.

da se ja mogu sikirati oće li mi propasti u banci gdje sam ih stavio na štednju.

Па ако дневно зараде 54,75 динара то је онда 55 динара, то су онда још веће паре у питању... А још ако неко треба да добије кусур од 2 динара па каже у реду је, шта са тим, то ниси урачунао, лоша ти је процена, да је то само 100 евра месечно, онда радње не би ни постојале, него би се све продавало на пијацама... Сигурно су веће паре у питању, на пример 500 евра месечно, узми све у обзир па ћеш видети...

Зато и стављају оне цене 24,99 и те форе, пичка им материна нерадничка она њихова!

Kao svrseni ekonomista znao sam o ovome dosta dok sam studirao. Ostalo mi samo da se to zovu "nevidljive pare" (ili tako nekako).
Mislim da u isto to spadaju i pare koje se izgube na ulici.
Da se razumemo, zavrsih sa 6,56 faks, sto inplicira da sam odgovor na ovo pitanje zaboravio u roku od odma' po zavrsetku predavanja gde smo nesto caskali o tome. Ubedjen sam da se katija jos loguje, sad bi osvanuo ovde odgovor na 6 strana. No, treba ovakve stvari prepustiti vrsnim ekonomskim strucnjacima od 15-16 leta da nam odrze predavanje (kako su vec poceli).
Jbga, imah neku potrebu da postujem. Valjda zbog struke.

Па ако дневно зараде 54,75 динара то је онда 55 динара, то су онда још веће паре у питању... А још ако неко треба да добије кусур од 2 динара па каже у реду је, шта са тим, то ниси урачунао, лоша ти је процена, да је то само 100 евра месечно, онда радње не би ни постојале, него би се све продавало на пијацама... Сигурно су веће паре у питању, на пример 500 евра месечно, узми све у обзир па ћеш видети...

Јеси ти чуо за просек? Или евентуално за процену. Значи, цифре нису апсолутно тачне. И варирају у опсегу од 2-3 динара 99%, али нека логика говори да је то тако.
Није 500 евра месечно.

ЕДИТ: Да појасним.
Ако један дан добијеш динар, а један дан два динара, дневно си у просеку добијао (1+2)/2=1.5 динар.
За више информација погледај: http://vukajlija.com/matematika/28372

Samo znam da to ima veze i sa psihološkim efektom, kad ne vidiš da je nešto 100din nego 99, a svejedno nećeš uzeti taj jedan nazad. Ja znam kada kupujem stvari koje su "skuplje" (koje nisu dakle hleb i mleko nego fazon odeća il tako nešto) da uzmem tike od revimo 5990 i da ostavim ČAK i tih 10 din jer sam u fazonu da sam ih platio 5 iljada i nešto, umesto 6 iljada.
---
Inače, na uvodni post da se nadovežem da sam se ja oduvek pitao šta bi bilo kada bi račun u maksiju bio 2000 a ja imam samo 1995din, dali bi mi kurac nego bi morao da vratiš jednu stvar (iako je neko pre tebe ostavio baš 5 din od kusura npr). E baš zato što se svi oni tako ciganišu nikad ne ostavljam kusur nigde, ako "nemaju sitno kurac palac" ja onda vratim sve stvari, i onda ipak ispadne da imaju pa mi vrate2-3-4-5 din.

Бугари бре код моје гüмназије лопужали по особи 20 кинти дневно. Поготову прваке омалене, тек стигли из основне, па не знају где бију, а камоли са бугарима да комуинцирају. Ја једном реко, могу ли да добијем рачун, пошто сваки дан друга цена за јо-гуд, каже, ти мене зајебаваш. Па не зајебавам, ја ћу платим све што пише на рачуну, каже, ајде, ајде, и ви нама остајете дужни сваки дан.

Једном јој тражим коре за питу, она мртва ладна, па узми обланде, то ти је исто.

Ја тражим јо-гуд, видим нема, кренем напоље, каже, па узми нешто, узми чоколадно млеко.

Мене да јебу за јо-гуд не допуштам.

Uzmi u obzir cene koje kroje za svoj profit. Ako je maloprodajna cena šećera 40 din po kilogramu oni na tu sumu dodaju još 50 da bi fabrici isplatili deo i da bi i oni profitirali i imali za plate.